Europska unija i južnoamerički trgovinski blok Mercosur postigli su u petak u Montevideu politički dogovor o sporazumu o slobodnoj trgovini, o kojem se pregovori vode već 25 godina.
“Ovo je sporazum u kojem su obje strane na dobitku i koji će donijeti značajne koristi potrošačima i poduzećima na obje strane”, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.
Sporazum je postignut u glavnom urugvajskom gradu Montevideu u kojem je održan samita toga trgovinskog bloka koji čine Brazil, Argentina, Urugvaj i Paragvaj.
Pregovori o sporazumu o slobodnoj trgovini dvije su strane započele još prije 25 godina i to su najdulji i najkontroverzniji pregovori koje je Komisija vodila.
Dogovoru se najviše protivi Francuska koja želi zaštiti svoje poljoprivrednike od južnoameričke konkurencije, a veliki otpor pružaju i aktivisti za zaštitu klime koji strahuju da bi sporazum mogao dovesti do daljnje deforestacije u južnoj Americi.
S druge strane Njemačka je veliki zagovornik sporazuma, kao i Španjolska. Francuskoj se u protivljenju sporazumu nedavno pridružila Poljska, pa se činilo da je potpisivanje sve manje vjerojatno.
No, potpisivanje sporazuma nije kraj priče. Sada u šest sljedećih mjeseci treba napraviti pravnu pripremu teksta o kojem će glasati Vijeće EU-a, to jest države članice i Europski parlament. Za potvrđivanje je potrebna kvalificirana većina u Vijeću EU-a, odnosno najmanje 55 posto država članica u kojima živi 65 posto stanovništva EU-a. U Europskom parlamentu potrebna je natpolovična većina.
Za odbijanje sporazuma Francuska bi morala okupiti još barem tri članice koji čine najmanje 35 posto stanovništva EU-a, što se ne čini nemogućim, pogotovo ako pridobije Italiju.
Von der Leyen je u rekla da se u pregovorima vodilo računa o zabrinutosti europskih farmera i da sporazum sadrži snažne odredbe za zaštitu njihovih interesa.
Zelenski ide u Pariz na otvorenje katedrale Notre-Dame, moguć njegov susret s Trumpom
“Sporazum EU-Mercosur najveći je sporazum koji je dosad zaključen kada je u pitanju zaštita hrane i pića u EU-u”, rekla je von der Leyen dodajući da je više od 350 europskih poljoprivrednih proizvoda zaštićeno oznakom zemljopisnog podrijetla te da su europski standardi za hranu i zdravlje ostali netaknuti.
“Izvoznici iz zemalja Mercosura morat će se striktno pridržavati tih standarda da bi imali pristup tržištu EU-a”, rekla je predsjednica Komisije ističući da će sporazum donijeti europskim tvrtkama 4 milijarde eura godišnje ušteda na carinama.
Von der Leyen ne ide u Pariz
Predsjednica Europske komisije (EK) Ursula von der Leyen neće u subotu sudjelovati na svečanosti otvaranja pariške katedrale Notre-Dame, objavio je u petak njezin ured usred napetosti s Francuskom zbog trgovinskog sporazuma s južnoameričkim državama.
EK je objavila da posjet “nije bio službeno potvrđen i da predsjednica ne putuje u Pariz”, iako je u četvrtak najavljeno da će von der Leyen ići na svečanost u Parizu. Glasnogovornici sada tvrde da je to “bila greška u internoj komunikaciji”.
U EK-u ne odgovaraju na upite novinara je li razlog za neodlazak potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini između EU-a i trgovinskog bloka Mercosur, kojemu se snažno protivi Francuska.
U Francuskoj se spekulira o tome da je von der Leyen iskoristila političku krizu u Francuskoj za zaključivanje toga sporazuma.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron upozorio je von der Leyen da sporazum “u ovom obliku” nije prihvatljiv za njegovu zemlju.
Na svečanosti otvaranja obnovljene crkve Notre-Dame nakon katastrofalnog požara prije pet godina okupit će se 50-tak šefova država ili vlada iz cijelog svijeta. Među prvima se pozivu odazvao izabrani predsjednik SAD-a Donald Trump.
France-Info navodi da će većina šefova država članica EU-a biti nazočna, među njima i hrvatski predsjednik Zoran Milanović. (Hina)