Sastankom je predsjedao premijer Andrej Plenković koji je istaknuo da je smisao sastanaka koji se održavaju dvaput godišnje razmotriti specifične teme za hrvatske građane i gospodarstvo.

Govoreći o Nacionalnom planu stambene politike, istaknuo je da je njegov cilj omogućavanje priuštivog stanovanja mladima, od njihove kreditne sposobnosti do cijena najma i kvadrata stana u različitim dijelovima Hrvatske.

“Ta zadaća je vrlo zahtjevna, međutim, naš je cilj pokrenuti procese koji će ići u korist mladih i mladih obitelji, kako bi rješavali svoje stambeno pitanje”, rekao je premijer.

Bilo je riječi i o pitanjima vezanim uz ranu intervenciju za djecu s poteškoćama, odnosno s invaliditetom.

„Želimo zajedničkim naporima Ministarstva zdravstva, Ministarstva socijalne politike i Ministarstva obrazovanja pristupiti rješavanju tog problema. Već je konstatirano da je indikativan broj djece koja odgađaju upisivanje u prvi razred osnovne škole”, kazao je Plenković.

Dodao je kako je to povezano sa sve većim traženjima pomoćnika u nastavi koja, prema izlaganjima nekih župana, nekada djeluju opravdano, a nekada i ne.

„Stoga ćemo zatražiti, već sam danas dobio potporu svih župana i članica i članova Vlade, da nam nadležni ministri pripreme elaborat kako bi se na znanstvenim temeljima utvrdile činjenice i formulirale preporuke za provedbu pojedinih politika u tom segmentu”, kazao je.

Izbori za PRH: Osam kandidata za predsjednika Hrvatske

Rješenje je izgradnja vrtića i uvođenje predškole

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs dodao je kako je broj učenika s posebnim potrebama povećan te se osvrnuo na u zadnjih 10 godina dvostruko veći broj djece koja odgađaju upis u prvi razred.

„Procjenjuje se da djeca ne vladaju određenim vještinama ni mogućnošću zadržavanja koncentracije, što je bitno za prvi razred. Dugoročno rješenje je Vladin program izgradnje dječjih vrtića i uvođenje obavezne predškole, gdje će se dio negativnih faktora ispraviti u predškoli koja je predviđena za 700 sati intenzivnog izvođenja nastave”, kaže Fuchs.

Dodao je da tom problemu treba pristupiti multiresorno. Trebamo zajednički posložiti stvari, kako bismo smanjili odgode upisa, te provesti znanstvenu analizu zašto imamo takav porast djece s posebnim potrebama, rekao je Fuchs.

Jedna od tema o kojima se razgovaralo bila je digitalna transformacija, a premijer je istaknuo da je na početku mandata 2016. godine svega 700.000 hrvatskih građana koristilo sustav e-građani, dok ga danas koristi dva milijuna.

„Znači da smo povećanjem broja usluga, učinkovitosti i prohodnosti privukli sve veći broj građana da budu korisnici sustava koji je zamišljen da im olakša komunikaciju i korištenje podataka iz različitih resora i registara”, kazao je Plenković.

Domaćin današnjeg sastanka, međimurski župan Matija Posavec istaknuo je da su teme o kojima je bilo riječi na sastanku iznimno važne za funkcioniranje lokalnih i regionalnih samouprava pa je takav format komunikacije s Vladom koristan. (Hina)