268
Piše: Domagoj Franić, vojni analitičar
Ofenziva sirijske oporbe stavlja Kremlj u vrlo neugodan položaj.
U sadašnjoj situaciji, kada je gubitak Alepa pitanje sati, a ne dana, Kremlj se suočava s dilemom: ili napustiti sirijskog diktatora Bashara al-Assada, kojem ruska Federacija pomaže držati vlast već gotovo 10 godina, ili preusmjeriti resurse uključene u rat protiv Ukrajine kako bi ponovno priskočili u pomoć sirijskom režimu.
Zanimljivo je da, osim spomenutog dolaska Assada u Moskvu, nikakve daljnje informacije nisu dostupne u javnosti…
Teška odluka – za rusiju, Sirija nije samo saveznik već i ključni element u održavanju njezine globalne strategije. Vojne baze, energetski interesi i geopolitički značaj omogućuju rusiji da ostane relevantna u međunarodnim odnosima, prisutna u tom dijelu svijeta.
Rusija održava vojnu prisutnost u Siriji prvenstveno u zračnoj bazi Khmeimim u blizini Latakije i pomorskom objektu Tartus. Broj ruskih vojnika u Siriji varirao je tijekom vremena. Trenutačno, procjene pokazuju da rusija tamo ima stacioniranih oko 5000 vojnika, uključujući pilote, tehničare, logističko osoblje i vojnu policiju. Ovaj broj pokazuje smanjenu prisutnost u usporedbi s prethodnim godinama, jer su neke snage preusmjerene na sukob u Ukrajini.
Efekt bumeranga
Sirija dobija efekt bumeranga za rusiju: povukli su dio snaga kako bi osvajali Ukrajinu, sada će ih morati vratiti u Siriju da bi “ostali u sedlu”.
Osobno mislim da su zakasnili i da su neke službe ispravno procijenile mogućnost, vrijeme i način napada na Assadov režim, u prijevodu, na ruske interese u tom dijelu svijeta kako bi stvorile bolje pregovaračke pozicije prema ruskoj Federaciji.
Ne samo po pitanju rata u Ukrajini već u mnogo širem dijapazonu geostrateških i vojnih interesa. I ne samo ruske već i Iranske interese, jer su iz grada izbačeni njihovi plaćenici… i vjerojatno će se to dogoditi diljem Sirije.
Dodajmo tome poraze Hamasa, Hezbollaha i primirje uz prihvačanje izraelskog traženja povlačenje iza rijeke Litani. Postaje jasno kolika je važnost trenutnih događanja u Siriji.
Svi se sjećamo izlaska na vidjelo međusobne potpore diktatora tijekom zaoštravanja situacije u Ukrajini, Putinovog angažiranja Irana i njegovih vojski, Hamasa i Hezbollaha, hutija u Jemenu, pa sve do Sjeverne Koreje.
Sa Sirijom je krenuo obrnuti proces, demontiranje zločinačkih struktura u potpori kremaljskog psihopate.