Home Svijet Pala francuska vlada, očekuje se ostavka premijera Michela Barniera

Pala francuska vlada, očekuje se ostavka premijera Michela Barniera

by Kristina B

Francuska vlada pala je u srijedu, bacivši drugo europsko gospodarstvo u duboku krizu. Desna i lijeva oporba udružile su snage i srušile vladu premijera Michela Barniera. Za nepovjerenje je glasao 331 od 574 zastupnika.

Očekuje se da će Barnier uskoro podnijeti ostavku predsjedniku Emmanuelu Macronu. To je prvi put da je nekoj vladi izglasano nepovjerenje od 1962. kada je pala vlada Georgesa Pompidoua.

Borba s proračunskim deficitom

Barnierova koalicija je prva francuska vlada koja je na ovaj način smijenjena u više od 60 godina, u vrijeme kada se zemlja bori s proračunskim deficitom.

Pad vlade ostavlja politički vakuum u srcu Europe, s Njemačkom također u izbornom režimu, tjednima uoči ponovnog ulaska novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću.

-->

U televizijskom intervjuu u utorak navečer, Barnier je rekao da ostaje otvoren za pregovore o proračunu s krajnje desničarskim Nacionalnim okupljanjem (RN) Marine Le Pen i drugim strankama.

“Ovisi o zastupnicima koji svaki ima dio odgovornosti pred Francuzima, pred glasačima, a i pred Francuskom koja je u prilično ozbiljnom trenutku”, rekao je o izglasavanju povjerenja.

Eurozastupnik Stephen Bartulica izabran za predsjednika organizacije “Political Network for Values”

Barnier je upozorio da je “puno napetosti, osjećaja nepravde i bijesa u zraku”.

Odbacio je ideju koju su iznijeli neki članovi njegove vlastite stranke desnog centra da bi Macron trebao dati ostavku kako bi deblokirao krizu, nazvavši predsjednika “jednim od jamaca stabilnosti zemlje”.

Macron je, tijekom posjeta Saudijskoj Arabiji, upitan o rastućim špekulacijama da možda neće završiti svoj mandat. “Poštivat ću odluku parlamenta svom svojom energijom do posljednje sekunde”, rekao je francuskim medijima. Mandat mu traje do sredine 2027. i parlament ga ne može smijeniti.

Nakon tjedana napetosti, politička kriza došla je do vrhunca kada je Barnier rekao da će pokušati progurati dio proračuna koji se odnosi na socijalno osiguranje kroz parlament bez glasovanja nakon što nije uspio dobiti podršku RN-a. Barnierova koalicija i tabor Marine Le Pen, koji podupiru manjinsku koaliciju, okrivili su jedan drugoga.

“Blokiranje proračuna za nas je jedini način na koji nam ustav daje pravo da zaštitimo građane”, rekla je Le Pen novinarima po dolasku u parlament. (Hina)

You may also like