Na Trgu bana Jelačića u Zagrebu danas je obilježen Dan kravate. Kravata je dio hrvatske i svjetske kulturne baštine, a njezino podrijetlo veže se uz hrvatske vojnike iz 17. stoljeća. Oni su nosili marame koje su poslije postale preteče današnjih kravata. Uz brojna izaslanstva, predstavnike Vlade, Sabora i Grada Zagreba – održana je svečanost Smjene straže pješačko-konjičkog postroja Kravat pukovnije.
Hrvatski sabor proglasio je Dan kravate 2008. godine nacionalnim danom u Hrvatskoj. Datum je odabran u spomen na događaj iz 2003. godine kada je oko pulske Arene postavljena najveća kravata na svijetu, što je ušlo u Guinnessovu knjigu rekorda.
Ovaj značajan dio svjetske modne povijesti svoj razvoj započinje u 17. stoljeću tijekom Tridesetogodišnjeg rata. Hrvatski vojnici tijekom toga rata nosili su posebne marame oko vrata koje su služile višestrukoj svrsi – štitile su ih od sunca i prašine te su se koristile za previjanje rana. Ovaj praktični odjevni predmet ubrzo je postao prepoznatljiv modni detalj. Francuzi su prvi preuzeli ovaj modni dodatak, nazivajući ga „à la croate” (na hrvatski način), od čega je kasnije nastala riječ „cravate”. Iz francuskog jezika naziv se proširio u druge europske jezike u sličnim oblicima.
Kravata predstavlja hrvatski simbol koji je univerzalno prepoznat u svijetu. Osim što je simbol Hrvatske, također se smatra simbolom Europe i predstavlja temeljne ljudske vrijednosti. Danas je kravata prepoznata kao simbol elegancije i poslovne kulture diljem svijeta, predstavljajući značajan hrvatski doprinos svjetskoj modnoj i kulturnoj baštini.
“Uvijek kada je prigoda nosim kravatu. Zato što je to najveći brend, Hrvati su poznati po tome. To je jedan od najprepoznatljivijih naših povijesnih proizvoda. To nije navika, to je pristojnost. To je kultura odijevanja”, rekli su građani.
VIDEO/ Branka Lozo, kandidatkinja za predsjednicu DOMiNO: Želim utješiti hrvatski narod umoran od nepravde i neizvjesnosti!
Kravata vuče korijene iz Slavonskog Broda
Da je kravata – ponos Hrvata, odavno nije tajna, ali to da, prema nekim povijesnim zapisima, vuče korijene s područja današnjeg Slavonskog Broda – mnogi ipak ne znaju. Upravo je zato brodska turistička zajednica organizirala poseban program kojim mlade želi podučiti da je kravata – mnogo više od modnog detalja.
Da je Svjetski dan kravate u Brodu na Savi svi znaju, ali rijetki su se u tu čast omiljenim modnim dodatkom i okitili.
“Ja sam više ovako sportski tip…..Zadnji put sam ju nosio kad sam se ženio”, rekao je Mato Mandžukić iz Slavonskog Broda.
“Nosim ju prerijetko, ali ju nosim u nekim svečanim prilikama i prigodama… lijepo mi je to”, dodaje Andrija Krištof iz Slavonskog Broda.
“Već pet godina provodimo projekt Dan kravate. Ove godine se možemo podičiti da su učenici radili ekološke kravate”, naglašava Mihaela Šebalj Zavor, profesorica, Gimnazija “Matija Mesić”, Slavonski Brod.
“Jedan dio Broda na karti označen kao “cravaten štat” po nekom staronjemačkom to bi bio hrvatski grad, a može se prevesti i kao grad kravate”, zaključuje Mirko Duspara, gradonačelnik Slavonskog Broda koji je naveo kravatu kao sjajan povod za turistički posjet gradu koji nudi još niz povijesnih zanimljivosti i kulturnih atrakcija. (HRT)