“Predlažem donošenje zaključka kojim bi Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost pozvao predsjednika RH i predsjednika Vlade da zajednički sazovu Vijeće za nacionalnu sigurnost zbog potrebe usklađivanja stavova, donošenja smjernica i zaključaka te utvrđivanja mjera u području nacionalne sigurnosti kako bi se razmotrila otvorena pitanja iz područja nacionalne sigurnosti, a posebno pitanje usmjeravanja rada SOA-e”, predložio je Ostojić na sjednici Odbora.

Ustavna je obveza, naglasio je, da premijer i predsjednik Republike sjednu zajedno za stol, što se trenutno ne događa.

“Zato mislim da bi mi kao Odbor trebali, bez ikakvog politiziranja, poslati poruku s ovog mjesta da moraju sjesti za stol”, rekao je Ostojić.

Oporba traži da se sastanu Milanović i Plenković, HDZ smatra da nema potrebe da se Odbor na ovakav način svrstava

Oporbeni zastupnici su prijedlog podržali, posebice jer zbog odluke o kojoj će morati glasati Sabor, o slanju naših vojnika u NATO misiju obučne potpore ukrajinskih vojnika a o čemu posljednjih tjedana dobivaju oprečne informacije s Pantovčaka i iz Banskih dvora. Vladajući su to, međutim, odbili.

“S obzirom na to da se u medijima izuzetno puno priča o pitanju NATO misije i da imamo dvije državne instance koje daju oprečne informacije o obuhvatu te misije, nužno je da se sazove Vijeće kako bi mi koji moramo o tome glasati imali točne informacije”, kazala je zastupnica Možemo! Sandra Benčić.

Istog je stava i nezavisni Josip Jurčević. “Treći svjetski rat je započeo, ne znam pratite li vi to, i nacionalna sigurnost je iznad svega, a mi imamo dva tijela koja ne komuniciraju. Neka se napokon sastanu, posvađaju, potuku, ali moraju se naći”, poručio je.

Ostojić: SOA odgovorila da Rusi ne financiraju Milanovića

HDZ-ov Ante Deur, s druge strane, smatra da bi to bilo svrstavanje na jednu stranu između dva brda. “Mi ne prihvaćamo ovakav zaključak, nema potrebe da se mi kao Odbor na takav način svrstavamo i da vi u vođenju sjednica odlazite na Pantovčak po mišljenje”, rekao je.

Govoreći o NATO misiji, naglasio je da se vojnici šalju u Njemačku, a ne u Ukrajinu, kako tvrdi predsjednik Zoran Milanović.

Bez obzira što netko misli o nekome, postoji ustavna kategorija koja kaže da bi ova dvojica trebala razgovarati, pogotovo o ovako važnim temama, istaknuo je SDP-ov Mišel Jakšić.

“Nisam našao da piše u Ustavu da ako je Plenković nesretan da onda ne mora razgovarati. Saborski zastupnici ne dobivaju informacije koje dobivaju predsjednik i premijer, a zbog njihovog nekomuniciranja se prebacuje na nas da odlučujemo”, rekao je. “Uvlači se Sabor, da budemo smokvin list za kršenje Ustava od strane Plenkovića jer se njemu ne razgovara s Milanovićem”, dodao je.

Hrebak: Koje to informacije Milanović ima, a da 30 ostalih čelnika nema?

Vladajući Dario Hrebak (HSLS) upitao je koje to informacije ima Milanović, a 30 čelnika drugih zemalja članica NATO-a nema, pa oni svoje vojnike šalju u ovu NATO misiju.

“Od njih 30, samo se iz dvije zemlje ne ide u Njemačku – iz Hrvatske i Mađarske. A oprečna mišljenja imamo baš pred predsjedničke izbore”, ustvrdio je. Ako ne znate kome vjerovati, vjerujte svojoj glavi, dodao je.

Šestero zastupnika iz vladajuće većine glasalo je protiv Ostojićeva prijedloga, a pet oporbenih ‘za’. (Hina)