Home OBŽ Dan sv. Martina zaštitnika Belog Manastira: „Sunčani grad“ spreman za nove gospodarske mogućnosti koje stižu s koridorom Vc

Dan sv. Martina zaštitnika Belog Manastira: „Sunčani grad“ spreman za nove gospodarske mogućnosti koje stižu s koridorom Vc

by Kristina B

Dan Svetog Marina, poznato Martinje, slavi se u spomen na pogreb sv. Marina, zaštitnika Francuske, vinara, vinogradara, vojnika, konjanika, izliječenih alkoholičara, uzgajivača konja i gusaka, Švicarske papinske garde, te mnogih mjesta u Europi među kojima je i jedini baranjski grad – Beli Manastir.

– Od kada sam 2017. godine preuzeo upravljanje Belim Manastirom uglavnom smo se bavili provedbom većih i manjih projekata financiranih sredstvima Europske unije i Intervencijskog plana za grad Beli Manastir i Općinu Darda. Moram priznati da sam jako zadovoljan dobivenim rezultatima jer smo pametno iskoristili svaki dobiveni euro. Belomanastircima smo ostvarili neke dugo očekivane projeke, od novih Gradskih bazena, druge faze novog nogometnog stadiona, novih društvenih domova u prigradskim naseljima, do značajno popravljene komunalne infrastrukture – kolnika, novih biciklističkih staza, parkirnih mjesta i LED javne rasvjete.

No došlo je vrijeme za sljedeće poglavlje koje bi na novi način trebalo povećati kvalitetu života u Belom Manastiru, na svim razinama. Iduće godine očekuje nas spajanje koridora 5c s Mađarskom i otvaranje prema sjeveru. Predviđanja su da bi samo ovaj događaj mogao udahnuti novi život poduzetničkim i gospodarskim aktivnostima u Gradu i Županiji.

Istovremeno, geopolitička situacija se ne smiruje te bih ipak kao sljedeći veliki projekt istaknuo povratak Hrvatske vojske u Beli Manastir.

Vojarna je Gradu bila predana na privremeno korištenje, interesa stranih ili domaćih investitora za brownfield investicije nije bilo prvenstveno zbog veličine parcele, a situacija s vlasništvom, koje je državno, priječila je provedbu ideja Grada Belog Manastira i prijavu projekata na programe Europske unije zbog velike stope sufinanciranja.

Povratak vojske u grad ima brojne prednosti, prije svega građevinsko i urbano uređenje prostora koji se nalazi na državnoj prometnici, a trenutačno je gradsko ruglo.

Kompleks se prostire na više od 68.000 četvornih metara i u njegovu je sklopu dvadesetak objekata. U državnom proračunu osigurana su sredstva za obnovu stambenih i gospodarskih (vojnih) objekata koji su sada u derutnom stanju, što je od velike važnosti za komunalno uređenje tog dijela grada.

Do 2026. godine u novoj vojarni planiran je dolazak 600 – 800 vojnika, što će pozitivno utjecati na demografiju i ekonomski razvoj grada. Svakako treba naglasiti i pozitivni sigurnosni aspekt s obzirom da živimo na graničnom području Republike Hrvatske.

Postojećim korisnicima vojarne pronađeni su poslovni prostori na području Grada Belog Manastira te će svi biti adekvatno zbrinuti. Primjerice, za potrebe DVD BM izrađena je projektna dokumentacija novog vatrogasnog doma i na taj način se ide prema trajnom riješavanju njegovog smještaja, koje bi trebalo biti u prigradskom naselju Šumarina.

Tamo će imati uvjete za kvalitetniji rad, budući objekt bio bi namijenjen i za društvene sadržaje jer će u njemu biti velika zajednička sala, a vatrogasna postrojba bit će znatno bliže koridoru 5c. Inače, DVD u Belom Manastiru osnovan je 1928. godine, pa se izgradnja i otorenje novog vatrogasnog doma može lijepo uklopiti u obilježavanje vrijednog jubileja – pojašnjava Tomislav Rob.

Strategije zelene urbane obnove Grada Belog Manastira

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine financira izradu Strategije zelene urbane obnove Grada Belog Manastira, no čak i prije usvajanja strategije Beli Manastir provodi brojne projekte okrenute zaštiti okoliša.

