U izjavi za novinare nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a većina je novinarskih pitanja bila vezana uz temu izbora deset novih sudaca Ustavnoga suda te činjenice da je Ustavni sud u nedjelju potvrdio da je na sjednici održanoj u petak usvojeno Izvješće o uočenoj pojavi neustavnosti i nezakonitosti u vezi s neizborom deset sudaca te je odredio da će do izbora novih sudaca Ustavni sud djelovati u sadašnjem sastavu.

No, ujedno je odlučeno da se to izvješće, usvojeno na temelju članka 104. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu, neće uputiti Hrvatskom saboru ako Hrvatski sabor na sjednici zakazanoj za subotu izabere ustavne suce, što se na koncu i dogodilo.

“Izvješće ili odluku o ovoj temi pustit ćemo Ustavnome sudu da tumači i ustavnopravnim stručnjacima”, rekao je Plenković.

Na novinarska pitanja vezana uz tu temu, a u kontekstu ocjene predsjednika Republike Zorana Milanovića da je takav čin sudaca Ustavnoga suda nezabilježen udar na ustavno pravni poredak te da suci koji su bili za tu odluku trebaju dati ostavku, odgovorio je protupitanjem – gdje su bili “krici o ostavci” kada je Milanović kršio Ustav tijekom kampanje za parlamentarne izbore?

“Da nije tragično, bilo bi smiješno. Milanović je kršio Ustav u vremenu izbora za Hrvatski sabor u mjeri koja je bez presedana. Ovi krici za davanjem ostavke su se trebali čuti tada, u travnju”, rekao je.

Habijan: Za situaciju s ustavnim sucima kriva je neozbiljna i maliciozna oporba

Jednako tako smatra da ostavke treba dati i oporba, predvođena SDP-om, jer nije htjela u petak glasovati o deset sudaca o kojima je postignut dogovor. “Svjesno i namjerno, kapriciozno, maliciozno”, naglasio je, “nisu glasali, a Sabor ima obvezu izabrati ustavne suce”.

Radi se o političkoj odluci da ponize Ustavni sud time što ne žele glasati na dan kad je predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković to trebao staviti na dnevni red, ustvrdio je.

Smatra da je odgovornost za to što se dogodilo “jedino i isključivo na SDP-u” te svima iz oporbe koji su ih slijedili, a rekao je i kako je SDP kao Milanovićeva “sljedba” izgubio kapacitet za upravljanjem na nacionalnoj razini.

Kao pravnika i političara, dodao je, zanima ga to što u javnosti nema jednako “artikuliranog krika, vapaja, prema oporbenim zastupnicima i Milanoviću, da svi smjesta daju ostavku”.

“To je karcinom hrvatskog političkog života. To je ključ. Kakvi ustavni suci. Oni su ovdje, ljudi, ja ne znam što su točno htjeli, neka sami tumače, vjerojatno htjeli sačuvati ustavno-pravni poredak”, rekao je Plenković. (Hina)