Vlada je predstavila novu, revidiranu listu proizvoda s ograničenim cijenama koja se s početnih 30 povećala na 70. Istodobno, počinje novi opći bojkot kupnje.
Josip Kelemen iz platforme Halo inspektore kazao je u emisiji U mreži Prvog kako novim bojkotom građani odlučuju o signalu koji će biti poslan svima onima koji nisu radili na suzbijanju divljanja cijena i rastu inflacije.
“Danas ćemo pokazati da možemo cijeli dan biti bez kupovine i usluga i time ćemo poslati snažan glas i poruku svima koji do sada nisu djelovali”, naglasio je.
Dodaje kako je bojkot proširen osim trgovina na sve. Frizerske salone, barove, ljekarne, restorane, benzinske pumpe…
“Nema potrošnje koja je generirala poskupljenje, stoga što su trgovci zaključili da nas mogu derati. Najžalosnije je je što je građanin danas napisao kako je danas u trgovačkom lancu Spar podignuta cijena za novih 100 artikala, što je očito da se ne misli ozbiljno sa suzbijanjem divljaštva s cijenama”, rekao je.
Kelemen je istaknuo kako su potrošači optužili trgovačke lance da sudjeluju u kreiranju nenormalnog poskupljenja.
Naglašava kako su svi lijekovi i dodaci prehrani u ljekarnama poskupili i do 60 posto. “Bolesni, posebno onkološki bolesnici žele jasno poslati poruku da ovdje nešto nije u redu”, rekao je Kelemen.
Dodaje kako se HZZO nije odredio i odgovorio zašto su neke usluge poskupjele. “Postali smo divljač na slobodnom lovištu gdje nas svi love kako tko stigne”, naglasio je.
Maja Bogović iz Sektora trgovine HGK kazala je kako je prošli petak bio signal svima da je ovakva razina cijena postala neodrživa.
“Važno je reći da u opskrbnom lancu nisu samo trgovci. Oni preslikavaju cijenu koja dolazi kroz dobavne kanale. Ako su danas podignute cijene u trgovačkom lancu, to ne znači da ih je on podignuo jer je dobio najave od dobavljača o podizanju cijena”, govori.
O našoj odluci ovisi razvoj domaćeg tržišta
Hrvatska poljoprivredna komora ukazuje stalno da potrošači imaju slobodu koji će proizvod kupovati te godinama upozoravaju na ovo što se sada događa, kazala je Tajana Radić iz Hrvatske poljoprivredne komore.
“O našoj odluci ovisi kako će se razvijati domaće tržište. Ovo je prilika da počnemo kupovati domaće proizvode kako bi rasla domaća proizvodnja”, istaknula je.
Dodaje kako je problem s kojim se domaći proizvođači suočavaju su visoki ulazni troškovi.
“Proizvodnja raste, a potpore su ostale ne istoj razini na kojoj su bile prije 9 godina, a investicijski ciklusi nisu rasli. Došli smo u situaciju u kojoj imamo pad proizvođača i pad proizvodnje, kontinuirane situacije glede klimatskih promjena gdje su štete neviđene. Proizvođači nisu profiteri”, naglasila je.
Na pitanje tko je najveći profiter, Kelemen je istaknuo kako potrošači ne moraju znati što sve utječe na krajnju cijenu. Oni vide na računu i vide kako njihovi osobni dohodci to ne mogu podnijeti.
“Postoji cijeli sustav da kontrolira i reagira na tržištu”, naglašava.
Bogović je kazala kako je lista proizvoda s ograničenim cijenama proširena kako bi se zaštitile najugroženije skupine stanovništva.
“Trgovci imaju jasne upute za označavanje cijena. Intencija je da se proizvodi s ograničenim cijenama stave na jednu policu kako bi potrošačima bilo lakše”, kazala je.
Najveća poskupljenja uvoznih proizvoda
Osvrnula se na poskupljenja i rekla kako se mora voditi računa da najveće poskupljenje dolazi od uvoznih proizvoda.
“Hrvatski su proizvodi i do sada povoljniji u odnosu na strane što je signal potrošačima”, naglasila je.
Radić ističe kako su proizvođači bili protiv zamrzavanja cijena stoga što su njihovi ulazni troškovi toliko rasli da oni nisu mogli izdržavati taj pritisak.
Uvoz bez kontrole države
“Mi se godinama ne bavimo korijenom problema, a to je ugovaranje otkupa. Trgovački lanci mogu mesne proizvode otkupiti od koga žele. U drugim državama to mora biti ugovoreni otkup s klaonicama gdje prioritet imaju domaći proizvođači. To se sve reflektira na gospodarstvo”, kazala je.
Dodaje kako uvoz ubija proizvođače zato što je bez ikakve kontrole države. Bogović je istaknula kako na slobodnom tržištu trebamo kontrolirati onaj dio proizvodnje koji nam je u interesu da se zaštiti.
“Ako toga nema, svaki trgovac ima svoje izvore nabave”, rekla je.
Kelemen je istaknuo kako potrošači nisu protiv zaposlenih u trgovini niti protiv malih proizvođača. (HRT)