– Točno, a ono što me posebno raduje je energetska obnova zgrada koja će značajno utjecati na račune građana i poslovnih subjekata , ali će imati i značajan utjecaj na vizuru Belog Manastira. I zato s ponosom najavljujem pokretanje energetske obnove belomanastirske „Ljepotice”, smještene u strogom gradskom središtu. Sredstva su osigurali Vlada RH, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine i Nacionalni program oporavka i otpornosti i zato vlasnici stanova neće snositi nikakve troškove – proračun obnove pokriven je u 100-postotnom iznosu.

Cjelovita obnova „Ljepotice” prilično je zahtjevan postupak i mogla bi trajati približno godinu dana, a radovi će koštati više od tri milijuna eura. Dobra vijest je da se neće stati samo na „Ljepotici“. Postupci javne nabave za početak radova i izrada projektne dokumentacije pokrenuti su za više zgrada u svim dijelovima Belog Manastira, što će grad pretvoriti u jedno veliko gradilište, no rezultati će biti fantastični.

Nedavno je postavljena i infrastruktura za punjenje električnih vozila na dvije lokacije u Belom Manastiru. Jedna je u blizini gradske uprave, a druga kod novog Gradskog stadiona. Punionice su snage 2 x 22 kW. Obje su u funkciji, a zasad je ”tenkiranje” vozila besplatno. U planu imamo postavljanje još punionica, ovisno o potrebama vozača.

U Belom Manastiru još uvijek nema mnogo automobila na električni pogon, a tek je nešto više onih hibridnih. No, postavljanjem punionica budućim je vlasnicima takvih automobila već sad omogućeno punjenje vozila u vlastitom gradu.

Gradu je odobren i projekt ozelenjavanja mreže pješačko-biciklističkih staza te pješačkih površina. Planirana je sadnja 318 komada drveća, a uz ozelenjavanje u tijeku je i projektiranje novih kilometara biciklističke infrastrukture na području grada.

Bitno je spomenuti i projekte sunčanih elektrana postavljenih na zgradama u gradskom vlasništu, poput „Sunčane elektrana DV Cvrčak Beli Manastir“ koja će proizvesti dovoljno energije za zadovoljavanje vlastitih potreba, dok će se eventualni višak predavati u niskonaponsku mrežu.

Svi ovi projekti samo su početak puta koji će biti konačno definiran strategijom te donijeti veći zamah u prilagodbi i transformaciji grada Belog Manastira u “Sunčani grad” i zelenu urbanu oazu Osječko-baranjske županije – naglasio je Tomislav Rob.

Unaprjeđenje prometne i komunalne infrastrukture

Mirno teče promet ispod podvožnjaka u Belom Manastiru čija je rekonstrukcija ispod međunarodne željezničke pruge u Belom Manastiru započela u srpnju prošle godine.

– Da, konačno je kako treba obnovljen podvožanjak kojim se prometuje gotovo 100 godina. Prvobitni podvožnjak izgrađen je između dva svjetska rata, negdje 1928. godine, a djelomično obnavljan 1949. i 1961. godine, prije puštanja u promet pruge Beli Manastir – Magyarboly.  Njegovim puštanjem u promet riješena je jedna od najslabijih belomanastirskih prometnih točki.

Rekonstrukcijom ceste i podvožnjaka u ukupnoj duljini od 300 metara osiguran je prolaz većim vozilima jer je sada njegova visina 4,5 metra. Biciklističko-pješačka staze u duljini od 220 metara osigurala je siguran prolaz ispod željezničke pruge, a novi sustav riješio je problem oborinske odvodnje. Unutar podvožnjaka izvedena je i LED rasvjeta. Investicija je bila ”teška” nešto manje od 4 milijuna eura.

Ove godine uveli smo još jednu zanimljivu uslugu, aplikaciju LC GRADSKO OKO kojom građani, unutar administrativnih granica Grada Belog Manastira, sa samo nekoliko klikova mogu prijavljivati komunalne probleme.

Ideja je, primjenom digitalnih tehnologija, omogućiti jednostavniju evidenciju i upravljanje zaprimljenim prijavama građana. Šteta koja je posljedica vandalizma, oštećenja kolnika, nepropisno odbačen otpad i slično, sada je samo nekoliko klikova na mobitelu udaljena od relevantnih gradskih komunalnih službi.

Sustav daje mogućnost uvida u dinamiku rješavanja prijavljenih problema, a korisnik aplikacije koji je prijavio problem u svakom trenutku može vidjeti u kojoj je fazi obrade njegova prijava.

U tijeku je i digitalizacija svih procesa rada Gradske uprave Belog Manastira poput nadzora prometa, video nadzora na divljim deponijama, a uveli smo i računala te program e-sjednica za rad Gradskog vijeća, rekao je gradonačelnik.

