Sirijski pobunjenici objavili su u nedjelju da su okončali 24-godišnju autoritarnu vladavinu predsjednika Bašara al-Asada u prvoj objavi na državnoj televiziji nakon munjevite ofenzive koja je iznenadila svijet, a sirijski premijer je objavio da je spreman surađivati u prijenosu vlasti, te pozvao na izbore.
Sirijski pobunjenici ušli su u predsjedničku palaču u Damasku rano u nedjelju uzvikujući “Bog je najveći”, rekli su očevici za dpa.
Zapovjedništvo sirijske državne vojske obavijestilo je pripadnike vojske da više nisu u službi, doznaju strane agencije iz sirijskih vojnih krugova.
Vojnici će biti pozvani na dužnost ako bude potrebno, prema vojnim izvorima.
Sirijski pobunjenici ušli su u Damask rano u nedjelju, prisiljavajući predsjednika al Asada da napusti glavni grad.
Sirijski građanski rat, koji traje od 2011., rasplamsao se krajem studenog kada je pobunjenički savez predvođen islamističkim pokretom Hajatom Tahrirom al-Šamom pokrenuo iznenadnu ofenzivu u sjeverozapadnoj Siriji.
U brzom napredovanju, pobunjenici su preuzeli kontrolu nad nekoliko gradova, uključujući Alep, Hamu i Homs, da bi u subotu navečer ušli u Damask.
Asad, koji je gušio tijekom vladavine sve oblike neslaganja, odletio je iz Damaska u nepoznatom smjeru rano ujutro u nedjelju, rekla su Reutersu dva visoka vojna časnika.
Pobunjenici su objavili da su bez otpora ušli u glavni grad.
“Slavimo sa sirijskim narodom vijest o oslobađanju naših zatvorenika i oslobađanju od lanaca te najavljujemo kraj ere nepravde u zatvoru Sednaja”, rekli su pobunjenici, misleći na veliki vojni zatvor u predgrađu Damaska gdje je sirijska vlada zatočila tisuće protivnika.
Tisuće ljudi u automobilima i pješaka okupilo se na glavnom trgu u Damasku mašući i skandirajući “Sloboda” nakon pola stoljeća vladavine obitelji Asad, rekli su svjedoci.
Dramatični kolaps označava seizmički trenutak za Bliski istok, okončavši obiteljsku vladavinu željeznom rukom nad Sirijom i zadajući snažan udarac Rusiji i Iranu, koji su izgubili ključnog saveznika u srcu regije.
Brzina događaja zaprepastila je arapske prijestolnice i potaknula strah od novog vala regionalne nestabilnosti.
Vođa glavne sirijske oporbene skupine u inozemstvu Hadi al-Bahra Sirian izjavio je da je Damask sada “bez Bašara al-Asada”.
Dok su Sirijci slavili pad Asadova režima njegov premijer Mohamad Gazi al-Džalali rekao je da je spreman podržati kontinuitet vladanja i spreman je na suradnju s novom vlašću koju odabere sirijski narod.
Sirijski premijer rekao je da bi Sirija trebala održati slobodne izbore kako bi omogućila narodu da odluči o vodstvu.
U intervjuu za Al-Arabiju on je također rekao da je bio u kontaktu sa zapovjednikom pobunjenika Abu Mohamedom al-Golanijem kako bi razgovarali o upravljanju prijelaznim razdobljem.
Al-Džalali je pozvao da se ne oštećuje javna imovina i poručio da nije napustio Damask.
“Vjerujemo da je Sirija za sve Sirijce i da je to zemlja svih njezinih sinova i da ova zemlja može biti normalna država koja gradi dobre odnose sa susjedima i svijetom ne ulazeći ni u kakve regionalne saveze i blokove”, rekao je u izjavi objavljenoj na društvenim mrežama.
Vođa pobunjenika Abu Mohamed al-Džulani upozorio je vojne snage u glavnom gradu da je “strogo zabranjeno približavanje javnim institucijama, koje će ostati pod nadzorom bivšeg premijera dok se službeno ne predaju”.
Linije bojišnice nakon kompleksnog građanskog rata u Siriji godinama su mirovale.
A onda su islamisti nekoć povezani s Al Kaidom iznenada krenuli u akciju, predstavljajući najveći izazov Asadu, koji je preživio godine iscrpljujućeg rata i međunarodne izolacije uz pomoć Rusije, Irana i libanonskog Hezbolaha.
Ali Asadovi saveznici oslabljeni drugim krizama, ostavili su ga na milost i nemilost protivnika, s vojskom koja ga nije bila spremna braniti.
Izrael, koji je ozbiljno oslabio skupine Hezbolah u Libanonu i Hamas u Gazi koje podržava Iran, vjerojatno će slaviti pad Asada, još jednog od ključnih regionalnih saveznika Irana. Ali izgledi da islamistička skupina vlada Sirijom izazvat će zabrinutost, piše Reuters.
Izraelska vojska priopćila je u nedjelju da je rasporedila snage u tampon zoni prema Siriji koju nadzire UN i na brojnim točkama potrebnim za obranu u svjetlu najnovijih događaja u arapskoj zemlji.
Samo nekoliko sati prije nego što su ušli u Damask, pobunjenici su objavili da su stekli punu kontrolu nad ključnim gradom Homsom nakon samo jednog dana borbi.
Tisuće stanovnika Homsa izašlo je na ulice nakon što se vojska povukla iz grada, plešući i skandirajući “Asad je otišao, Homs je slobodan” i “Živjela Sirija i dolje Bašar al-Asad”.
Pobunjenici su pucali u zrak u znak slavlja, a mladi su trgali postere sirijskog predsjednika.
Pad Homsa dao je pobunjenicima kontrolu nad strateškim središtem Sirije i ključnim raskrižjem autocesta, odsijecajući Damask od obalnog područja koje je uporište Asadove alavitske sekte i gdje njegovi ruski saveznici imaju pomorsku i zračnu bazu.
Osvajanje Homsa također je snažan simbol dramatičnog povratka pobunjeničkog pokreta u 13-godišnjem sukobu. Dijelovi Homsa uništeni su iscrpljujućom opsadom prije nekoliko godina, kada su se pobunjenici povukli.
Pobunjenici su oslobodili tisuće zatočenika iz gradskog zatvora u Homsu a snage sigurnosti napustile su ga nakon što su spalile dokumentaciju.
Građanski rat u Siriji, koji je izbio 2011. kao ustanak protiv Asadove vladavine, uvukao je velike vanjske sile, stvorio prostor za džihadističke militante da planiraju napade diljem svijeta i poslao milijune izbjeglica u susjedne države.-Hina