RSF je početkom listopada objavio izvješće prema kojem ruski medij RT koristi svoj ured u Beogradu za širenje dezinformacija na Balkanu koje idu na ruku ruskom režimu.

“RT Balkans nije uvezao rusku propagandu u Srbiju, ali je prigrlio narativ Kremlja i nudi ga prijemčivoj publici što mu omogućuje da ga bez problema širi u cijeloj regiji”, tvrdi RSF.

Dopuštajući da to čini, nastavlja RFS, “srbijanska vlada se preobrazila u megafon, akcelerator propagande Kremlja u regiji”.

Prozvani ruski medij je na te optužbe odgovorio da su “pokrenuli RT Balkans zboj jednog jedinog razloga – da živciramo Reportere bez granica”.

RT je otvorio svoj ured u Beogradu nekoliko mjeseci nakon ruske invazije na Ukrajinu, u veljači 2022. Od početka rata, europske zemlje su uvele sankcije Rusiji i proglasile promoskovske medije nepoželjnim, no Beograd to nije učinio te RT i Sputnjik slobodno djeluju u Srbiji.

Milanović u Tivtu: NATO ulazi u rat u Ukrajini

Szalai prijeti da će zatražiti od EU-a da borbu protiv ruske propagande učini preduvjetom u procesu pristupanja Uniji. Diplomatska služba EU-a je, vezano uz izvješće RSF-a, priopćila u utorak da Srbija “mora poduzeti hitne mjere u borbi protiv manipulacija i miješanja stranih informacija”.

Glasnogovornik Europske komisije Petar Stano je AFP-u rekao da je EU nametnuo sankcije ruskim javnim medijima, uključujući i RT, te suspendirao aktivnosti emitiranja iz zemalja članica jer su ti mediji “postali instrument Kremlja u ratu protiv Ukrajine” te “kanali za manipulaciju informacijama”.

Istaknuo je da Srbija, kao zemlja kandidatkinja za ulazak u EU, mora poduzeti hitne mjere za borbu protiv dezinformiranja i manipulacije informacijama protiv EU-a i njegovih država članica.

“Nesvrstavanje Srbije uz zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku EU-a je ozbiljan problem koji ima utjecaj na proces pristupanja”, rekao je Stano.

Beograd, povijesno blizak Rusiji, osudio je rusku invaziju na Ukrajinu, ali nije uveo nikakve sankcije. Srbija ovisi o Rusiji u opskrbi plinom. (Hina)