Američki predsjednik Donald Trump u Ovalnom uredu najavio je da su sastanci s ukrajinskim i ruskim predsjednikom mogući već idući tjedan.
Ponovio je kako želi da Ukrajina opskrbljuje SAD rijetkim zemnim metalima, kao oblik vraćanja usluge za američku financijsku potporu u ratu protiv Rusije
“Vjerojatno ću se idući tjedan sastati s predsjednikom Zelenskim i vjerojatno ću razgovarati s predsjednikom Putinom. Volio bih da taj rat završi, a osnovni je razlog to što se ubija tako mnogo ljudi. Gube milijune ljudi na bojnom polju”, rekao je Trump.
Zelenski: Želim se sastati s Trumpom prije nego što to učini Putin
U razgovoru za Reuters ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da se želi sastati s Donaldom Trumpom prije nego što to učini Vladimir Putin, a SAD-u nudi partnerstvo vezano uz prijedlog američkog predsjednika o pružanju pomoći u zamjenu za rijetke i vrijedne metale kojima je Ukrajina bogata.
Na svome X profilu Zelenski je otkrio pojedinosti razgovora s Reutersom, ali i dijelove “Plana pobjede” o kojima je razgovarao s predsjednikom Trumpom još tijekom kampanje u Americi.
“Razgovarao sam s Reutersom o ukrajinskim strateškim resursima i našoj suradnji sa SAD-om. Ukrajina je otvorena za partnerstva, ali naši resursi nisu nešto što jednostavno predajemo – čak ni našim najbližim saveznicima. Strateška suradnja mora biti obostrano korisna.
Tijekom razgovora s predsjednikom Trumpom u New Yorku u rujnu prošle godine rekao sam da Putin ne vodi samo rat. On troši 300-350 milijardi dolara godišnje da ga održi i već je potrošio 1 trilijun dolara pokušavajući uništiti Ukrajinu.
Putinu ne treba više zemlje — Rusija je već najveća država na svijetu. On zna da za uništenje Ukrajine mora nastaviti napredovati. A na njegovom putu nalazi se zemlja bogata prirodnim resursima — Ukrajina. On ne zauzima samo teritorij; on uzima resurse ispod toga—resurse koji će potaknuti njegov rat i ojačati njegove saveznike—Sjeveru Koreju, Iran i bilo koga tko mu se sljedeći pridruži.
Ovi materijali su kritični za moderno oružje—projektile, dronove i druge vojne tehnologije. Ako sada ne djelujemo, ovi resursi neće biti korišteni samo protiv Ukrajine, već bi se mogli upotrijebiti i protiv SAD-a i Europe.
Baltičke zemlje ne žele više rusku struju, rizik je prevelik
Zbog toga je Ukrajina razvila “Plan pobjede”—ne samo kako bi okončala rat, već kako bi osnažila Ukrajinu. Pitanje strateških resursa jedna je od ključnih točaka ovog plana.
Putin pokušava zauzeti najbogatije industrijske regije Ukrajine: regije Zaporizhzhia i Donetsk sadrže ogromne rezerve rijetkih metala zbog kojih Rusija želi preuzeti punu kontrolu nad njima, regija Dnjepropetrovsk ima ogromna nalazišta željezne rude dok središnja Ukrajina ima najveće rezerve titana u Europi. Ukrajina također ima najveće rezerve urana u Europi.
Medved: Potpora hrvatske Vlade Hrvatskom narodnom saboru BiH i poziv na zajedništvo Hrvata
Rusija također širi svoj utjecaj u Africi — preuzima izvore urana i potiskuje Francusku.
Ne radi se samo o Ukrajini. Sigurnost Europe i SAD-a također je u pitanju.
Rekao sam našim američkim partnerima: investirajte u Ukrajinu. Dovedite svoje tvrtke. Radite s nama. Razvijajmo ove resurse zajedno.
Kad je u pitanju Nuklearna elektrana Zaporizhzhia u Enerhodaru, Rusija je preuzela 20% proizvodnje nuklearne energije u Ukrajini, uključujući šest reaktora u jednoj stanici. Samo ovo postrojenje generira 4-4,5 milijardi dolara godišnje prodajom električne energije. Rusija krade stvarnu ekonomsku imovinu. Izgradnja moderne nuklearne elektrane košta desetke milijardi — što je danas gotovo nemoguće.
Osim nuklearne energije, pogledajte što je Rusija okupirala: rude mangana i željeza, titan, litij — dva velika nalazišta već su pod okupacijom. Ništa od toga nije slučajno. Ruski mediji već otvoreno govore o svojim planovima za te resurse.
