Home Vijesti Završena priča oko izbora za EP: Tko su najveći gubitnici ove političke utakmice, ostali su bez brojnih beneficija, a nekima se prozivanje desnice nije isplatilo

Završena priča oko izbora za EP: Tko su najveći gubitnici ove političke utakmice, ostali su bez brojnih beneficija, a nekima se prozivanje desnice nije isplatilo

by Ante R.

Hrvatska je birala kojih će nas 12 zastupnika idućih pet godina predstavljati u Europskom parlamentu. HDZ je osvojio šest mandata, SDP četiri, a Domovinski pokret i Možemo! po jedan mandat na izborima za Europski parlament (EP), pokazuju prvi rezultati koje je u nedjelju u 23 sata objavilo Državno izborno povjerenstvo (DIP). HDZ je dobio 34,6 posto glasova, lista SDP-a i partnera osvojila je 25,96 posto glasova, a na trećem mjestu je DP sa   8,82 posto glasovaNa četvrtom je mjestu Možemo! s 5,92 posto glasova.Podaci su dobiveni temeljem obrade 99,82 posto biračkih mjesta. Na obrađenim mjestima glasalo je 751.326 birača Odaziv je bio svega 21,32 posto, što je za 8,53 posto manje nego na izborima 2019. – Hina

Pa iako građani nisu pokazali veliki interes za ove izbore, kandidatima na listama nije bilo svejedno hoće li osvojiti dovoljan broj glasova. Ako ni zbog čega drugoga, onda zbog plaće. No ne samo zbog toga, to mjesto prate brojna materijalna prava koja su većini hrvatskih građana apsolutno nedostižna. Naime, europarlamentarci imaju pravo i na putne troškove, dnevnice, plaćene cestarine, naknadu za troškove ureda u matičnoj državi, jednokratnu novčanu isplatu na kraju mandata i dodatnu mirovinu.

Bruto plaća zastupnika u Europskom parlamentu je 10.075 eura mjesečno, odnosno na račun im sjedne oko 7850 eura. Svaki od zastupnika ima pravo i na mjesečne troškove ureda u svojoj državi u iznosu od 4950 eura mjesečno. Za svaki pak dan proveden u Parlamentu isplatit će mu se 350 eura dnevnice za troškove smještaja, prehrane i druge troškove.

Osigurano im je i besplatno korištenje službenog automobila, a pokrivaju se i troškovi službenog puta. Za povratni put iz Bruxellesa u Zagreb imaju pravo na nadoknadu troškova od 343 eura. EU plaća i ostale troškove povezane s putovanjem, kao što su troškovi cestarine, prtljage i rezervacije. Izabrani zastupnici imaju pravo i na nadoknadu troškova za neslužbena putovanja, i to do iznosa od 4886 eura u godini.

Na kraju mandata imaju pravo i na prijelaznu naknadu, koja iznosi mjesečnu plaću po godini u kojoj su bili na dužnosti, a trenutačno je maksimalan iznos 20.150 eura.

Nakon što napune 63 godine, imaju pravo i na dodatnu mirovinu u iznosu od 3,5 posto svoje plaće za svaku punu godinu na dužnosti i jednu dvanaestinu za svaki sljedeći puni mjesec, ali ne više od 70 posto ukupno. Po sadašnjim plaćama, to je oko 1760 eura dodatne mirovine.

Bez pozicija u europskom parlamentu ostali su kandidati koji su se borili za svoj drugi mandat, članovi stranke Pravo i pravda, njezin predsjednik Mislav Kolakušić i suosnivač Ivan Vilibor Sinčić, nositelj Nezavisne liste Ladislav Ilčić i kandidat Fair play liste Valter Flego koji je tijekom predizborne kampanje često “imao pik” na desne političke opcije i njihov dobar rezultat na izborima dovodio u negativnim posljedicama po pitanju političkog smjera i budućnosti Europske unije, piše Dnevnik.hr.

You may also like