Sjedinjene Države zatražile su od europskih država da predlože kakvim sigurnosnim jamstvima mogu doprinijeti Ukrajini, rekla su u subotu četiri europska izvora.
Izvori su rekli da su Sjedinjene Države poslale dokument u kojemu se nalaze pitanja o mogućim doprinosima vojnika, dok su dva izvora rekla da je dokument poslan ranije ovaj tjedan.
Financial Times prvi je izvijestio da je Washington tražio europske saveznike informacije o oružju, mirotvornim snagama i sigurnosnim aranžmanima za Ukrajinu.
“Plan je očigledno vidjeti kako europski saveznici vide mogući okvir pregovora kojima će se okončati sukob, i mogući angažman Europe i Sjedinjenih Država”, rekao je europski diplomat upućen u dokument.
Dokument uključuje šest pitanja za svaku zemlju članicu Europske unije, rekao je jedan diplomat.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u subotu je pozvao na osnivanje europske vojske, rekavši da se kontinent više ne može osloniti na zaštitu SAD-a i da će od Washingtona imati poštovanje samo s jakom vojskom.
“Amerikanci se obraćaju europskim zemljama i pitaju koliko su vojnika spremne poslati”, rekao je treći diplomat.
Američki State Department nije zasad odgovorio na zahtjev za komentarom.
Anušić: Američka prisutnost kroz NATO-ovu operaciju KFOR iznimno je važna za stabilnost i mir Kosova
Plenković kaže da se o europskoj vojsci zasad ozbiljno ne razgovara
Hrvatski premijer Andrej Plenković izjavio je u subotu da europski čelnici dosad nisu ozbiljno razgovarali o osnivanju europske vojske, nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij pozvao Europu da formira svoje oružane snage ako SAD povuče svoje vojnike iz Starog kontinenta.
Govoreći ranije u subotu na konferenciji o sigurnosti u Muenchenu, Zelenskij je rekao da bi Europa trebala imati vlastitu vojsku kako njezina sigurnost ne bi ovisila o SAD-u i kako bi se mogla obraniti od moguće šire ruske invazije.
“Europska unija ima različite postrojbe u koje vojnike delegiraju različite skupine zemalja, za posebne misije i aktivnosti. No, o tome da se sada odjednom stvori jedna velika zajednička europska vojska, o tome nekih supstancijalnih razgovora dosad nije bilo”, izjavio je novinarima Plenković koji također sudjeluje na konferenciji.
Podržao je ideju predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da se ublaže fiskalna pravila kako bi članice Unije mogle više ulagati u obranu.
Članica NATO-a Hrvatska za vojsku izdvaja dva posto BDP-a što je cilj saveznika i Plenković smatra da zahvaljujući dobroj ekonomiji može i više.
“Kreditni rejting smo digli za pet stupnjeva i u takvim okolnostima veća ulaganja u obranu ne bi trebala ugroziti šire makroekonomske pokazatelje”, rekao je.
Komentirajući inicijativu američkog predsjednika Donalda Trumpa za okončanje rata u Ukrajini, rekao je da od Washingtona očekuje “elaboriraniji stav”, jer osim ideje da krenu razgovori ne postoji struktura mirovnog plana.
“Pozicija Hrvatske je jasna, da bude na strani žrtve i međunarodnog prava”, rekao je Plenković i dodao da za pregovaračkim stolom trebaju biti i europski partneri. (Hina)