Prvo ročište održano je jučer na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu u sklopu tužbe koju je Josipa Pleslić (ex. Rimac) podigla protiv Hanza medije. Predmet tužbe je serija tekstova u kojima su objavljene poruke koje je godinama, a sve do njezinog uhićenja 29. svibnja 2020., razmjenjivala s današnjim glavnim državnim odvjetnikom Ivanom Turudićem. Turudić je u to vrijeme bio predsjednik Županijskog suda u Zagrebu. U trenutku objavljivanja tekstova poruka iz mobitela Josipe Pleslić, Turudić je bio sudac Visokog kaznenog suda i kandidat Vlade za funkciju glavnog državnog odvjetnika, donosi Jutarnji list.
Na sudu se pojavila Josipa Pleslić u pratnji svog odvjetnika, a svjedočio je i novinar Jutarnjeg lista, Marin Dešković, koji je jedan od autora tekstova.
“Protiv mene se vode kazneni postupci koji su trenutačno u fazi optužnica, od kojih ni jedna još nije potvrđena. Ti su predmeti nejavni i zbog toga sam podnijela tužbu. A te poruke ne ulaze u niti jedan segment optužnice. Stvara se određena percepcija o meni u javnosti, a poruke su korištene u dnevnopolitičke svrhe”, rekla je Pleslić kao razlog svoje tužbe, nakon čega ju je sudac, zbog posljednje tvrdnje, podsjetio da je to njezina interpretacija i zamolio da se drži činjenica u postupku za naknadu štete.
“Da, tako se diskreditira mene i nemam pravedan i jednak status. Naposljetku to utječe i na percepciju donositelja odluka u postupku. Te poruke nemaju javni interes i pitanje je jesu li autentične i dobivene na legalan način”, ustvrdila je Pleslić.
Sudac je Pleslić pitao jesu li to bile njezine poruke, odnosno je li ih ona doista slala Ivanu Turudiću.
Ništa nije onakvo kakvim se čini: Potkopano povjerenje u američku riječ i sposobnost sklapanja budućih sporazuma
“Postojala je komunikacija, za sadržaj ne mogu potvrditi jer nemam uvid u telefon. I ne mogu pričati o tome jer smo i sad u fazi postupka izdvajanja nezakonitih dokaza, odgovorila je.
Njezin je odvjetnik htio da pred sudom kaže kakav je učinak objava prepiske između nje i Turudića imala na njezin život te ju je pitao je li zbog toga potražila liječničku pomoć.
“Hajka koja se događala tjednima nakon objavljivanja poruka uznemirila je moj privatni i poslovni život. To je utjecalo i na moje psihičko stanje. Kada ste svaki dan na naslovnici, čitate grafite po gradu ‘Di si radosti‘ i ‘Di si lipa‘, kada se to poistovjećuje s vama kao osobom, sigurno se ne osjećate dobro. Zbog višetjednog pritiska, interesa javnosti i poruka koje su mi pristizale potražila sam i liječničku pomoć kod psihijatra te smo dogovorili i određeno liječenje”, dogovorila je Pleslić.
Na pitanje svojog odvjetnika rekla je i da je objavljivanje poruka, zbog interpretacija te prepiske koja se javila u javnosti, stvorilo nelagodu kod njezinog supruga te da joj je bilo teško to objasniti poznanicima koju su je ispitivali o tome.
“Ja sam već više od 20 godina javna osoba i navikla sam na sve. No, ovo me uvrijedilo jer nema nikakve veze s javnosti nego je bilo korišteno samo kako diskreditiranje kandidata u dnevnopolitičkom obračunu”, zaključila je Pleslić.
Nakon što je završila s iskazivanjem, odvjetnik tužiteljice pitao je novinara Deškovića je li ju pokušao kontaktirati prije objave članka.
“Probao sam je kontaktirati pet mjeseci prije objave, dan nakon što je Ivan Turudić u emisiji Nedjeljom u 2, na pitanje voditelja, rekao da postoje poruke s Josipom Rimac, sada Pleslić, no jako je ublažio njihov sadržaj. Ja sam tada pokušao doći do nje preko njezine odvjetnice i preko jedne novinarke koja je s njom radila intervju. Eksplicitno sam rekao da želim s njom razgovarati o tim porukama i odnosu s Turudićem, no dobio sam odgovor da nije zainteresirana”, kazao je Dešković.
Odvjetnik je postavio i nekoliko pitanja usmjerenih na otkrivanje izvora od kojeg je dobio uvid u prepisku Pleslić i Turudića, no Dešković je inzistirao na zaštiti novinarskog izvora. Naveo je i da je autentičnost poruka provjeravao preko više osoba te dodao da su one proizašle iz istih pretraga kao i poruke koje su završile u kaznenim spisima.
Odvjetnik ga je potom pitao zašto misli da su te poruke bile predmet javnog interesa?
U pitanju su poruke izuzete iz mobitela državne tajnice u najvećem antikorupcijskom spisu u Hrvatskoj, iz kojeg je 40-ak državnih dužnosnika i službenika završilo u kaznenom postupku, među njima i nekoliko ministara, i u kojem se spominjalo i ime samog premijera.
“Dok s jedne strane imamo bivšu državnu tajnicu čije se ime nalazi u središtu ovih spisa, s druge je strane tih poruka sudac visokog kaznenog suda i kandidat Vlade za mjesto glavnog državnog odvjetnika. Gospođa Pleslić je odbijala javno govoriti o njima, dok je Turudić jako umanjivao njihov sadržaj ili ga potpuno negirao, odnosno govorio neistine”, odgovorio je Dešković.
“U tom trenutku se pitanje poruka konkretiziralo jer je Ivan Turudić bio kandidat i postojalo je pitanje sukoba interesa, a samo nekoliko dana prije u Saboru je bio ispitivan o posjetima Josipe Pleslić na njegovom radnom mjestu i pogotovo njezinim razlozima dolaska na sud. I ispostavilo se da govori stvari koje su u suprotnosti s navodima iz poruka”, rekao je Dešković.
Na kraju je za njega pitanje imala i Josipa Pleslić.
“Jeste li svjesni da ste od mene i moje odvjetnice tražili da komentiramo nešto u postupku koji nije javan i da je upravo to predmet tužbe?”, upitala je.
“U to vrijeme zakon o tome, odnosno Lex AP, nije bio na snazi i mogli ste govoriti o tome, a i danas još uvijek možete u nekim segmentima. Uostalom, po mom sjećanju, o nekim od ovih stvari ste i govorili u intervjuima”, poručio joj je Dešković.