Ženske organizacije u 17 hrvatskih gradova i mjesta organiziraju simbolične akcije s porukom “Prestanite štititi silovatelje”. Jedna je održana u Zagrebu ispred Ministarstva zdravstva, a prosvjednice kažu da traže ostavku ministra i ostalih upoznatih sa slučajem iz osječkog KBC-a – gdje je lječnik optužen za silovanje pacijentice više od dvije i pol godine nastavio raditi.
Prosvjedom traže ostavke svih odgovornih za taj slučaj, kako kažu, ministra zdravstva, Upravnog odbora i ravnatelja KBC-a Osijek te ostavke odgovornih u Hrvatskoj liječničkoj komori koji su bili upoznati s ovim slučajem još od 2022., a nisu, tvrde, napravili ništa da zaštite žene. Traže i zakonske izmjene koje će spriječiti takve stvari u budućnosti, sustavnu nacionalnu politiku protiv nasilja nad ženama i strategiju.
“Naša glavna poruka je da institucionalno nasilje treba prestati i da nam je dosta toleriranja nasilja, pogreški institucija koje vode do velike eskalacije nasilja. Žene su povjeravale takvoj osobi svoju intimu, svoj život i smrt jer se radilo o onkološkom liječniku. To je strašno, nedopustivo i to je nešto što se više nikada ne smije u Hrvatskoj dogoditi”, izjavila je koordinatorica Ženske mreže Hrvatske Sanja Juras.
Plenković: Osniva se Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe, a cilj je donošenje zakona o starijim osobama
Porast broja femicida
Okupljene prosvjednice razvile su transparent s porukom “Prestanite štititi silovatelje” te su ispred ulaza u Ministarstvo zdravstva postavile krevet s bijelom plahtom na koju su prolile crvenu boju koja je simbolizirala žensku krv. Smatraju da na svaki prijavljeni slučaj dolaze deseci neprijavljenih, dodavši da se ove godine bilježi velik porast u broju bilo koje vrste nasilja nad ženama, a posebno femicida kojih je bilo 13.
Izvršna direktorica Centra za ženske studije Dorotea Šušak podsjetila je kako su se okupile ispred Ministarstva unutarnjih poslova prije nepunih godinu dana sa sličnom inicijativom, također u solidarnosti s Osijekom zbog femicida Mihaele Berak. Kaže da institucije nisu na strani žena, već na strani zlostavljača koje brani i o kojima šuti “sve do trenutka dok ne postoji ovakav oblik medijske pozornosti”.
Aktivistica i umjetnica Arijana Lekić-Fridrih izjavila je da je ‘Hrvatska država slučaj’. Smatra da ovakvi slučajevi nasilja šalju poruku ženama da sustavu ne mogu vjerovati.
Saborska zastupnica i predsjednička kandidatkinja Možemo! Ivana Kekin pridružila se prosvjedu nakon kojeg je izjavila kako je liječnik iz Osijeka automatski trebao biti suspendiran nakon što je protiv njega podignuta optužnica da je počinio dijela protiv spolne slobode, makar i privremeno, uz poruku da se ne mogu ugrožavati žene kako bi se štitila radna prava.
Plenković: Nasilje se ne smije tolerirati
Uz Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obilježava u nedjelju, premijer Andrej Plenković u petak je na sjednici Vlade naglasio da nasilje nema opravdanja i ne smije se tolerirati, a borba protiv nasilja nad ženama obveza je svih institucija.
“Kroz tri kruga izmjena materijalnog i procesnog kaznenog zakonodavstva stvoren je kvalitetan pravni okvir koji omogućuje adekvatno sankcioniranje počinitelja kaznenih djela nasilja nad ženama. No, borba protiv nasilja nad ženama obveza je svih institucija”, naglasio je premijer.
Jasna poruka da nasilje nije prihvatljivo, dodao je, mora dolaziti od svih segmenata društva, uključujući od pravosuđa koje je dobilo instrumente za izricanje strogih, odvraćajućih sankcija i vođenje postupaka na način da se snažnije štite prava i interes žrtava.
Jandroković: Problem nasilja još uvijek bolno prisutan
Sabor je danas odao počast trima ženama ubijenim prije 25 godina, 22. rujna 1999., na Općinskom sudu u Zagrebu, ali i svim drugim ženama žrtvama nasilja, a predsjednik Sabora kazao je kako je problem nasilja nad ženama u našem društvu još uvijek bolno prisutan.
Predstavnice klubova SDP-a, Možemo i HDZ-a podsjetile su da je u posljednjih 20 godina ubijeno više od 400 žena i da po tim ubojstvima i dalje držimo treće mjesto u Europi.
Biskup Palić: Samo papa može donijeti pravorijek o navodnim ukazanjima u Međugorju
U tih 20 godina, oko 200 žena ubile su njima bliske osobe, kazala je Sandra Krpan (SDP) ističući kako nasilje nad ženama nije privatno pitanje, nego pitanje društva i države i kako traži odgovornost svih – političara, sudova, policije…
„Mi žene nećemo i ne želimo živjeti u zemlji gdje ginekolog osuđen za silovanje radi u bolnici, gdje osobe zbog braniteljskog statusa dobiju smanjenje zatvorske kazne za nasilje nad ženama“, poručila je.
„Po ubojstvima žena, na žalost, i dalje držimo treće mjesto u Europi“, rekla je Rada Borić (Možemo) navodeći kako je Nacionalni dan podsjetnik na različite oblike nasilja koje žene svakodnevno žive, ali i podsjetnik da i dalje treba raditi na suzbijanju tog nasilja, na boljoj zašiti žrtava, senzibiliziranju javnosti.
„Odlučno tražimo da je i Vlada suodgovorna za svako nasilje nad ženama“, rekla je zastupnica.
Spomenutim brojkama Danica Baričević (HDZ) dodaje i onu da je u osam mjeseci ove godine ubijeno 14 žena.
„Tih krvavih dana jedna je žena odlazila na posao, jedna je bila na poslu u trgovini, druga u uredu, jedna je bila u posjeti rodbini”, kaže zastupnica.
Navodi da nasilja ima u svakoj sredini, ali da bitnu razliku čini odnos društva prema njemu, a da je Hrvatska učinila značajan iskorak u kažnjavanju nasilja nad ženama uvođenjem femicida u zakon.
“Vjerujem da ćemo se svi zajedno uvijek truditi da tema borbe protiv nasilja nad ženama dobije svu nužnu pozornost. To zaista mora biti dio šireg društvenog nastojanja i sve vas pozivam da tome date svoj obol”, rekao je zastupnicima predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković.
Poručio je i kako se ne može bježati od činjenice da je problem nasilja nad ženama u našem društvu još uvijek bolno prisutan. (Hina/HRT)