Prije okupacije Ukrajina je imala jednu od najrjeđih vrsta ugljena na svijetu — antracit — koji se nalazio samo u regijama Donjecka i Luhanska. Rusija je preuzela ukrajinsko srce ugljena, prisilivši nas da cijeli energetski sektor prebacimo na drugu vrstu ugljena – što je još jedan veliki ekonomski gubitak.
Što je Rusija učinila s tim ugljenom? Predali su ga Pridnjestrovlju — regiji Moldavije koju je okupirala Rusija — gdje sada napaja njihovu lokalnu energetsku infrastrukturu. Opet čista ekonomska krađa.
U ovom se ratu ne radi o takozvanoj “zaštiti ruskih govornika” — Putina nije briga za prava ili ljude. Stalo mu je do kontrole novca i resursa. A ruski narod nikada neće vidjeti tu zaradu – Putin i njegov krug hoće.
Trenutno Rusija kontrolira 20% teritorije Ukrajine, ali manje od 20% njezinih resursa. Zato im se sada mora stati na kraj. Uzmimo Krim i Crno more. Osim svoje prirodne ljepote, Krim ima ogroman gospodarski potencijal. Rusija želi luku u Odesi jer im je cilj monopolizirati izvoz žitarica – njihov san je stvoriti monopol nad žitaricama u stilu OPEC-a, kontrolirajući cijene hrane u cijelim regijama.
Ukrajina je spremna postati ključno središte za ukapljeni prirodni plin u Europi. Godinama su u Ukrajina bili blokirani LNG projekti, ali sada smo potpuno otvoreni za suradnju. Imamo najveća skladišta plina u Europi, a naša plinovodna mreža već je razvijena. To Ukrajinu čini najlogičnijim središtem za izvoz američkog LNG-a u Europu.
U razgovorima smo s timom predsjednika Trumpa i oni u potpunosti podržavaju interes Ukrajine za LNG. Ne radi se samo o plinu – radi se o smanjenju europske ovisnosti o ruskoj energiji. Neke europske zemlje još uvijek kupuju ruski plin zbog dugogodišnjih veza i političkih pritisaka. Ali LNG nudi poštene tržišne cijene i poštena partnerstva.
Što se tiče diplomacije, važno je da se sastanem s predsjednikom Trumpom prije nego što se on sastane s Putinom. U suprotnom, ovo bi bila rasprava o Ukrajini, ali bez Ukrajine — što je nepravedno. Imamo transparentne odnose s našim partnerima i svi pravi pregovori moraju započeti s Ukrajinom i njezinim saveznicima koji najprije usaglase svoja stajališta. Tek nakon toga može doći do razgovora s agresorom.
Posjet predsjednika Trumpa Kijevu bio bi važan i nužan korak. Predsjednik Sjedinjenih Država je ključni partner Ukrajine – u ratu i miru. Znamo da će rat završiti i da se budućnost Ukrajine mora graditi na snažnoj strateškoj suradnji. Posjet također mora biti vođen rezultatima. Ne radi se samo o simbolici – radi se o stvarnim ishodima.
Ono što je važno jest osigurati jasan plan: kako okončati rat, zaustaviti Putina i osigurati dugoročnu stabilnost Ukrajine tako da se buduće generacije nikada ne moraju bojati nove invazije. Prvi prioritet su sigurnosna jamstva – ne samo riječima, već stvarnom gospodarskom i vojnom snagom. Ukrajina ne može živjeti pod prijetnjom novog napada.
Drugi prioritet je obnova. Oni koji pomažu u obrani Ukrajine trebali bi prvi imati priliku pomoći u njezinoj obnovi. To uključuje i američke tvrtke. Opseg ponovne izgradnje Ukrajine bit će ogroman – to je golema gospodarska prilika. I pošteno je da oni koji su bili s nama u ratu imaju koristi od oporavka.
SAD je bio najveća podrška Ukrajini i vjerujem da bi američke tvrtke trebale imati vodeću ulogu u ponovnoj izgradnji Ukrajine – bilo u energetici, infrastrukturi, obrambenoj tehnologiji ili industriji. LNG, poljoprivreda, strateški resursi – sve je to dio naše buduće suradnje.
Postoji i nešto što samo Ukrajina može ponuditi – najnaprednije ratno iskustvo na svijetu u ratovanju dronovima i modernom bojnom tehnologijom. SAD nemaja takvo iskustvo. Nijedna država to ne radi. Najveći rat dronovima događa se ovdje, u Ukrajini.
Ukrajina ima iskustvo, tehnologiju i znanje. I spremni smo to podijeliti s našim najbližim saveznicima.
O tome bih razgovarao s predsjednikom Trumpom – ne samo o tome kako okončati rat, već kako osigurati trajnu sigurnost, snažnu gospodarsku suradnju i budućnost u kojoj je Ukrajina vodeći strateški partner Sjedinjenih Država”, napisao je Vladimir Zelenski na društvenim mrežama. (Hina/HG)