“Mi Poljaci smo čuvari sjećanja ..  Brinemo da se ono održi, da se ne ponovi takva katastrofa čovječanstva, takvi užasni zločini nezabilježeni u ljudskoj povijesti”, kazao je Duda nakon što je zajedno s preživjelima položio vijence i zapalio svijeće u Auschwitzu I.

Pedesetak preživjelih pred zidom smrti kod Bloka 11 u Auschwitzu, s prugastim šalovima oko vrata ili istim takvim trakama oko ruke, većina uz pomoć mlađih članova obitelji, položili su vijence, upalili svijeće, ostavili crvene ruže te se s dlanovima položenim zidu poklonili mrtvima.

U koloni među njima hodao je i poljski predsjednik. “Danas smo ovdje vidjeli i posljednje preživjele. Imao sam čast biti s njima u koloni, položiti vijenac i upaliti svijeću”, rekao je Duda.

Tim je simboličnim činom počela komemoracija obilježavanja 80. godišnjice oslobođenja logora čiji će se glavni dio održati u ponedjeljak popodne kada će u Auschwitz stići više od 50 najviših izaslanstava iz čitavog svijeta.

Danas ovdje u Oswiecimu“, odnosno kako su ga Nijemci germanizirali Auschwitzu, “na mjestu nekadašnjeg koncentracijskog logora i logora za istrebljenje održat će se komemoracija za 1,1 ubijenih, milijun Židova, ali i Poljaka, Rusa, Roma i ljudi drugih nacionalnosti iz cijele Europe”, kazao je poljski predsjednik.

Na današnji dan, koji je i Međunarodni dan sjećanja na holokaust, “sjećamo se i tri milijuna Poljaka židovskog podrijetla koje su ubili nacisti”, naglasio je Duda te podsjetio i na Witolda Pileckog, junaka Drugog svjetskog rata relativno nepoznatog izvan Poljske, koji je prihvatio misiju da se infiltrira u Auschwitz kako bi otkrio užase logora.

Kompleks logora Auschwitz sastojao se od Auschwitza I kojemu na metalnoj ogradi ispred ulaza i dalje stoji natpis “Arbeit macht frei“, logora za istrebljenje s plinskim komorama i krematorijima Auschwitz II-Birkenaua i trećeg, manje poznatog, Auschwitz-Monowitza.

Službena ceremonija počinje u 16 sati u velikom šatoru podignutom iznad vrata u Birkenauu. Jedan od simbola obljetnice bit će i postavljeni vagon teretnog vlaka kakvim su europski Židovi prevoženi u logor.

Ceremonija će okupiti više od 50 državnih izaslanstava, ali šefovi država ili vlada ovaj puta neće govoriti. Pripovijedat će samo preživjeli, vjerojatno na posljednjoj velikoj komemoraciji na kojoj će ih biti u značajnijem broju.

Među najavljenim gostima, uz hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, ondje će biti i francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački predsjednik i kancelar Frank-Walter Steinmeier i Olaf Scholz, austrijski šef države Alexander van der Bellen i talijanski Sergio Mattarella, kanadski premijer Justin Trudeau. Najavljeni su i britanski kralj Karlo i španjolski Filip.

Sjedinjene Države poslale su Stevea Witkoffa, posebnog izaslanika za Bliski istok.

Poljski premijer Donald Tusk koji će uz Dudu sudjelovati na komemoraciji rekao je nedavno da svaki izraelski političar pa tako i premijer Benjamin Netanyahu može doći u Poljsku bez straha od uhićenja, iako je Poljska članica Međunarodnog kaznenog suda (ICC) koji je izdao uhidbeni nalog za izraelskog šefa vlade. No Netanyahu ne dolazi, a  izraelsko izaslanstvo vodi ministar obrazovanja.

Rusija, iako su njezini vojnici oslobodili Auschwitz, već treću godinu zaredom nije pozvana na ceremoniju zbog rata u Ukrajini.

Milanović: Holokaust nikada ne smije biti zaboravljen

Dana 27. siječnja obilježava se 80 godina otkako su vojnici Crvene armije oslobodili najužasniji među logorima smrti. Auschwitz je postao simbol holokausta koji je nacistička Njemačka provela nad šest milijuna Židova. Mjesto, upisano na svjetsku listu baštine UNESCO-a svake godine posjeti oko dva milijuna ljudi. – Hina.

Obilježavanje 80. godišnjice oslobođenja Auschwitza