Home Izdvojeno Nagrađivani crnogorski književnik: “Između Mandićeve četničke stranke i Spajićeve Europa sad suštinski nema razlike.”

Nagrađivani crnogorski književnik: “Između Mandićeve četničke stranke i Spajićeve Europa sad suštinski nema razlike.”

by Ante R.

“Crna Gora je po mnogočemu mala ili balkanska Ukrajina. U nekim segmentima slična Bjelorusiji. Međutim, mi smo ispod radara europske javnosti, pa čak i Hrvatske koja nam je prvi susjed i koja u Crnoj Gori ima svoju manjinsku zajednicu”, kaže u Briefingu nagrađivani crnogorski književnik, predsjednik Crnogorskog društva nezavisnih književnika Milorad Popović.

Tvrdi da je dopisnik Hine iz Crne Gore jedan od beogradskih, velikosrpskih propagandista. Objašnjava nam što se tamo trenutno događa: bivši glavni specijalni tužitelj Crne Gore Milivoje Katnić, koji je na toj funkciji bio od 2015. do 2022., od 14. travnja je u pritvoru na zahtjev aktualnog tužitelja Miloša Šoškića koji za suradnju s Katnićem proziva i šestoro crnogorskih novinara i njega, pisca s međunarodnim ugledom. Novinari su najavili da će protiv Šoškića podići kaznenu prijavu tvrdeći da je riječ o udaru na slobodu medija.

“Katnić je bio oficir JNA koji je u raskolu između suverenista i srpskih unitarista prešao na stranu suverenista koje je vodio Milo Đukanović. Ja ga poznajem iz sporta, on se bavio karateom, a ja boksom. On se 2016. našao na mjestu državnog tužitelja u vrijeme kada je pripreman državni udar u organizaciji ruske vojne službe. On je uspio razotkriti tu zavjeru i pohapsiti glavne aktere. Ovo danas je odmazda za to što je on tada napravio. Politički montirani proces. U međuvremenu je 2020. vlast preuzela velikosrpska opcija nakon klerikalne revolucije koja je nalik Homeinijevoj islamskoj. Jedan od osuđenih za državni udar, četnički vojvoda Andrija Mandić, danas je predsjednik Parlamenta”, govori Popović, napominjući da je pod kontrolom vlasti javni servis i 80 posto privatnih medija u Crnoj Gori.

“Velikosrpski nacionalizam se u Crnoj Gori toliko razulario da je izgubio svaki osjećaj normalnosti. Proživio sam 90-te godine kada je agent KOS-a pucao na mene na Cetinju, a drugi agent KOS-a, moj prijatelj iz djetinjstva, rekao mi je da su ga poslali da me ubije. Shvatio sam o čemu se radi i otišao sam u Hrvatsku gdje sam bio do kraja 1997., kada se dogodio prevrat, odnosno kada se Đukanović vratio na crnogorske pozicije. Sada mi je kao i nekim drugim ljudima poslana poruka da sam na nekoj vrsti odstrela. Hoće li nas tko strijeljati na ulici, optužiti za neku vrstu kriminala… Taj režim u Crnoj Gori po mnogim je karakteristikama sličan Francovom fašizmu jer je crkva jedan jako važan faktor u službi vlasti. Taj ambijent je vrlo maligan”, tvrdi Popović, pa podsjeća da je Skupština Crne Gore prije nekoliko tjedana usvojila rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen, što je izazvalo oštre reakcije Hrvatske, ali i Europske unije. Za rezolucije je glasala većina zastupnika stranke Pokret Evropa sad premijera Milojka Spajića.

“Između Mandićeve četničke stranke i Spajićeve Europa sad suštinski nema razlike. Prvi otvoreno pokazuju velikosrpstvo, dok se drugi pokušavaju Europskoj uniji prikazati kao proeuropski i i pronatovski jer je Crna Gora ekonomski pred bankrotom i treba joj novac. Rezolucijom o Jasenovcu su udovoljili Vučiću da relativiziraju UN-ovu Rezoluciju o Srebrenici i da dovedu u pitanje integraciju Crne Gore u europske tokove jer je interes Srbije da Crna Gora ne uđe u EU, da bude disfunkcionalna kako bi bila lakši plijen za novi plan pripajanja Srbiji. A postoji i širi plan iz kojeg stoji Moskva o mijenjanju granica, po kojem bi veći dio Crne Gore pripao Srbiji, a par općina Albaniji. U tom paketu bi došla i podjela Makedonije i Bosne i Hercegovine. Članstvo Crne Gore u NATO-u velikosrbima otežava posao jer da nismo u NATO-u već bi javno krenuli u pripajanje. Hoće li im se planovi ostvariti ovisi o mnogo toga, poput okončanja rata u Ukrajini i ishoda izbora u Americi”, kaže Popović i napominje da u Crnoj Gori nije rijetkost da članovi iste obitelji imaju različite poglede na nacionalni identitet, vrijednosti i budućnost. Prema njegovim saznanjima Milo Đukanović više nije politički aktivan. Đukanović je, dodaje Popović, prošli tjedan od jedne zapadne službe dobio informacije da se na njega priprema atentat u suradnji sa sigurnosnim službama jedne susjedne države.

“Iza toga stoje strukture koje ne mogu Đukanoviću oprostiti što je Crna Gora postala neovisna država jer u svim projektima i planovima velike Srbije je pitanje izlaska na more životno pitanje. Neovisnost Crne Gore oni smatraju svojim najvećim porazom, većim od onoga što su doživjeli u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu. Zato su sve snage usmjerili na slabljenje Crne Gore da bi je priključili Srbiji. Proeuropska Crna Gora nema strateške saveznike u svijetu. Hrvatska bi trebala poticati prodemokratske i prozapadne snage u Crnoj Gori i objašnjavati realnu situaciju svojim saveznicima u EU, koji Crnu Goru gledaju kao s Mjeseca”, naglašava Popović. Prema njegovim riječima, crnogorska Vlada se zadužuje po vrlo nepovoljnim uvjetima i ozbiljni ekonomski analitičari predviđaju grčki scenarij, a uz to mladi i obrazovani ljudi napuštaju Crnu Goru više nego ikada u proteklih stotinu godina. Mnogi su posao našli i u Hrvatskoj.

Oporba složna u ocjeni Vladina poteza: Podizanje plaća državnim dužnosnicima nije antikoruptivna mjera

Nakon dva iznimno uspješna romana “Karnera” i “Čovjek bez lica”, Popoviću je u Crnog Gori upravo izašao i treći “Smrti se podvaljuje”, koji bi do kraja godine trebao biti objavljen i u Hrvatskoj. Otkriva nam da jer riječ o jednoj kronici sto godina Crne Gore sa Cetinjem u središtu, piše Jutarnji list.

Crnogorski čelnici iznenađeni odlukom MVEP-a Hrvatske: “Ubit će me žena, propade nam rezervacija za Rovinj”

You may also like

Verified by MonsterInsights