Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Lovasu, nedaleko od Vukovara, u petak je obilježena 33. godišnjica stradanja toga mjesta u Domovinskom ratu, u kojem je živote izgubilo 87 Lovašana.
“Trideset i tri godine poslije tragičnog, zvjerskog zločina u kojem je velikosrpski agresor natjerao skupinu Lovaščana na minsko polje, na isti dan, točnije 18. listopada obilježili su mještani Općine Lovas obljetnicu tog stravičnog događaja. Prisjećanje i odavanje počasti žrtvama započelo je pobožnošću Križnog puta, koja se molila ulicama Lovasa, od spomen obilježja masovne grobnice do spomen područja minskog polja. Kroz četrnaest postaja Kristove muke, prisjećali su se Lovaščani svojih žrtava, moleći za njihovu dušu. Potom su, podno spomen područja minskog polja vijence položila i svijeće zapalila izaslanstva: članova obitelji poginulih i ubijenih mještana, članovi Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata, Hrvatskog sabora, Vlade Republike Hrvatske, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara, Općine Lovas, Udruge „Vukovarske majke“, Fonda za humanitarno pravo Beograd i Općinskog odbora HDZ-a Lovas. Svi zajedno, predvođeni župnikom Domagojem Vidakovićem, još jednom su molili za sve poginule, ubijene i nestale mještane Općine Lovas, a potom su se uputili u lovasku župnu crkvu gdje je služena sv. Misa zadušnica”, napisala je Tanja CIrba, načelnica Općine Lovas, na službenom općinskom Facebook profilu.
VIDEO/ Branka Lozo, kandidatkinja za predsjednicu DOMiNO: Želim utješiti hrvatski narod umoran od nepravde i neizvjesnosti!
Posebno težak zločin u Lovasu pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojba počinili su 18. listopada 1991. godine, kada je skupina u kojoj je bio 51 lovaski Hrvat prisilno, a nakon cjelodnevnog mučenja i zlostavljanja, odvedena na „čišćenje“ minskog polja. U tom okrutnom zločinu ubijena je 21 osoba, a 14 ih je ranjeno. U spomen na taj tragičan dan, 18. listopada obilježava se Dan sjećanja na sve žrtve Lovasa i Opatovca stradale u Domovinskom ratu – njih 89 i jednu nestalu osobu.
Sudionici obilježavanja prošli su u križnom putu od spomen-obilježja masovne grobnice do spomen-područja “Minsko polje”, gdje su članovi obitelji i rodbine te predstavnici općinskih vlasti položili vijenac i upalili svijeću. (Hina/HG)