“Jeste li vi taj vrh stranke ili postoji neki drugi Andrej i čemu ova farsa o promjenama koje nam slijede s novom ministricom kad je jasno da ste vi taj koji birate put”, pitala je Kekin premijera nakon što mu je pustila audiosnimku razgovora koja je u medije dospjela 2020., a u kojoj tadašnja zamjenica ravnatelja KBC-a Sestre milosrdnice Dijana Zadravec ispituje tadašnjeg ministra zdravstva Vilija Beroša o namještanju natječaja za ravnatelja te ustanove.

U tom razgovoru ga Zadravec pita da li je “Andrej namjestio koruptivni natječaj”, a Beroš joj odgovora “da je vrh stranke, uključujući i Andreja, poslao jasnu poruku”. U nastavku ga pita želi li joj reći da je “Andrej izabrao (Marija) Zovaka”, na što Beroš odgovara potvrdno.

Plenković se obrušio na Možemo!: Izvodite skečeve, lažete

Plenković je zastupnicu Možemo! i predsjednicu Odbora prozvao za izvođenje skečeva. “Ne znam odakle vam ta konverzacija, prvi put je čujem. Dok mi dižemo kreditni rejting, vi se bavite neovlaštenim snimkama”, kazao je.

Naglasio je kako “sva imenovanja idu na prijedlog resornog ministra, mi se time ne bavimo”.

Tvrdnje SDP-ovog Miše Krstičevića da HDZ-ovci kanaliziraju javna sredstva u svoje privatne poliklinike premijer je ocijenio “ružnim optužbama”. Na pitanje je li mu veći problem onaj financiranja ili upravljanja zdravstvenim sustavom, Plenković je odgovorio kako mu je u interesu kvalitetno upravljanje i zakonito redistribuiranje novca poreznih obveznika.

HDZ-ova Nikolina Baradić otvorila je temu nabave ECMO uređaja za vrijeme SDP-ova ministra Rajka Ostojića za koje je utvrđeno, istaknula je, da ih je 20 nabavljeno više nego nam je trebalo. “Zatražit ćemo od ministrice da vrati tu temu nabavljenih ECMO uređaja, te informacije o preplaćenih 22 milijuna itekako treba staviti pod svjetla pozornice”, najavio je premijer.

Benčić: Jeste li i za Beroša saznali posljednji?

Marinu Živkoviću (Možemo!), koji je predložio da u idućim smjernicama za strateško planiranje i upravljanje radom bolnica jedna od smjernica bude da se ne odvaja 10 posto za mafiju, Plenković je poručio da si tih 10 posto objesi o rep.

Pri tome se obrušio na predsjednicu Kluba Možemo! Sandru Benčić zbog druge teme prozvavši je da laže kad govori da je “cijeli Ured europskog javnog tužitelja tražio policijsku zaštitu”.

Na to ga je Benčić podsjetila na niz afera ranije smijenjenih ministara za koje je, kao i u slučaju informacije o zaštiti europskih tužitelja, saznavao posljednji.

“Niste znali za Kuščevića, Žalac, Tolušića, Paladinu.. tvrdite niste znali ni za Beroša. Jeste li od bilo koje institucije dobili upozorenje o mogućem riziku u zdravstvenom sustavu ili ste ponovno zadnji saznali da će ministar biti uhićen zbog korupcije”, pitala ga je Benčić, a premijer odgovorio negativno te ponovio da laže.

“Ne znam na što aludirate, da li mislite da imamo tajni nadzor? Pa tko bi nam to rekao? Nitko nikada nije signalizirao ništa”, rekao je.

Da se s takvom žestinom kakvom se obrušavate na novinare i zastupnike borite protiv korupcije, ne bi vam mafija uzimala 10 posto, uzvratila je Benčić.

Premijer: Ako mi netko ne kaže da se nešto zbiva, ja to ne mogu znati

Njezina stranačka kolegica Rada Borić osvrnula se na premijerovo žaljenje koje je izrazio kad je govorio o posljednjoj aferi u kojoj je uhićen bivši ministar Beroš i naglasila da samo žaljenje nije dovoljno. Pravo je pitanje, poručila je, osjeća li se odgovornim za stanje u zdravstvenom sustavu.

