U organizaciji Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj u Hotelu Osijek održan je sastanak hrvatske mreže centara Europe Direct Europske komisije i njihovih partnera.
Uz predstavnike 11 centara iz Hrvatske, Europskih dokumentacijskih centra i Teamova, lokalne i regionalne samouprave te drugih partnera, svečanom otvorenju godišnjeg sastanka nazočili su voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Zrinka Ujević, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, zamjenik gradonačelnik Grada Osijeka Dragan Vulin, saborska zastupnica Nataša Tramišak, predsjednik Hrvatske zajednice županija Danijel Marušić i drugi uzvanici.
“Predstavništvu Europske komisije u Hrvatskoj je jako važan rad centara jer nam pružaju uvid u lokalne zajednice, osobito što novoj Komisiji, kao i staroj, lokalno postaje novo centralno. Kroz naš Europa Direct centar dobivamo osjećaj o tomu kako građani na terenu doživljavaju EU. Sastanak je ujedno prilika da centrima predstavimo naše prioritete u sljedećem razdoblju. Prva tema sastanka su mladi i civilno društvo, odnosno aktivni građani s kojima želimo dalje graditi Europu, koje želimo bolje razumjeti, koje ih teme više zanimaju i kako bi ih mogli više uključiti. Druga tema je intenziviranje našeg rada s lokalnim zajednicama u sljedećem razdoblju, a treća je vezana za medije, s tim da naglasak stavljamo na ulogu lokalnih medija i dezinformiranje, što postaje sve veći problem na razini EU”, kazala je Zrinka Ujević te zahvalila Gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji na domaćinstvu i suradnji.
Dodala je kako se godišnje sastanke koristi i kao priliku da se građene podsjeti što dobivaju od Europske unije. “Najčešća asocijacija je korist iz europskih fondova koja je vidljiva po cijeloj Hrvatskoj, ali uvijek podsjećamo da to nisu samo fondovi nego i druge vrijednosti koje se ujedinjuju jer pripadamo važnoj skupini država, bloku koji je zapravo naša kuća i u njemu vidimo svoju budućnost”, naglasila je Ujević.
Ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić rekao je da je Hrvatska primjer uspješne integracije u EU te pozitivnih efekata članstva. – Za to su prije svega zaslužni izdašni europski fondovi koje smo koristili u zadnjih godina našega članstva i koji su promijenili na bolje sve krajeve Hrvatske. Hrvatska je danas znatno bolje razvijena država zahvaljujući našemu članstvu, ali i svim ulaganjima koja su napravljena. Izvanredan primjer upravo toga je Grad Osijek i pozitivna transformacija koja se događa, rast investicija, zaposlenosti i ostali pozitivni makroekonomski pokazatelji koji su dobrim dijelom rezultat ulaganja.
“Vlada je kroz Projekt Slavonija uložila 3 milijarde eura u 5 slavonskih županija, od čega su veliki korisnici Grad Osijek i Osječko-baranjska županija, gdje su nastali potpuno novi sadržaji i infrastruktura u prometu, obrazovanju, kulturi i drugim segmentima društva. Osijek se digao na potpuno novu razinu i sada drugačije diše, ima drugačiju atmosferu, pozitivnu te imamo sve više primjera i da se ljudi vraćaju. Investicija Jabil je zadnja i govori da su ovdje stvoreni privlačni uvjeti za najkvalitetnije investitore u svijetu, a naravno želimo vidjeti što više takvih investicija u Hrvatskoj. To je prekretnica nakon 10 godina našega članstva i brojnih izazova s kojima se Slavonija suočavala, a zahvaljujući dobrom korištenju europskih fondova, integraciji Hrvatske u EU i Schengenu i drugim pozitivnostima sada se postupno mijenjaju trendovi te moramo nastaviti tim putem”, poručio je ministar Erlić.
Zamjenik župana Josip Miletić naglasio je da skup predstavlja koordinaciju svih koji sudjeluju u brojnim europskim projektima, prije svega jedinica lokalne i regionalne samouprave iz čitave Slavonije i Baranje.
“Danas želimo prokomentirati sve projekte koje planiramo, ali i koji su u realizaciji. Značajno je da je ministar Šime Erlić s nama u Osijeku te će dati svoj doprinos, zajedno sa svim ostalim dionicima procesa, da se bolje pripremimo i kvalitetnije realiziramo projekte te naravno da se bolje i uspješnije razvijamo. Na panelu sudjeluju i mladi koji iskazuju svoje potrebe za sve što im je značajno da bi se osjećali sigurno i dobro u Slavoniji i da nakon školovanja ovdje ostanu živjeti. Sve teme koje mladi stavljaju u fokus mi ćemo kao Osječko-baranjska županija pratiti, stavljati u naše proračune i imati razumijevanja kako bi osigurali bolji i kvalitetniji život na istoku Hrvatske”, rekao je Miletić. Dodao je kako je korištenje sredstava EU u Osječko-baranjskoj županiji na zavidnoj razini te su realizirani brojni projekti, što će se i nastaviti.
Plenković: Milanović manipulira ucijenjenom oporbom koja ugrožava ugled Hrvatske kao pouzdanog NATO partnera
“EU fondovi mijenjaju Grad Osijek i cijelu Hrvatsku. Za Osijek je gotovo nemoguće nabrojati sve projekte, između ostalog to su modernizacija tramvajske infrastrukture, projekt Vodovoda Osijek 4, revitalizacija Tvrđe, izgradnja centralne zgrade u IT parku, podvožnjak i niz drugih projekta kojima su riješeni mnogi prometni problemi. Za razdoblje 2021.-2027. godine planirani su novi projekti poput potpune obnove i rekonstrukcije Sportske dvorane i cijelog parka Zrinjevac, obnove i rekonstrukcije zgrade HNK-a, potpuna obnova centralne gradske tržnice, nova zgrada Gradske knjižnice i drugi. U ovom trenutku u Osijeku je u tijeku provedba 84 projekta ukupne vrijednosti veće od 350 milijuna eura, što je do sada nezabilježen ovako veliki broj investicija. Više od polovice tih sredstava upravo su sredstva europskih fondova, a to dovoljno pokazuje koliki dodatni zamah EU sredstva donose u obnovi našega grada”, istaknuo je Dragan Vulin.
Program se, nakon otvorenja, nastavio edukacijom iz područja europskih prioriteta i komunikacija za centre Europe Direct u Osijeku. Godišnji sastanak nastavlja se sutra, kada će u Vukovaru dobiti i praktičnu dimenziju kroz zajedničku akciju pošumljavanja. Naime, u sklopu inicijative Europske komisije #3Billion trees i Projekta O2, zajedno s mrežom Europe Direct i partnerima, Predstavništva Europske komisije organizira sadnju drveća, ručno i uz pomoć dronova. Cilj je doprinijeti inicijativi sadnje 3 milijarde stabala u Europskoj uniji do 2030. godine kao dijelu Europskog zelenog plana za zdraviji i održiviji okoliš. (OBŽ)