Gong se u rujnu je obratio trima institucijama nadležnima za medije – Ministarstvu kulture i medija, Agenciji za elektroničke medije (AEM) i saborskom Odboru za informiranje, informatizaciju i medije, nakon što je u unutarstranačkim borbama potpredsjednik Sabora i predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava  opetovano ponavljao optužbe kako je stvarni vlasnik Z1 televizije Mario Radić.

U Gongu ističu da je tvrtka Pevex, u vlasništvu Pavla Vujnovca i Marija Radića, ranije bila i formalni vlasnik televizije Z1, da bi krajem 2020. vlasništvo preuzeo Kodiak trade, tvrtka osječkog ugostitelja Hrvoja Milasa, koji je prema novinskim navodima također i kum Marija Radića. ‘

”Unutarstranački obračun između Penave i Radića, čini se, nenamjerno je potvrdio ono na što su novinari godinama upozoravali, da je Radić uistinu povezan sa vođenjem televizije Z1. Isto je učinio i voditelj ”Bujice” Velimir Bujanec,  kada je u gostujući u jednom podcastu, zalažući se za Marija Radića izrekao kako ‘Radić nema veze s Bujicom, ja sam vanjska produkcija’, zapravo implicirajući kako Z1 televizija jest pod Radićevom kontrolom”, navode u Gongu.

U Gongu ističu da od saborskog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije odgovor nikada nije stigao, iako je tema transparentnosti vlasništva nad medijima već bila problematizirana na njihovoj sjednici krajem 2023.

Ministarstvo kulture u svome je odgovoru pisalo o registru stvarnih vlasnika, nužnosti prijave Vijeću za elektroničke medije svake promjene vlasništva kako bi se ocijenili učinci vezani uz zaštitu pluralizma te zabrani prikrivanja vlasničke strukture.

Zaključuju i kako iz AEM-a nisu dobili konkretan odgovor na pitanje vlasništva nad Z1, a da su im u pojašnjenju odgovorili kako dokazivanje prikrivanja vlasništva pružatelja medijskih usluga nije moguće bez uvida u dokumente ili sporazume o prikrivenom dogovoru.

Da bi se dobilo pristup takvim ispravama ili dokazima o prikrivenim ili tajnim transakcijama, poručili su iz AEM, bilo bi potrebno napraviti uvid u poslovne knjige i drugu dokumentaciju, po potrebi njihovo izuzimanje ili kopiranje, uraditi nenajavljene pretrage poslovnih prostorija, što uključuje i pretragu prijevoznih sredstava i druge imovine te očitovanje zastupnika ili odgovornih osoba i druge radnje po potrebi.

”Dakle, Agencija je svjesna kako ipak postoje načini na koje bi se moglo utvrditi postojanje prikrivenog vlasništva, ukoliko bi postojala volja za isto”, ističu u Gongu.

Nastavljaju kako je AEM poručio da nema ovlaštenja provoditi ovakve radnje te kako je  “prikriveno vlasništvo, ako ga ima, uvijek skrovito i da su njegovi sudionici htjeli biti transparentni, onda bi svoj posao učinili javnim”.

Gong zaključuje da ,prema logici AEM-a, transparentnost vlasništva nad medijma ”počiva isključivo na dobroj volji formalnih vlasnika, za koje i sami kažu: ako ne žele, neće biti transparentnI

”Umjesto pokušaja da se razriješi ovaj kompleksan problem, koji utječe na kvalitetu i nezavisnost novinarstva u Hrvatskoj, regulator pere ruke od odgovornosti, baš kao što je to učinilo i Ministarstvo kulture i medija. Gong zahtijeva da AEM preuzme odgovornost te pokrene postupak utvrđivanja stvarnog vlasništva, a ne oslanja se na nečiju riječ” zaključuju u Gongu.-Hina