Donald Trump i Vladimir Putin očito su naklonjeni jedan drugome, ali namjerno održavaju ambivalentan odnos koji se ponovno našao u prvome planu nekoliko dana prije predsjedničkih izbora u Sjedinjenim Državama.
Ni protivnici ni prijatelji, a obojica si laskaju da rade u svojem interesu. Nakon izbora 5. studenoga, uskoro bi (ponovno) mogli obnašati istu funkciju, svaki moćan u svojoj federaciji.
Amerikanac je nazvao je Rusa “inteligentnim” vođom, izrazivši mu divljenje, da bi ipak invaziju na Ukrajinu u veljači 2022. nazvao “velikom pogreškom”.
Donald Trump, koji održava napete odnose s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, više je puta ponovio da se “ovaj rat nikada nije trebao dogoditi”.
Busa se u prsa “vrlo dobrim odnosom” s Vladimirom Putinom, kritizira vašingtonsku politiku slanja basnoslovnih svota novca u Ukrajinu i obećava da će riješiti rat, mada ne objašnjava kako.
“Ukrajina, slušajte me dobro, više nije Ukrajina”, rekao je nedavno u podcastu.
Tajni razgovori
Putin je pak ocijenio da će njegov odnos s SAD-om ovisiti o stavu te države nakon izbora, pozdravivši “iskrenost” republikanskog kandidata u želji da uspostavi mir u Ukrajini.
Novinar Washington Posta Bob Woodward u svojoj knjizi “Rat” piše da su Donald Trump i Vladimir Putin razgovarali sedam puta otkako je ovaj napustio Bijelu kuću 2021. godine.
Kremlj tvrdnje demantira.
A Trump i dalje ostavlja sumnju otvorenom: “Ne komentiram, ali reći ću vam kako bi, da sam to učinio, to bilo inteligentno”, izjavio je u nedavnom intervjuu za Bloomberg.
“Ako sam s ljudima prijatelj, ako s njima mogu imati odnos, to je dobra, a ne loša stvar za moju zemlju. On ima 2000 komada nuklearnog oružja, a imamo i mi”, dodao je.
SAD obećao Ukrajini još vojne opreme u vrijednosti od 435 milijuna dolara
Vladimir Putin nikada nije javno podržao Donalda Trumpa, štoviše komentirao je, premda sarkastično, da je naklonjen kandidaturi Joea Bidena, kao i njegovoj zamjeni, aktualnoj potpredsjednici Kamali Harris, otkako se 81-godišnji predsjednik povukao iz utrke.
“Već sam rekao da je naš favorit, ako se tako može reći, bio aktualni predsjednik, Joe Biden. On se povukao iz utrke, ali je preporučio svojim pristašama da podrže gospođu Harris. Mi ćemo učiniti isto, podržati je”, šaljivo je rekao ruski čelnik 5. rujna na jednom skupu.
Donald Trump uveo je “toliko ograničenja i sankcija protiv Rusije”, više nego bilo koji “predsjednik prije njega”, objasnio je. “Možda će se ona suzdržati od takvih djela”.
Tijekom Trumpova mandata, Sjedinjene Države zauzele su tvrd stav prema Moskvi.
Svejedno je bivši predsjednik tijekom legendarnog sastanka dvojice čelnika 2018. u Helsinkiju ustvrdio da Putinu vjeruje kad kaže da se Rusija nije miješala u predsjedničke izbore 2016., unatoč tvrdnjama američkih obavještajnih službi u prilog tome.
Jedan na jedan
Ako se pita ruskog politologa Konstantina Kalačova, “jasno je da je Trumpova kandidatura poželjnija za Rusiju”, pogotovo ako “Rusija želi hitan dogovor” u Ukrajini, budući da dosadašnja Bidenova administracija predvodi koaliciju zemalja koje podržavaju Kijev.
Ako pak Moskva želi odugovlačiti rat i proliti još krvi u Ukrajini, “onda će s Harris biti lakše” jer je “malo vjerojatno da će ona biti odlučnija od Joea Bidena”, objašnjava Kalačov za AFP.
Treba dodati i da je “s Trumpom i lakše i kompliciranije jer (…) je on nepredvidiv”, zaključuje politolog.
Leon Aron iz istraživačkog centra American Enterprise Instituta u Washingtonu očekuje da će, ako Donald Trump pobijedi, on zatražiti sastanak na vrhu s Vladimirom Putinom, “jedan na jedan, bez posrednika”.
No istraživač sumnja da se ruski predsjednik i Donald Trump mogu složiti s obzirom na interese koji su iz temelja različiti.
Ruski predsjednik jer “neće prihvatiti ništa manje od pobjede u Ukrajini”, a potencijalni američki neće rado prihvatiti ništa što djeluje kao “poraz američkih interesa”. (Hina)