“Želite iskreirati raspravu oko nečega čega nema, kao Grmoja “usmjerit ću na Plenkija”, dosta je”, odgovorio je, a Mostov Nikola Grmoja mu uzvratio da im građani ovu korupcijsku aferu neće zaboraviti.

“Nećete nešto što su napravili pojedinci, izigravši povjerenje, prilijepiti nama”, naglasio je Plenković.

Mostovu Zvonimiru Troskotu, koji ga je upitao na čemu temelji ovu bahatost nakon što se “novcem iz proračuna financira podzemlje, kriminal, članstvo u masonskim ložama”, poručio je da samo jednakom mjerom odgovara na difamacije, klevete i laži kojima su se oni kao oporba obrušili na njega.

I Troskota je zanimalo da li ga je SOA upozorila na povezanost ministra sa srpskom mafijom.

“Nije. Da je, bili bi reagirali odmah”, naglasio je.

Zastupnica HDZ-a Danijela Blažanović, Beroševa zamjena u saborskim klupama, čestitala mu je što kandidira ženu na poziciju ministrice, a premijer dodao kako je to i dobra poruka Istarskoj županiji jer će Irena Hrstić biti prva na čelu nekog ministarstva iz Istre.

Na pitanje Jelene Miloš (Možemo!) pojasnio je da je zatražio reviziju svih interventnih javnih nabava koje funkcioniraju, naglasio je, na način da ih Vlada ne vidi.

“Ako mi netko ne kaže da se nešto zbiva, ja ne mogu znati, ne zato što sam nepažljiv nego jer se ta korespondencija odvija pored nas, takav je bio ovaj slučaj i zato želim dobiti uvid koliko je toga bilo”, poručio je.

Hrstić: Naše zdravstvo je izvrsno

Odgovarajući na replike zastupnika, buduća ministrica Hrstić naglasila je kako je naše zdravstvo izvrsno. Tvrdi odgovorno, rekla je, da u ovom trenutku ukupan broj liječnika u Hrvatskoj “nije manjkav, ali ono što jest manjkavo je da su nedostatne određene specijalizacije”.

“No, kao veći problem mi se čini pitanje zadovoljavajuće koncentracije dostupnosti ovisno o regiji, prvo treba napraviti razdiobu, a onda planirati adekvatne zdravstvene kadrove, a ne da produciramo ono čega imamo i previše”, rekla je.

Na pitanje predsjednice Odbora o Zakonu kojim se regulira i pravo na pobačaj, a na čiju potrebu modernizacije je Ustavni sud upozorio još 2018. godine, Hrstić je istaknula da se mora postupati sukladno Zakonu, da je za zdravstvena usluga dostupna te da pretpostavlja da se u bolnicama i postupa tako.  “Ako treba nešto revidirati, to ćemo napraviti”, dodala je.

Prioritetnim vidi i preokret u primarnoj zdravstvenoj zaštiti – osiguravanja specijalističkog usavršavanja za specijalizacije koje nedostaju, osiguranja životnih životnih uvjeta u ruralnim područjima te rasterećenja od administrativnih poslova.

Što se tiče Zakona o Hitnoj medicini i pitanja Mostovog Troskota hoće li uvesti beneficirani radni staž u Hitnoj medicini, buduća ministrica je navela da niti u jednoj europskoj zemlji djelatnici Hitne medicine nemaju beneficirani radni staž.

“Ali se može i sigurno treba osigurati dignitet pri izlasku iz struke, otvorena sam za razgovore u tom smislu da ranije odu iz zdravstvenog sustava na neko, takozvano, laganije radnije mjesto”, najavila je.

Govoreći o listama čekanja, naglasila je da pacijent mora dobiti pravovremenu zdravstvenu uslugu, ali da osim lista čekanja treba raditi i na načinima upućivanja pacijenata na preglede. – Hina.