Ne postoji u novije vrijeme očitiji dokaz manipulacije ispitivanjem javnog mijenja od onoga što se dogodilo prilikom predsjedničkih izbora u Americi. U želji da se potpredsjednici Kamali Harris pomogne u izbornoj utrci, mediji i to uglavnom mainstream koji su joj javno iskazali podršku, pošteno su se osramotili s anketnim kućama koje su u tome sudjelovali. Sramota i gubitak vjerodostojnosti, neovisnosti kao novinarskog i agencijskog postulata pali su na testu i to u zemlji gdje se to ne smije dogoditi ili dozvoliti da se to dogodi.
“Javno mnijenje je iluzorna roba”. Pokušaji da se to izmjeri, kako tvrdi Samuel Popkin u The Reasoning Voter, silom će otkriti nedosljednost i promijeniti se. Upravo je Samuel Popkin ovo rečenicom rekao sve.
“U situaciji u kojoj je povjerenje javnosti u novinare vrlo nisko, a novi generativni alati umjetne inteligencije olakšavaju stvaranje i širenje lažnih slika, videozapisa i narativa, kampanja 2024. bila je prepuna organiziranih nastojanja da se pridobiju glasači, izvrnu percepcije i natjeraju ljude vjerovati negativnom materijalu o raznim kandidatima”, piše Darrell M. West za Brookings.
Isto tako Brookings piše kako javnost, masa, birači nemaju o mnogim pitanjima do kraja formirane i jednoznačne stavove. To ne znači da s javnošću nešto nije u redu, U demokraciji su građani obično više zabrinuti za neka pitanja nego za druga. Upravo koristeći ta saznanja mediji pokušavaju s pomoću manipulacije anketama da se birači trebaju za svoje dobro i dobro zajednice povesti voljom one većine koju oni prezentiraju, bez obzira na to što je stvarnost potpuno drugačija.
Neka su istraživanja izrađena pažljivije od drugih. Brze i jeftine ankete i fokusne grupe mogu biti korisne, recimo, marketinškim stručnjacima i voditeljima kampanja koji trebaju brze informacije – i znaju njihova ograničenja. No, javnosti, pa čak i stručnjacima, često je teško biti sigurni u kvalitetu podataka koje vide, a kamoli jesu li općeniti zaključci iz takvih podataka uopće opravdani.
Prvi koji su pokazivali kontra rezultate prikazivane kao izjednačenu i neizvjesnu bitku bile su tvrtke poput Atalas intela koje su znanstvenom metodom i korištenjem umjetne inteligencije objavljivajući potpuno drugačije rezultate u potpunosti razorili pokušaje manipulacije poput one da Kamala Harris vodi u državi koju Demokrati nikada u povijesti nisu dobili. Stručnjaci koji se bave tematikom manipulacije vjerojatno će tome dati ime “Slučaj Iowa.”
Da su ankete koje objavljuju mediji koji otvoreno podržavaju Kamalu Harris najbolje su razotkrili oni koji ne vole gubiti novac, a to su prije svega burzovni indeksi na Wall Streetu i pazite- kladionice, koje su od početka davale najmanje novaca na pobjedu Trumpa. Prosječna vrijednost koeficijenata bila je u prosjeku 1,50 na Trumpa dok je na Harris bilo 2,50. Ovo bi prije svega trebalo biti upozorenje za hrvatske medije i anketne kuće, pogotovo za hrvatski mainstream koji je slijepo vjerovao rezultatima koje su objavljivali lijevo liberalni mediji iz SAD.