Donald Trump odabrao je Keitha Kellogga (80), umirovljenog general-pukovnika koji mu je predstavio plan za okončanje rata u Ukrajini, da služi kao posebni izaslanik za rat u Ukrajini, napisao je novoizabrani predsjednik u srijedu na Truth Socialu.
Kellogg, koji je bio šef osoblja Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće tijekom Trumpova mandata 2017.-2021. i savjetnik za nacionalnu sigurnost tadašnjeg potpredsjednika Mikea Pencea, vjerojatno će igrati središnju ulogu u pokušaju rješavanja rata na svojoj novoj poziciji, donosi Reuters.
Iako trenutačno nema posebnog izaslanika za rat u Ukrajini, Trump je privatno izrazio interes za stvaranje pozicije.
Brzo okončanje rata u Ukrajini bilo je jedno od središnjih Trumpovih predizbornih obećanja, iako je izbjegavao raspravljati o tome kako bi to učinio.
Great to be with @johnrobertsFox @GillianHTurner @AmericaNewsroom on critical issues in the war in Ukraine. When it comes to international issues to be worked and solved by President-elect Trump, this war is the wolf closest to the sled. pic.twitter.com/QzFHktodnc
— Keith Kellogg (@generalkellogg) November 22, 2024
“Keith je ostvario istaknutu karijeru u vojsci i biznisu te je služio i u visoko osjetljivim ulogama vezanim za nacionalnu sigurnost u mojoj prvoj administraciji. Bio je sa mnom od samog početka! Zajedno ćemo osigurati MIR KROZ SNAGU te učiniti Ameriku i svijet PONOVO SIGURNIM”, rekao je Trump na društvenim mrežama.
Kelloggov plan za okončanje rata, koji je započeo kada je Rusija izvršila invaziju na ukrajinski suvereni teritorij, uključuje zamrzavanje borbenih linija na njihovim prevladavajućim lokacijama i prisiljavanje Kijeva i Moskve za pregovarački stol, izvijestio je Reuters u lipnju.
Počinje opći potop: Investitori primjećuju paniku koja je zahvatila tržište, rusi bijesni zbog tečaja rublja
Richard Grenell, Trumpov bivši vršitelj dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe, također je bio u utrci za posao, izvijestio je Reuters u petak. Tijekom Bloombergovog okruglog stola u srpnju, Grenell je zagovarao stvaranje “autonomnih zona” kao sredstva za rješavanje sukoba.
Kellogg je izradio svoj plan za Ukrajinu zajedno s Fredom Fleitzom, koji je također bio šef osoblja Vijeća za nacionalnu sigurnost pod Trumpom.
Prema njihovoj predloženoj strategiji, SAD bi rekao Ukrajini da će dobiti više američkog oružja samo ako uđe u mirovne pregovore. SAD bi u isto vrijeme upozorio Moskvu da bi svako odbijanje pregovora rezultiralo povećanom američkom potporom Ukrajini. Članstvo Ukrajine u NATO-u bilo bi skinuto sa stola u bliskoj budućnosti.
Taj se plan vjerojatno neće svidjeti Kijevu, s obzirom na to da bi u praksi dao Rusiji neospornu kontrolu nad dijelovima istočne Ukrajine, barem na značajan vremenski period. Osim toga, neki republikanci, osobito u Zastupničkom domu, vjerojatno ne bi bili voljni pristati na veću pomoć Ukrajini.