U tih 20 godina, oko 200 žena ubile su njima bliske osobe, kazala je Sandra Krpan (SDP) ističući kako nasilje nad ženama nije privatno pitanje, nego pitanje društva i države i kako traži odgovornost svih – političara, sudova, policije…

„Mi žene nećemo i ne želimo živjeti u zemlji gdje ginekolog osuđen za silovanje radi u bolnici, gdje osobe zbog braniteljskog statusa dobiju smanjenje zatvorske kazne za nasilje nad ženama“, poručila je.

„Po ubojstvima žena, na žalost, i dalje držimo treće mjesto u Europi“, rekla je Rada Borić (Možemo) navodeći kako je Nacionalni dan podsjetnik na različite oblike nasilja koje žene svakodnevno žive, ali i podsjetnik da i dalje treba raditi na suzbijanju tog nasilja, na boljoj zašiti žrtava, senzibiliziranju javnosti.

„Odlučno tražimo da je i Vlada suodgovorna za svako nasilje nad ženama“, rekla je zastupnica.

Spomenutim brojkama Danica Baričević (HDZ) dodaje i onu da je u osam mjeseci ove godine ubijeno 14 žena.

„Tih krvavih dana jedna je žena odlazila na posao, jedna je bila na poslu u trgovini, druga u uredu, jedna je bila u posjeti rodbini”, kaže zastupnica.

Navodi da nasilja ima u svakoj sredini, ali da bitnu razliku čini odnos društva prema njemu, a da je Hrvatska učinila značajan iskorak u kažnjavanju nasilja nad ženama uvođenjem femicida u zakon.