Piše: Domagoj Franić, vojni analitičar
Trump prijeti da će vratiti Panamski kanal u vlasništvo SAD-a. Trump je položio pravo na Panamu zbog brodskog kanala koji povezuje pacifički Panamski zaljev s Karipskim morem i Atlantskim oceanom. Panamu je optužio za pretjeranu suradnju s Kinom, kao i za napuhavanje tarifa za američke brodove.
Trump se požalio i na “glupost” bivšeg predsjednika Cartera, koji je kontrolu nad kanalom prepustio Panami za samo 1 dolar.
“Panamski kanal je bio isključiva odgovornost Paname, a ne Kine ili bilo koga drugog, također nije dobila pravo naplaćivati Sjedinjenim Državama, američkoj mornarici i korporacijama pretjerane cijene i tarife za prolaz”, Trump.
Tramp sustavno i smišljeno u periodu do preuzimanja dužnosti predsjednika SAD-a vrši “reviziju povijesnih odluka”.
Njegovo otvoreno preispitivanje odluka prethodnih administracija može rezonirati s dijelom njegovog biračkog tijela, koje vjeruje da su odluke u prošlosti dovele do sadašnje slabosti američkog utjecaja u svijetu. Bez obzira što je i on dio tih bivših administracija.
I lukavo ih navlači na “svoju priču”
Panamski predsjednik je odgovorio da “svaki četvorni metar kanala i okolnog teritorija pripada Panami i pripadat će joj i dalje”, a naknadu formiraju, između ostalog, i tržišni čimbenici.
Trump je kasnije napisao: “To ćemo vidjeti!” i objavio fotografiju kanala uz natpis: “Dobro došli na USA kanal”.
Kakav idiot moraš biti i pisati ovakve stvari? Ili to čini namjerno, da izazove zbrku i strah diljem svijeta. Razlika od Putina je samo što ne koristi oružje, retorika je ista…
Vođa Grenlanda odgovorio Trumpu da otok nije na prodaju
Ovakvim izjavama samo pokazuje slabost, a ne snagu Amerike. Redovito pljuje po svim prethodnim predsjednicima SAD-a, samo je on dobar. Pljuje na američku politiku i strateške odluke. Jer nisu valjda njega pitali.
Jimmy Carter je odluku o Panamskom kanalu donio puno ranije nego što je Trump postao Američki predsjednik u prvom mandatu. I nije reagirao, niti mu je smetalo. Sada glumi “big bossa” koji bi u “spašavanju Amerike” upravljao svima.
Malo glumatanja i komedije.
Američka odluka da se kanal preda Panami nije bila provedena Carterova “glupost” nego rezultat dugogodišnjih pregovora i međunarodnih odnosa. Pokušaj “ponovnog preuzimanja” bi se mogao vidjeti kao korak unatrag, koji ne uzima u obzir složene političke, ekonomske i kulturne odnose.
Ali većinu njegovih izjava treba promatrati u kontekstu samodopadnosti i medijske eksponiranosti. Scenski nastupi kojima popunjava vrijeme do ustoličenja “paleći” mase istomišljenika, a kada će retorika biti itekako drugačija.
A da rusija zatraži Aljasku nazad? Malo su “pogriješili” kada su je prodali Amerikancima?
Zelenskome su predbacivali glumačku karijeru i karijeru komčara. Izgleda da je u Trumpu dobio dostojnu zamjenu.
Trumpove izjave o Panamskom kanalu mogu se činiti kao izraz njegove osobne filozofije o američkoj izuzetnosti i potrebi za jačanjem američkog utjecaja. Ipak, ignoriranje suvereniteta drugih zemalja i ne uzimanje u obzir povijesnih i političkih kontekstualnih čimbenika stvara opipljiv rizik od međunarodnih tenzija.
Trump ih stvara namjerno.
Pristup suvereniteta, diplomacije i međunarodnog prava trebao bi biti središnja tema rasprave o Panamskom kanalu i sličnim temama, umjesto grube i napadačke retorike koja može samo povećati strah i nesigurnost u globalnom okruženju.
I na kraju, važno je upitati se kakvi osjećaji ili ponašanja uz ovakve izjave mogu biti potaknuti na dugoročnom planu i kako utjecati na reputaciju SAD-a kao lidera u svijetu.
Lidera koji vodi i surađuje ili lidera nasilnika?