Home Izdvojeno Donosimo popis deklaracija i sporazuma između rusije, Ukrajine i drugih država – koji su trebali spriječiti rat…

Donosimo popis deklaracija i sporazuma između rusije, Ukrajine i drugih država – koji su trebali spriječiti rat…

by Kristina B

Piše: Domagoj Franić, vojni analitičar

Jučer smo se dodirnuli “mirovnog sporazuma” za Ukrajinu koji se priprema. Ponovimo, po definiciji to je: “Formalni dogovor između dviju ili više sukobljenih strana, obično država ili organizacija, s ciljem okončanja sukoba i uspostave trajnog mira”.

Po ruskoj definiciji to je: “zadrži oteto, ucjenjuj, traži moguće i nemoguće, potpiši, smiri se koju godinu, izvuci sve moguće fondove i pomoći, oporavi se, ponovno naoružaj, prekrši potpisani sporazum”. Kao i svaki “obiični”, “vojni” ili “politički” dogovori i sporazumi koje su do sada prekršili, i ne samo s Ukrajinom.

Poštivanje potpisanog – pogledajmo popis:

Budimpeštanski memorandum (1994): Ovaj sporazum, potpisan između Ukrajine, rusije, Sjedinjenih Američkih Država i Ujedinjenog Kraljevstva, garantirao je teritorijalni integritet Ukrajine u zamjenu za odustajanje od nuklearnog oružja koje je nasljeđeno od Sovjetskog Saveza. Rusija je prekršila ovaj sporazum 2014. aneksijom Krima i kasnijom podrškom separatistima u istočnoj Ukrajini.

Minski sporazumi (2014. i 2015.): Minsk I i Minsk II bili su dogovori usmereni na postizanje primirja i smirivanje sukoba u Donbasu između ukrajinskih snaga i proruskih separatista koje podržava rusija. Ovi sporazumi predviđali su prekid vatre, povlačenje teškog naoružanja, te ustavne reforme u Ukrajini. Rusija je više puta optužena za kontinuiranu podršku separatistima, uključujući slanje vojne opreme i postrojbi, čime je narušila ove sporazume.

Uključeno više od 800 tvrtki: Ukrajinska obrambena proizvodnja premašit će 100 projektila u 2024.

Sporazum o konvencionalnim oružanim snagama u Europi (1990): Ovaj sporazum je regulirao broj konvencionalnih vojnih snaga i opreme koje svaka potpisnica može imati u Europi. Rusija je 2007. godine najavila da suspendira svoju primjenu ovog sporazuma, tvrdeći da su druge članice narušile odredbe, ali je nastavila gomilati postrojbe i vojnu opremu u blizini svojih zapadnih granica i Ukrajine, čime je dodatno potkopala ovaj sporazum.

Sporazum iz Sočija (2008): Nakon kratkog sukoba s Gruzijom, rusija je pristala na sporazum kojim se obvezala povući snage iz gruzijskih oblasti Južne Osetije i Abhazije. Međutim, rusija je zadržala vojno prisustvo u tim oblastima i priznala ih kao nezavisne države, čime je praktično ignorirala obveze preuzete u sporazumu.

1999. konferencija OESS-a bila je u Istanbulu. Rusija je obećala ukloniti postrojbe iz Moldavije i Gruzije do kraja 2002. Lagali su.

Khasavjurt sporazum (1996): Nakon Prvog čečenskog rata (1994–1996), rusija i čečenski lideri potpisali su Khasavjurt sporazum, koji je obuhvaćao prekid neprijateljstava i planiranje budućeg rešavanja statusa Čečenije. Rusi su ponovno izazvali drugi čečenski rat (1999–2000) i kasnije Čečeniju putem Kadirova stavili pod svoju kontrolu.

Bjelovješki sporazum 8. 12. 1991. – mirni razlaz SSSR = priznavanje suvereniteta i granica Rusije, Bjelorusije i Ukrajine

Sporazum Ruske Federacije i Ukrajine o podjeli i uvjetima za Crnomorsku flotu – 28.5. 1997. – podjela flote SSSR i smještaj ruske flote na Krimu

Sporazum o prijateljstvu, suradnji i partnerstvu Ruske Federacije i Ukrajine – 31.5. 1997. – jamče se granice, sigurnost i suverenitet, te zabranjuje rat Ruske Federacije i Ukrajine

Abraham je krenuo na svoje putovanje jer se nadao da će stići u obećanu zemlju. I Mojsije se zaputio jer se nadao da će osloboditi Božji narod od ropstva. Sam je Isus sišao s neba u nadi da će spasiti čitavo čovječanstvo.

A mi trebamo nadati se ruskoj časti i poštivanju dogovora? Nisu ni ostali daleko….

Ne vjerujemo ni svome odrazu u ogledalu.

You may also like

Verified by MonsterInsights