Home Izdvojeno Plenković: Vlada ima većinu, a Beroš ima ozbiljnijih pitanja kojima se treba baviti od povratka u Sabor

Plenković: Vlada ima većinu, a Beroš ima ozbiljnijih pitanja kojima se treba baviti od povratka u Sabor

by Kristina B
Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjeluje na sjednici Vijeća za upravljanje razvojem turizma i prisustvovat će svečanosti dodjele godišnjih turističkih nagrada “Dani hrvatskog turizma” u Opatiji, a tim povodom dao je i izjavu za medije.
Rekao kako su vladajući sigurni u parlamentarnu većinu, a Vlada je na telefonskoj sjednici već odgovorila na još jednu incijativu SDP-a. Vjeruje da će saborska rasprava o oporbenoj interpelaciji biti vrlo brzo.
Komentirao je i odluku glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića da slučaj korupcije u zdravstvu dodijeli Uskoku, ali i pismo koje je glavna europoska tužiteljica poslala Europskoj komisiji.

Premijer Plenković odgovorio je na pitanja novinara o zahtjevu SDP-a za izglasavanje nepovjerenja Vladi, poručivši kako je parlamentarna većina stabilna i da inicijativa oporbe nema izgleda za uspjeh.

“Sigurni smo u većinu. Ova inicijativa SDP-a još je jedan unaprijed osuđeni pokušaj teško poražene stranke koja nas napada klevetama i neistinama. Veselim se raspravi u Hrvatskom saboru, gdje ćemo jasno pokazati kako izgleda Hrvatska pod njihovim vodstvom i pod našim”, izjavio je Plenković.

Dodao je kako smatra da SDP-ova podrška predsjedniku Zoranu Milanoviću predstavlja udaljavanje Hrvatske od zapadnih vrijednosti te optužio oporbu za politiziranje.

O pismu europske tužiteljice Kövesi

Plenković se osvrnuo i na pismo europske tužiteljice Laure Kövesi Europskoj komisiji, koje se odnosi na slučaj navodnog zlostavljanja glavnog državnog odvjetnika u Hrvatskoj. Premijer je istaknuo kako nema osnove za zabrinutost u vezi vladavine prava u Hrvatskoj te da sva europska izvješća potvrđuju napredak zemlje.

“Prvo, nema nikakve zabrinutosti u vezi tog pisma i ne znam zašto se time služi. Hrvatska ne treba nikakav poseban nadzor vezan uz vladavinu prava. Ispunjavamo sve obveze kao europska članica. I, EPPO postoji u Hrvatskoj zbog volje moje vlade. Da ih nismo htjeli, ne bi bili tu. Stvar je u potpunosti u domeni tijela kaznenog progona, a to je da sukladno našem zakonu, o eventualnom sukobu nadležnosti, odlučuje glavni državni odvjetnik. To je odredba koja postoji u zakonu već nekoliko godina i nije uzimala u obzir razmjere ovog slučaja”, rekao je Plenković pa nastavio:
“Svi iz oporbe su glasali za taj zakon, uključujući ove koji vape u javnom prostoru. To rješenje nije neka hrvatska posebnost, isto rješenje postoji u 14 drugih država članica. Ono što treba dovesti u pitanje jest da bi uredbom EPPO trebao imati lojalnu suradnju. Zbog čega i kojih razloga oni koji su radili na ovom predmetu, a sve su Hrvati, nisu obavijestili kolege o tome što rade, ne znam. Prema onome što je dostupno javnosti, a znam što i vi, počinjena su tri kaznena djela. Prema svima njima, oštećen je državni proračun, ne i europski. Jedini element koji oni potencijalno imaju pokušaj davanja mita u Splitu. Kad gledate cjelinu tih informacija, svi bi u lojalnoj suradnji digli telefon, rekli da nešto znaju i predali slučaj USKOK-u. Zašto se to nije dogodilo i zašto imamo eksploziju puštanja informacija u javnost, meni ne ide u glavu.”
“Idemo zamisliti sljedeći scenarij. Turudić je naš predstavnik u EPPO-u, Laptoš je u DORH-u, Milanović je premijer… I nastaje ovo, nastaje drama. Što bi tad bilo? Što bi se dogodilo? Idemo smiriti loptu. Razumijem oporbu, nije lako biti u oporbi, a oni moraju biti 12 godina.”
“Hrvatska je odgovorna članica Europske unije koja ispunjava svoje obveze. Sukobi nadležnosti između nacionalnih tijela progona i Europskog javnog tužitelja rješavaju se prema zakonu koji je već nekoliko godina na snazi i usklađen je s praksom u 14 država članica EU”, rekao je Plenković, dodajući kako je rješenje mainstream te nije specifičnost Hrvatske.

Premijer je naglasio da je slučaj u nadležnosti kaznenih tijela te da Vlada podržava strožu kontrolu trošenja javnih sredstava.

“Suradnja s nacionalnim tijelima mora biti zdravorazumska”
Premijer je naglasio važnost lojalne i zdravorazumske suradnje između europskih i nacionalnih tijela kaznenog progona. Istaknuo je kako trenutna situacija oko navodnih kaznenih djela, uključujući pokušaj davanja mita i nabavu medicinske opreme, ukazuje na potrebu bolje komunikacije i koordinacije.
“Očekivana lojalna suradnja znači normalnu komunikaciju o tome tko što radi, bez nepotrebnog prebacivanja nadležnosti ili politizacije. Ako je riječ o kaznenim djelima koja prvenstveno pogađaju nacionalni proračun, prirodno je da se time bave nacionalna tijela”, izjavio je Plenković.
Premijer je također izrazio nezadovoljstvo načinom na koji su informacije dospjele u javnost, rekavši da je trenutna „eksplozija informacija“ neuobičajena i može otežati rad kaznenih tijela.
“Ovo bi trebala biti stvar stručne i transparentne komunikacije, a ne predstave u javnosti”, dodao je.
“Zakon usklađen s europskim standardima”
Plenković je naglasio da je zakonodavni okvir u Hrvatskoj u potpunosti usklađen s europskim regulativama. Rješenje prema kojem glavni državni odvjetnik odlučuje o sukobu nadležnosti postoji u 14 drugih članica EU. To nije nikakva hrvatska specifičnost, nego standardna praksa, istaknuo je premijer.
Dodao je kako pismo europske tužiteljice Laure Kövesi Europskoj komisiji ne predstavlja formalnu prijavu i smatra da će cijela situacija dodatno otvoriti raspravu o pravilima i nadležnostima EPPO-a na razini EU.
“Postavlja se pitanje je li poslovnik EPPO-a u skladu s uredbom. To ćemo razjasniti s Europskom komisijom i drugim članicama, rekao je Plenković.
Beroš se ne vraća u Sabor
Otkrio je i da se Vili Beroš neće vraćati u Sabor, kao i da se HDZ dosljedno bori protiv korupcije.
“Beroš ima ozbiljnijih pitanja kojima se treba baviti od povratka u Sabor. A tijela kaznenog progona su neovisna i slobodna od utjecaja Vlade na njihova djelovanja. To govorim namjerno zbog cirkusa u parlamentarnoj kampanji”, donosi N1.

You may also like

Verified by MonsterInsights