Piše: Domagoj Franić, vojni analitičar
Teško je povjerovati, ali osobno vjerujem da je Kina zaista odlučila surađivati i da je svjesna kako vrlo skoro dolazi do razgovora sa SAD-om oko rusije i rata u Ukrajini i da će se neke stvari morati promijeniti iz temelja.
Nove američke sankcije protiv ruske flote “iz sjene” postale su još jedan udarac ruskom gospodarstvu.
Stručnjaci kažu da su postupci Kine još jedan dokaz nepostojanja stvarnog savezništva između Moskve i Pekinga.
Ruski ekonomski analitičar Anatolij Nesmijan je naglasio: “Kinezi nikada nisu i neće riskirati svoje poslovanje zbog problema svojih ruskih “partnera.” Ako se pojavi rizik, oni odmah napuštaju “partnerstvo”. Kina se vodi isključivo profitom, a ne isplati se da tuđi problemi postanu njihovi”.
Apsolutno se slažem s njegovim stavom.
Tri tankera s više od dva milijuna barela RUSKE nafte, isporučenih iz ruskih luka, zaglavila su u vodama kod istočne obale Kine otkako su 10. siječnja uvedene američke sankcije, izvijestili su mediji .
‘Znam da vam je Zoki drag, ali nemojte izmišljati molim vas!’
Tanker Huihai Pacific, koji je prevozio oko 770.000 barela ESPO sirove nafte, trebao je stići u luku Dongjiakou u pokrajini Shandong 15. siječnja, ali je umjesto toga ostao na otvorenom moru. Druga dva tankera – Mermar (755.000 barela) i Olia (709.000 barela) – također se nisu uspjela istovariti naftu i nalaze se u Žutom moru.
Kineska Shandong Port Group, koja upravlja lukama u regiji, odbila je prihvatiti brodove koji su pod sankcijama, navodeći potrebu da se pridržavaju međunarodnih standarda.
U isto vrijeme, plinski tanker Cool Rover, koji je prevozio ukapljeni plin za Gazprom, zaglavio je kod obale Španjolske.
Američke sankcije su zapravo blokirale pristup terminalima, dodatno ograničavajući izvoz ruskih energetskih resursa.
A tu je i željeznica…
Umjesto stvarnog partnerstva, Peking se oslanja na projekte koji podrivaju gospodarski značaj rusije.
Modernizacija turske željezničke mreže po cijeni od 60 milijardi dolara bit će još jedan korak prema smanjenju uloge rusije kao tranzitnog koridora između Kine i Europe. O tome piše “South China Morning Post”.
Ulaganja u tursku željezničku mrežu, koja je najavio predsjednik Ureda za investicije Predsjedništva Republike Turske Burak Daglioglu, omogućit će Kini da ojača prometne rute koje zaobilaze rusiju.Turska, koja već ima koristi od ruske izolacije u sektoru zračnog prometa, sada se pojavljuje kao ključno središte kopnene trgovine između Europe i Kine.
Naime, China Southern airlines je obustavio izravne letove za Moskvu. Jedna od najvećih kineskih kompanija sa više od 600 zrakoplova.
Plan modernizacije turske željezničke mreže uključuje: elektrifikaciju željezničke mreže, izgradnju novih ruta, izgradnju mostova u Istanbulu, brzu liniju između Istanbula i Ankare.
Kineski proizvođač CRRC Zhuzhou Electric Locomotive već je aktivan u Turskoj, a novi će natječaji privući dodatna ulaganja međunarodnih izvođača.
Zato vjerujem da Kina polako napušta “nepouzdanog partnera” za svjetski pohod – rusiju i polako uvodi Tursku kao supstituciju rusije u ostvarivanju svojih interesa.
Rusija ostaje potlačeni podanik koji će služiti kao sirovina, a “fine svjetske spletke” preuzeti će Turska. Moguće kao dodirna točka i spojnica Zapada i Istočnog carstva.
Povijest će za desetak godina, ako ne i ranije, pokazati jesam li bio u pravu ili ne.