Do objave teksta, autentičnost dokumenta koji je dostavljen medijima iz Ministarstva mora nisu potvrdili. “Dokument predstavlja pregled mogućih prekršaja čiji se postupak može pokrenuti isključivo nakon donošenja odluke DORH-a u smislu pokretanja kaznenog postupka protiv osoba uključenih u nesreću, stoga se i naslovljava kao ‘nacrt'”, stoji u nacrtu izvješća u kojem se navodi kako je utvrđeno da predsjednik Uprave nije uspostavio sustav upravljanja sigurnošću (ISM) kako je propisano, da je u cijelosti odgovoran za taj sustav te se protiv njega predlaže pokretanje prekršajnog postupka.

Ističe se i da se odgovornost nižeg rukovodstva može razmatrati “samo segmentno” uz naglasak kako je “predsjednik Uprave u cijelosti odgovoran za sustav i ničije ga pogreške ne oslobađaju od odgovornosti”.

Pokretanje prekršajnog postupka predlaže se protiv predsjednika Uprave i u vezi održavanja broda te se citira Pomorski zakonik i navodi kako „proizlazi da je predsjednik Uprave u cijelosti odgovoran za sustav održavanja svih brodova kompanije, uključujući i brod Lastovo“.

Prema dokumentu, odgovornost članova posade u vezi nesreće broda Lastovo nije utvrđena.

U dijelu o odgovornosti Hrvatskog registra brodova (HRB), zaključeno je da HRB ne obavlja pregled broda i prosudbe ISM sustava prema svim pravilima te da treba provesti dodatni pregled broda i postupak provjere ISM sustava Jadrolinije i broda Lastovo.

Pomorski zakonik ne predviđa prekršajne odredbe za neobavljanje poslova pa se u Nacrtu naglašava kako je “potrebno razmotriti dodatne aktivnosti u nadzoru HRB-a, koje mogu uključivati i potpuno ili djelomično oduzimanje ovlasti za statutarnu certifikaciju pomorskih objekata RH”.

U smislu prekršajne odgovornosti, u slučaju da DORH ne donese odluku o pokretanju kaznenog postupka protiv osoba uključenih u pomorsku nesreću, Ministarstvo mora pokrenut će odgovarajuće prekršajne postupke, navedeno je u Nacrtu, koji na 36 stranica, sadrži pregled poduzetih radnji, karakteristike broda, svjedodžbe, saslušanje članova posade, detaljan opis nesreće i ostalo.

Izvješće su izradila trojica djelatnika – iz Sektora za inspekcijske poslove i tehničke standarde u Upravi sigurnosti plovidbe pri Ministarstvu mora, iz Službe sigurnosti plovidbe u Lučkoj kapetaniji Rijeka te iz Službe kontrole ispravnosti stranih brodova Lučke kapetanije Rijeka.

Jadrolinija: Zasad nismo u posjedu službenog nacrta izvještaja

Iz Jadrolinije su, pak, priopćili da u ovom trenutku Jadrolinija nije u posjedu nikakvog službenog rješenja, dokumenta o istrazi ili nacrta izvještaja o kojemu je riječ.

„U rujnu 2024. godine provedene su dvije dodatne vanjske prosudbe sustava upravljanja sigurnošću (ISM) od strane HRB-a uz nazočnost predstavnika Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Uprave za sigurnost plovidbe i Lučke kapetanije Rijeka gdje nisu pronađeni značajni nedostaci provođenja ISM-a u glavnom uredu Društva u Rijeci te na brodu „Lastovo“ te da isti u potpunost funkcionira. Iste zaključke Jadrolinija je dobila iz nalaza i prijašnjih godina.“

Tko podmeće klipove Draganu Primorcu, revoltirani članovi i birači HDZ-a ili Milanović, imamo li “Sam pao sam se ubio”

Navode da je sustav upravljanja sigurnošću uveden 1996. te se svake godine od strane HRB-a, ovlaštenog od strane državne administracije, provode vanjske prosudbe odnosno auditi u svrhu provjere implementacije i učinkovitosti primjene ISM-a.

Teška nesreća na Jadrolinijinom trajektu “Lastovo” dogodila se u Malom Lošinju 11. kolovoza kad su pri padu rampe trojica članove posade poginula, a jedan je teško ozlijeđen. Uprava Jadrolinije smijenila je izvršnog direktora tehničkih i operativnih poslova u tvrtki nakon tragičnog događaja za koje je, kako su istaknuli, nadležan po ‘zapovjednoj odgovornosti’. -Hina

Bulj u Saboru objavio kandidaturu za predsjednika Republike Hrvatske

Borba protiv dezinformacija; Glavak: Lažne vijesti postaju viralne do šest puta brže – u njihovu suzbijanju ključna je uloga javnih servisa, medijskog pluralizma i neovisnog novinarstva