Hrvatskoj samo 15 posto tvrtki izvozi, a istodobno te tvrtke zapošljavaju više od polovine svih radnika u privatnom sektoru, sudjeluju sa 62 posto u investicijama, a čak 73 posto svih ulaganja u razvoj dolazi upravo od tih tvrtki, istaknuto je u utorak na 2. konferenciji o internacionalizaciji u organizaciji Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Hrvatska, kao izvozno orijentirana zemlja, proteklih je godina ostvarila značajne rezultate, unatoč sve većim geopolitičkim izazovima, kazao je potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš te naveo da je izvoz u 2023. iznosio gotovo 23 milijarde eura, što je rezultat koji pokazuje otpornost domaćih tvrtki i snagu industrije.
“Iako je izvoz lagano smanjen u odnosu na prethodnu godinu, ključni sektori poput prerađivačke industrije, s udjelom od čak 40 posto, pokazuju svoju važnost za ukupni rast i konkurentnost Hrvatske na inozemnim tržištima, istaknuo je Radoš. Upravo zato, kako je rekao, HGK kontinuirano radi na razvijanju strategija i pružanju podrške svim poduzetnicima koji žele ostvariti iskorak izvan nacionalnih granica.
Procjenjuje se da samo oko jedne trećine novih izvoznika uspije preživjeti prvih pet godina na međunarodnom tržištu. Od onih tvrtki koje opstanu nakon izlaska na strana tržišta, između 20 i 40 posto bilježi znatan rast u sljedećih nekoliko godina, navodi se u priopćenju HGK s konferencije.
Izvoz je tvrtkama prilika za rast i stjecanje konkurentske prednosti, no u tom procesu suočavaju se s problemima nerazumijevanja lokalnih tržišta, pravnim preprekama i nedostatkom resursa, istaknuto je na konferenciji.
Buduća ministrica zdravstva o svojim prvim koracima: U kratkom roku trebamo vratiti dignitet zdravstvenom sustavu
Internacionalizacija ključni pokretač gospodarskog rasta
Državni tajnik Ministarstva gospodarstva Goran Romek kazao je da je internacionalizacija ključni pokretač gospodarskog rasta, a Ministarstvo ciljanim programima kontinuirano radi na osnaživanju poduzetnika i jačanju njihove konkurentnosti na globalnim tržištima.
U razdoblju 2014. – 2020., kako je naveo, kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija osigurano je 43,19 milijuna eura za internacionalizaciju, što je rezultiralo s 1.018 potpisanih ugovora ukupne vrijednosti 60,2 milijuna eura, od čega su nepovratne potpore iznosile 39,2 milijuna eura.
U novom razdoblju 2021. – 2027. predviđeno je 49,7 milijuna eura za jačanje izvoznih potencijala naših poduzeća, uključujući 25 milijuna eura za aktivnosti internacionalizacije i 19,98 milijuna eura za certifikaciju proizvoda, istaknuo je Romek te najavio kako će ključni pozivi biti objavljeni do kraja 2024. godine.
Prilike za internacionalizaciju u zelenoj i digitalnoj tranziciji
Na konferenciji je istaknuto kako prilike za internacionalizaciju hrvatskih tvrtki leže u zelenoj i digitalnoj tranziciji, a tehnološki napredak i digitalizacija omogućuju širenje na nova tržišta, podržana razvojem infrastrukture i visokoobrazovanom radnom snagom.
Direktor Cromarisa Ivan Leko istaknuo je da je taj vodeći hrvatski proizvođač bijele ribe i vodeći svjetski proizvođač organske ribe izrazito izvozno orijentirana kompanija koja 88 posto prihoda ostvaruje na inozemnim tržištima, najviše Italije, Francuske i Španjolske. U EU je izgradila brand i prepoznatljivost, no razmatra i druga tržišta poput Izraela, UAE, Kanade i USA.
“Uz predanost kvaliteti, naša su konkurentska prednost inovacije – tehnološke i proizvodne”, istaknuo je Leko.
Voditeljica Predstavništva Europske komisije (EK) u Zagrebu Zrinka Ujević navela je da je EK stavio konkurentnost u središte svoje ekonomske politike.
Kako bismo ostali konkurentni, Europska unija mora strateški ulagati u sektore koji su ključni za gospodarsku budućnost, istaknula je te dodala kako će se radi jačanja konkurentnosti raditi na poticanju privatnih ulaganja, osiguravanju energetske neovisnosti i jeftinijoj cijeni energenata, razvijanju vještina na tržištu rada i poticanju digitalnih inovacija, uz maksimalno korištenje potencijala međunarodne trgovine. (HRT/HGK)