“Ured predsjednika obaviješten je o stavu vlade o rezolucijama o ratu u Ukrajini o kojima bi se trebalo glasati u UN-u. Međutim, prije nego što je zauzela svoj stav o spomenutim rezolucijama, vlada o tom stavu nije se konzultirala s predsjednikom”, objavio je Milanovićev ured u priopćenju.

Predsjednik stoga “nije sudjelovao u oblikovanju stava koji je vlada proteklih dana iznosila u institucijama Europske unije i UN-a”.

Sjedinjene Države predložile su nacrt rezolucije Opće skupštine UN-a koji koristi manje kritičan jezik o ruskoj invaziji na Ukrajinu nego nacrt rezolucije koji su predložile Europska unija i Ukrajina.

Dva su nacrta predložena za obilježavanje treće godišnjice ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače, kad bi Opća skupština UN-a trebala glasati o rezolucijama.

Američki nacrt žali za “tragičnim gubitkom života tijekom rusko-ukrajinskog sukoba”, poziva na brzi kraj i potiče na trajan mir. Ali ne spominje teritorij koji je okupirala Rusija i ne izdvaja Moskvu kao izvor sukoba.

Nasuprot tome, nacrt rezolucije Europske unije i Ukrajine govori o “potpunoj invaziji Ruske Federacije na Ukrajinu” i zahtijeva trenutačno i bezuvjetno povlačenje svih ruskih snaga.

Milanović ponavlja svoj stav da Hrvatska mora imati jedinstvenu i usklađenu vanjsku politiku “koju ravnopravno i zajednički oblikuju i provode vlada i predsjednik” ne bi li država mogla “brzo odgovoriti na promjene i izazove u međunarodnoj politici”.

Način propisan ustavom “jedini je način da Hrvatska kroz vanjsku politiku ostvari svoje državne ciljeve i zaštiti svoje nacionalne interese”, ističe se u priopćenju.

Ured predsjednika dodaje da je Milanović ranije predlagao uspostavu Vijeća za vanjsku politiku te to ponovo čini, “uvjeren kako se na taj način najefikasnije može oblikovati i potom provoditi vanjska politika”.

“U međuvremenu, dok se predloženi format suradnje ne uspostavi, jedini način ustavom predviđenog oblikovanja i provođenja vanjske politike jest izravan razgovor i dogovor vlade i predsjednika”.

Što se rezolucija u UN-u tiče, Milanović smatra da je UN svakako jedan od ključnih međunarodnih foruma na kojima treba pokušati doći do rješenja i okončanja rata u Ukrajini te od “hrvatske diplomacije očekuje da u UN-u podrži svako rješenje koje doprinosi miru u Ukrajini bez obzira na to kakve stavove o tome zauzimaju drugi međunarodni čimbenici”. – Hina.