Tisuće Mađara okupile su se u subotu ispred sjedišta državne televizije prosvjedujući protiv, kako su kazali, vladina “propagandnog stroja” i pozivajući na uspostavu neovisnog javnog medijskog servisa.
Prosvjednici iz oporbene stranke TISZA kažu da državna televizija MTVA vodi pristranu propagandu, dajući prostor samo političarima iz vlade i stranke premijera Viktora Orbana, te analitičarima koji ponavljaju njihov narativ.
Stranka desnog centra TISZA, koju vodi medijski potkovani politički pridošlica Peter Magyar, predstavlja najveći izazov radikalno desnom nacionalistu Orbanu otkako je došao na vlast 2010.
Mašući nacionalnim zastavama i ističući transparente na kojima je pisalo “Stop propagandi”, tisuće pristaša TISZA-e okupile su se u Budimpešti, uzvikujući “Ne bojimo se” i “Dosta nam je”. To je najnoviji masovni skup na koji je pozvao Magyar.
DOTAKNUO DNO HND: : Izjava ministra Šipića je skandalozna i neprihvatljiva
“Dosta nam je zlobe, laži, propagande, ponestalo nam je strpljenja”, rekao je Magyar okupljenima. “Ono što danas imamo kao javni servis u Mađarskoj – to je globalni skandal, dosta nam je toga.”
Magyar je zatražio i da javna državna televizija prosvjed prikaže u “nemontiranom” prijenosu.
TISZA, što je kratica za Tisztelet es Szabadsag (Poštovanje i sloboda), ima 39 posto potpore među biračima, u usporedbi s 43 posto koliko ih ima Orbanova stranka Fidesz, podaci su ankete objavljene prošli mjesec. Sljedeći izbori održat će se početkom 2026.
Magyar je, koristeći sve veće frustracije birača Urbanovom politikom u trenutku kada gospodarstvo tek izlazi iz inflacijske krize, obećao da će iskorijeniti korupciju, obnoviti javne medijske servise i vratiti demokratske kontrole i ravnotežu, za što kritičari kažu da su za narušeni upravo u vrijeme Orbanove vladavine.
Dok javni mediji prvenstveno služe kao glasnogovornik vlade, privatne medije uglavnom kontroliraju saveznici Orbanova Fidesza.
Posebna izvjestiteljica UN-a za slobodu mišljenja Irene Khan rekla je da u Mađarskoj postoji “iskrivljeno medijsko okruženje u kojemu se u pitanje dovode pluralizam, raznolikost i neovisnost medija”. (Hina)