Istoga dana na pada Vukovara 18. studenog 1991. izabrani predstavnici 30 hrvatskih općina u Bosni i Hercegovini u Grudama su utemeljili Hrvatsku zajednicu Herceg-Bosnu kako bi se pripremili za obranu od predstojeće agresije u BiH. Postrojbe tzv. JNA i rezervista mjesec dana prije toga već su spalile selo Ravno u istočnoj Hercegovini i ubile 24 Hrvata, a ranije i hrvatsko selo Uništa u Bosanskom Grahovu.

Čelnik HDZ-a BiH vjeruje kako su Hrvati u BiH uspjeli opstati zahvaljujući političkoj, a kasnije i vojnoj organiziranosti kroz institucije Herceg-Bosne. Pritom je naveo neraskidivu povezanost između Hrvata u BiH i Hrvatskoj u tim dramatičnim trenucima u što se, kako kaže, uvjerio i prigodom prošlotjednog posjeta Vukovaru i groblju poginulih u ratu.

Više izaslanstava na Trgu hrvatskih velikana u Mostaru položilo je vijence i zapalilo svijeće za žrtve Vukovara i Škabrnje, te sve poginule hrvatske branitelje. Među njima je bilo i izaslanstvo Republike Hrvatske koje je predvodio veleposlanik Ivan Sabolić.

Tijekom sljedeća dva dana povodom osnivanja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne u Mostaru se održava stručni skup na kojemu će svjedočanstva o posljednjem ratu iznijeti brojni sudionici Domovinskoga rata, dužnosnici i znanstvenici.
Večeras će se u središtu Mostara obilježiti vukovarska tragedija kada će vjernici nakon misa krenuti iz crkava s upaljenim svijećama te, već tradicionalno u procesiji, doći u Vukovarsku ulicu gdje će se prisjetiti žrtava i izmoliti molitve. Na brdu Humu iznad Mostara članovi Hrvatske kulturne zaklade Tropleta zapalit će 33 baklje u spomen na stradanja Vukovara i Škabrnje te 33. obljetnicu utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne. – Hina.

Američki veleposlanik prozvao Dodika za stalne sukobe i blokade: BiH je u dubokoj krizi, u EU neće još desetljećima