Kontinuirano ulaganje u demografiju

Grad Beli Manastir tradicionalno je osigurao sredstva za studentske stipendije za akademsku godinu 2024./2025.

– Glavni cilj je svim studentima s područja grada i prigradskih naselja isplatiti stipendiju. Ove godine osigurali smo 64 stipendije, a iznos je povećan na 140 eura mjesečno. Vjerujem da se malo gradova može pohvaliti tim brojem stipendija. Povećanje stipendija usklađeno je s povećanjem troškova, počevši od literature, prijevoza ili smještaja, pa do cijena prehrambenih artikala.

Obilježen Dan Vukovarsko-srijemske županije; Orešković: Nema straha za opstojnost ovih krajeva

Priuštivo stanovanje jedna je od najvažnijih mjera demografske politike, a Beli Manastir je među prvima krenuo s posebnim programom potpora za mlade obitelji.

– S potporama za kupnju prve nekretnine krenuli smo još 2019. godine i od tada ih je dobilo više od stotinu mladih obitelji. Potpore iznose do 1.990 eura. Osim sufinanciranja kupnje prve nekretnine Grad Beli Manastir subvencionira i kamate na stambene kredite mladim obiteljima. Mlađi od 40 godina starosti imaju pravo na sufinanciranje 5 posto kupoprodajne cijene stambene nekretnine na području Belog Manastira ( od 2.000 eura), dok se u suradnji s Osječko-baranjskom županijom sufinanciraju kamate na stambene kredite u iznosu od 2 postotna poena (1 posto Grad BM, 1 posto OBŽ) u prvih 10 godina otplate kredita, objasnio je gradonačelnik.

Mi već tradicionalno pomažemo svim generacijama građana u sklopu različitih socijalnih programa, no nismo stali na tome.

Jako mi je drago što je konačno s radom krenuo i Gradski sportski park sa svim svojim sastavnicama, a osobito smo ponosni na pomočni teren s najmodernijom umjetnom travom. Sada imamo predivan prostor za sport i rekreaciju te organiziranje različitih događanja za djecu i mlade. Uređena je i sportska dvorana, od sanacije krova do nove unutarnje i ulične rasvjete.

Društveni život grada je bolji nego ikada, a veliko mi je zadovoljstvo što smo nastavili suradnju s američkim gradom Cambridgeom, čiji su predstavnici ljetos gostovali u našem gradu. Grad Beli Manastir i Grad Cambridge, Minnesota (SAD) gradovi su prijatelji od 2016. godine, a očekuje nas i uzvratni posjet Americi u kojemu će sudjelovati najbolji učenici gradskih srednjih škola.

Brendiranje grad

Cijela Baranja je prilično dobro brendirana kao zanimljiva turistička destinacija diljem Hrvatske, pa i šire. Što to znači za baranjski jedini grad, prati li vidljivost Belog Manastira brend koji je Baranja uspjela izgraditi?

– Beli Manastir je već sada postao prepoznatljiv po Najvećoj hrvatskoj fišijadi u sklopu koje se ove godine, prvoga dana, održalo Prvenstvo Hrvatske, a drugog dana Prvenstvo Baranje na kojemu je kuhalo rekordnih 230 ekipa.

Ove godine pokrenuli smo još jedan događaj koji je odmah privukao veliku pozornost javnosti u svim dijelovima Hrvatske, pa i šire. U svibnju je držan prvi Festival kulena, u kući Baranjskog kulena u Branjinom vrhu, u sklopu kojega je odražno i drugo nacionalno ocjenjivanje kulena.

Ideja je da Festival kulena nema samo natjecateljski karakter nego i edukativno-promidžbeni dio. Ocijenit će se kvaliteta kulena, a kroz okrugli stol  želimo pomoći svim proizvođačima kulena i zajedno prokomentirati probleme, ali i mogućnosti za unaprjeđenje suradnje.

Kulen ima veliki utjecaj na ruralni razvoj i ostanak mladih u ruralnim sredinama, a Festival kulena je inicijalni projekt koji bi u budućnosti osnažio turističku promidžbu kulena i cijele Baranje, a proizvođačima osigurao nove mogućnosti u plasmanu njihovih proizvoda. Očekujemo da Festival kulena postane novi brend Baranje i jedan od najpoznatijih festivala u Hrvatskoj vezan uz proizvodnju i prodaju kulena, rekao je Tomislav Rob.

 

You may also like

Verified by MonsterInsights