Dok sindikati u obrazovanju traže veće plaće, bivša ministrica znanosti, obrazovanja i sporta prof.dr.sc. Blaženka Divjak i nagrađivani profesor geografije Dejan Nemčić u Špici s Macanom daju dijagnozu obrazovnog sustava.
Što sve ne funkcionira i kako to popraviti? Je li istina da je lakše upisati fakultet nego dijete u vrtić? Kako doskočiti rastućim mentalnim problemima kod mladih? Naposljetku, zaslužuju li svi učitelji i profesori tražene povišice?
Da hrvatski obrazovni sustav nije savršen, jasno je svima. Međutim, kako kaže gošća Špice s Macanom, redovita profesorica matematike na Fakultetu organizacije i informatike Blaženka Divjak, nije sve ni toliko loše.
Istina je da naši učenici pokazuju ispodprosječne rezultate, ali samo na PISA testiranjima koje se provodi među zemljama OECD-a koje imaju najbolje obrazovanje na svijetu. Čak ni tu Hrvatska ne zaostaje previše za najboljima.
Nakon slučaja Prečko Hrstić traži izmjenu smjernica za psihijatrijsko liječenje
“Slažem se da je 75 posto učitelja fantastično. Imamo onih i učitelja i profesora na fakultetima za koje bi bilo dobro da se prekvalificiraju u nešto drugo, ali ti su ipak u manjini. Gradnja sustava nije da uvijek računate na entuzijazam”, poručila je bivša ministrica obrazovanja iz kvote HNS-a.
Profesor geografije Dejan Nemčić, nagrađen titulom najboljeg učitelja na svijetu upravo u tome vidi najveći problem. “Školstvo ovisi o entuzijazmu pojedinaca”, komentirao je. Kazao je i kako se pokazalo da učenici redovito osvajaju zlata na svjetskim natjecanjima, ali bi nadarenima trebalo omogućiti da neometano rade na sebi i svome znanju pa možda više ne bi bila riječ o iznimkama.
Voditelj podcasta Krešimir Macan istaknuo je da se nalazimo u situaciji u kojoj fakultet ne završavaju samo najbolji, već svaka četvrta osoba u Hrvatskoj ima diplomu, a na tržištu rada nema tolike potražnje za visokoobrazovanim kadrom.
“Svako selo je mislilo da mora imati svoje sveučilište i veleučilište pa se toga jako namnožilo. U međuvremenu je zbog demografskih razloga pao broj učenika koji ulaze u visoko obrazovanje i naravno da nije isto kad je završavalo fakultet 10 posto najboljih i sada”, pojasnila je Divjak.
Veliki problem koji je u posljednje vrijeme bio česta tema u medijima je i mentalno zdravlje mladih. Podsjećajući na primjer učenika zbog kojeg su roditelji jedne škole blokirali nastavu, Divjak je istaknula da je i taj dječak žrtva. Iz vlastitog iskustva govoreći, Nemčić se slaže da će uvijek biti učenika koji će raditi probleme, ali bi zato škole trebale imati psihologe, a ne da se roditelji bave time.
“WhatsApp grupe roditelja su najveće zlo našeg sustava”, u šali je dodao.
U podcastu su sudjelovali Blaženka Divjak hrvatska znanstvenica i političarka koja je obnašala dužnost ministrice znanosti i obrazovanja od 2017. do 2020. u Vladi Andreja Plenkovića. Tijekom svog mandata pokrenula je reformu obrazovanja pod nazivom “Škola za život”, usmjerenu na modernizaciju kurikuluma i uvođenje digitalnih tehnologija u škole. Kao profesorica matematike na Sveučilištu u Zagrebu, autorica je brojnih znanstvenih radova i aktivno se zalaže za unapređenje obrazovnog sustava i promociju STEM područja.
Dejan Nemčić je poznati hrvatski profesor geografije, putopisac i humanitarac, koji je prepoznat kao jedan od najboljih edukatora u Hrvatskoj i šire. Kao profesor, inovirao je nastavu koristeći tehnologiju za virtualna putovanja, omogućujući učenicima da kroz online prijenose uživo istražuju svijet. Njegov humanitarni rad uključuje projekte pomoći školama u Africi, gdje redovito dostavlja školske materijale i organizira edukativne aktivnosti za djecu. (HG)