112
Piše: Domagoj Franić, vojni analitičar
Kina je posljednjih tjedana počela masovno kupovati naftu koja je na tržištu, ali ne i rusku. Indija gotovo ne kupuje rusku naftu od proglašenja zadnjeg paketa američkih sankcija.
Rusija može proizvoditi, ali ima sve manje mogućnosti za skladištenje, zahvaljujući Ukrajinskim napadima na rafinerije i naftne terminale. Tržište na koje rusi mogu plasirati svoju naftu je vrlo maleno i smanjuje se.
Nadam se da će i Trump manje pričati i zaista povećati proizvodnju nafte i oboriti tržišnu cijenu, u suradnji sa zemljama OPEC-a, onoliko dugo koliko je potrebno da rusija položi oružje.
Da će to ipak učiniti vjerujem bez zadrške. Čak i ako Putin pristane na nekakve razgovore i pregovore.
Jer Trump je “bussiness man” i vođen je isključivo novcem i kapitalom. A nafta je itekakav stvaratelj kapitala. Proizvodnja nafte i plina stvarala je uvijek radna mjesta, poticala ulaganja i smanjivala cijene energije, čime se jačala domaća ekonomiju SAD-a.
Poznato je da je Trumpova administracija u prvome mandatu smanjila brojne regulatorne prepreke, uključujući ograničenja na bušenje i emisije, što je omogućilo veće iskorištavanje domaćih resursa.
Osim toga, Trump je SAD želio učiniti globalnim liderom u izvozu energije, koristeći američku naftu i LNG plin za jačanje trgovine i međunarodnog utjecaja.
Njegova politika bila je motivirana i ideološkim otporom prema zelenim energetskim inicijativama, tvrdeći da one ugrožavaju američka radna mjesta i ekonomsku konkurentnost. Kritičari su isticali ekološke rizike i manju dugoročnu održivost ovakvog pristupa, dok su Trump i njegovi zagovornici smatrali da veća domaća proizvodnja osigurava ekonomski rast i prosperitet.
Ako ovome dodamo i činjenicu da je većina američkih naftaških bogataša teksaških korijena i da su svi od reda republikanci, ne sumnjam da već prave kalkulacije o novim bušotinama.
Amerika će postati najveći svjetski proizvođač i izvoznik nafte i bez problema njena privreda i sustav će podnijeti smanjenje cijena nafte i njenih derivata na svjetskom tržištu jer će taj gubitak kompenzirati količinama.
Možda se i mi, obični smrtnici, barem jedno vrijeme budemo grijali i vozili malo jeftinije uskoro, barem kratkotrajno, jer puno je lokalnih lopova koji će se prilagoditi….