DORH je MIP-u zahtjev za skidanje imuniteta uputio jučer kako bi mogli povesti kazneni postupak i zatražiti istražni zatvor za Dabru zbog povrede djetetovih prava i nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari.

“Općinsko državno odvjetništvo u Osijeku navodi kako je utvrđena osnovana sumnja da je Dabro na području Otoka djetetu u razdoblju od 2020. do 2024. godine omogućavao pucanje iz pištolja i automatske puške, bacanje eksplozivne naprave nalik na ručnu bombu, rastavljanje i čišćenje automatske puške, čime je ugrozio sigurnost djeteta izlažući ga opasnosti, a iz zahtjeva proizlazi i da je neovlašteno držao automatsku pušku vojnog podrijetla iz koje je ispalio više hitaca na neutvrđenom poljoprivrednom zemljištu i držao eksplozivnu napravu nalik na ručnu bombu”, naveo je predsjednik MIP-a Robert Jankovics.

Što se tiče istražnog zatvora, nastavio je, DORH navodi kako postoji opravdana bojazan da bi Dabro mogao utjecati na svjedoke te uništiti dokaze.

DP: Ovdje se radi o politički motiviranom progonu

Uobičajena je praksa da se zahtjevi DORH-a za skidanje imuniteta podržavaju i to jednoglasno, za razliku od slučajeva kada to zatraže privatni tužitelji, no ovoga puta na sjednici MIP-a bilo je onih koji su se tome usprotivili. Dabrin stranački kolega Ivica Mesić, sukladno najavi predsjednika DP-a Ivana Penave, glasao je protiv skidanja imuniteta.

“Obrazloženje da bi mogao utjecati na svjedoke, ometati postupak tako što će uništiti dokaze, pa radi se od djelu koje je počinjeno prije više godina, a skoro 40 dana prošlo je otkada je cijela javnost vidjela snimke. Dakle, imao je 40 dana da utječe na svjedoke i ometa kazneni postupak skrivanjem ili uništenjem dokaza. Što je DORH radio 40 dana, koja je svrha lišavanja slobode? Imunitet zastupnika postoji upravo zbog toga da ga se štiti od politički motiviranih progona i uhićenja, a ovdje se radi isključivo o tome”, naglasio je Mesić.

Radi se o grubom nasrtaju DORH-a na Sabor, saborskog zastupnika, parlamentarnu većinu i Vladu, dodao je. “Ovdje prvi put imamo eklatantan primjer za postojanje imuniteta. Što se tiče provođenja istražnih radnji, DP nema nikakvih problema s tim”, kazao je DP-ov zastupnik.

Praksa je da se imunitet kada to zatraži DORH, bez obzira što ponekad to izgleda čudnovato, ponekad mora skinuti, kazao je Hrvoje Zekanović (HDS). “Bez obzira što i kolege iz oporbe govore da ovdje ne bi trebalo skidati imunitet, s obzirom na uobičajenu praksu treba se, nažalost, postupiti kada treba.

Da je zahtjev za skidanje imuniteta stigao prije 40 dana, DP bi bio “za”, poručio je i DP-ov Stipo Mlinarić, koji nije član MIP-a, ali je došao na sjednicu.

Jankovics je naposljetku donio odluku da razdvoji glasanje na ono o skidanju imuniteta za provedbu kaznenog postupka te na ono za određivanje istražnog zatvora.

“Uvijek se davalo suglasje za skidanje imuniteta, traženje istražnog zatvora je sastavni dio dokumenta koje je DORH uputio kao zahtjev za skidanje imuniteta i nikada se to nije odvajalo prilikom glasanja”, napomenula je Jelena Miloš (Možemo!).

Prijedlog da se odobri skidanje imuniteta za vođenje kaznenog postupka protiv Dabre podržan je jednoglasno dok je prijedlog skidanja imuniteta radi lišenja slobode i određivanja istražnog zatvora usvojen s većinom glasova – pet za’, jednim ‘protiv’ (Mesić) dok se Miloš u taj dio glasanja nije uključila.

Sabor mora potvrditi odluku 

MIP prijedlog da se Dabri skine imunitet šalje na plenarnu sjednicu jer ga mora potvrditi Sabor, a zastupnici će o tome glasati već sutra. Tek nakon toga može uslijediti uhićenje zastupnika.

“Smatramo”, obrazložio je čelnik DP-a Ivan Penava u ponedjeljak navečer zašto DP neće podržati skidanje imuniteta Dabri, “da je ovdje riječ o drugoj političkoj igri, cirkusiranju, omalovažavanju i zlouporabi institucija i stvaranju političkog pritiska na jednog čovjeka i njegovu obitelj”.

“Što se tiče vladajuće koalicije, ako nema Dabre, nema 76 ruku”, dodao je.

Ako sudac istrage DP-ovom zastupniku na zahtjev DORH-a i Uskoka odredi istražni zatvor, vladajuća većina ne postoji. Bez njega se, kao presudne 76. ruke, ni jedan zakonski prijedlog Vlade ne može u Saboru usvojiti. U tom slučaju bi Dabro trebao zamrznuti mandat, a DP u saborske klupe poslati njegovu zamjenu, no s obzirom na Penavin stav kako su njih osam u saborskom Klubu “kompaktni te će nas osam i dalje biti u toj priči”, trenutno nije poznato kako će koalicija riješiti taj problem. Osim ulaska Dabrine zamjene, postoji i treća solucija, a to je da na stranu vladajućih netko sa strane “preleti” kao 76. ruka potpore.

Josip Dabro je prije nešto više od mjesec podnio ostavku na dužnost ministra poljoprivrede nakon objave u medijima snimke na kojoj puca iz pištolja sa suvozačkog mjesta automobila, nakon čega su protiv njega pokrenuti izvidi. Kasnije se pojavila snimka kako puca u polju iz kalašnjikova, a mediji navode da DORH također ima snimke Dabre na kojima daje maloljetniku da puca iz strojnice.