Ruski zastupnici usvojili su u utorak zakon koji zabranjuje promicanje života bez djece, u kontekstu demografske krize pojačane sukobom u Ukrajini i obrane “tradicionalnih vrijednosti”. Tekst još mora odobriti gornji dom parlamenta 20. studenoga i potpisati predsjednik Vladimir Putin.
Po zakonu, osobe koje promiču život bez djece u medijima, na filmu ili u reklamama mogu biti kažnjene s oko 4000 eura, dužnosnici s dvostruko većim iznosom, a pravne osobe s najviše 47.000 eura.
“Donosimo ovaj prijedlog zakona kako bismo zaštitili naše mlade od beskorisnih ideologija”, rekla je Nina Ostanina, predsjednica Odbora za obiteljsku politiku Dume, donjeg doma parlamenta.
Poruka Trumpu?: Šef NATO-a upozorava na prijetnje ruskih veza s Kinom, Iranom i Sjevernom Korejom
Osim obrane tzv. “tradicionalnih” vrijednosti, zakonom se želi pridonijeti rješavanju demografske krize u Rusiji, naslijeđene iz sovjetskog doba, koju vlasti nikada nisu uspjele zaustaviti unatoč pronatalitetnim mjerama.
Kremlj je u srpnju tu situaciju ocijenio “katastrofalnom za budućnost nacije”.
No, politička i ekonomska nestabilnost su pravi razlozi koji koče Ruse od imanja djece. Studija koju je u svibnju 2023. provelo Sveučilište HSE u Moskvi otkrila je kako 30% ispitanika koji su prije željeli imati djecu ili se odlučilo odgoditi ili uopće ne imati djecu. I nikakva ograničenja neće utjecati na natalitet, kažu stručnjaci.
Godine 2023. stopa nataliteta u Rusiji bila je 1,41 djece po ženi, po ruskoj agenciji za statistiku Rostat, kako je prenio gospodarski dnevni list RBC. (Hina/DW)