138
Piše: Domagoj Franić
Državna duma Ruske Federacije namjerava zabraniti videoigre kako bi “zaštitila djecu i druge građane od destruktivnog sadržaja i propagande stranih vrijednosti”. Odluka o tome planira se donijeti u siječnju.
Čovjek se ponekad upita od kuda toliki poriv ruskim vlastima za držanjem naroda u 19. stoljeću?
Naravno, lakše je vladati “glupima” i porobljavati neuke ljude, koji ne znaju za išta bolje.
Slažem se i da video igre i mnoge blagodati civilizacije imaju svoje negativne strane i dovode do raznoraznih devijantnih ponašanja, ali svakako prihvaćam borbu za ispravljanje istih problema nego borbu zaglupljivanja, borbu za “povratak u kameno doba” ruske Federacije.
Unatoč svim naporima, bore se s vjetrenjačama jer ne postoji način, ni diktatura, koja može zaustaviti razvoj civilizacije. Rusi ga po principu “poslije mene potop” mogu prigušiti, negirati i boriti se protiv njega za vrijeme svojega pojedinačnog, carskog vladanja, što Putin i radi, ali to je na kraju ipak Sizifov posao.
Zato obično u takvim zemljama vlasti nastaju i nestaju pobunama, revolucijama i obično nasilnim putem…
Skupi poraz Kremlja
Kremlj bi mogao izgubiti 6,5 milijardi dolara godišnje zbog zastoja u tranzitu plina kroz Ukrajinu. Ovako je u Washingtonu odluku Kijeva komentirao savjetnik Bijele kuće John Kirby. Situacija s tranzitom ruskog plina jedan je od skupih poraza Kremlja.
Kremlj od sada u svoju riznicu više neće primati oko 6,5 milijardi dolara godišnje. Washington pozdravlja odluku Kijeva da ne obnovi ugovor s Ruskom Federacijom o tranzitu ruskog plina.
Kirby je također podsjetio da je Rusija, kada je Putin došao na vlast prije 25 godina, kroz Ukrajinu u Europu transportirala 130 milijardi kubičnih metara plina, a od 1. siječnja 2025. nula metara.
Odlaze i najvjerniji kupci
Ruska Federacija je izgubila jednog od najvjernijih kupaca svog oružja. Srbija je raskinula i suspendirala sve ugovore.
O tome je u intervjuu za Novosti govorio načelnik srbijanskog Generalštaba Milan Mojsilović .
Prema njemu, glavni razlog za raskid ugovora s ruskom Federacijom bile su sankcije koje su uvedene rusiji kao odgovor na njezinu agresiju na Ukrajinu. Zbog toga je Srbiji kupnja ruskog oružja postala “nemoguća”.
“Raskinuli smo niz ugovora, a neke odgodili u nadi da će se situacija u međudržavnim odnosima na globalnoj razini normalizirati ”, rekao je Mojsilović.
Pojasnio je da je Srbija diplomatskim putem pokušavala pronaći mogućnost nastavka kupovine ruskog oružja, ali ništa nije uspjelo.
Načelnik Generalštaba također je dodao da zemlja i dalje ima mogućnost kupnje komponenti za rusko i sovjetsko oružje od trećih zemalja uz licence.
Međutim, Srbiji je nova oprema postala nedostupna. Srbija je 2024. odbila kupnju ruskih lovaca, preferirajući francuske zrakoplove Rafale.
Kada ne bi znali stvarne odnose Vučića i Putina, još bi mogli i povjerovati. Sada će od Zapada tražiti još više naoružanja, kako bi ga mogli proslijediti rusima na analizu i kopiranje.
Naravno da je mjera privremena i da će Srbija nakon rata u Ukrajini biti sretna da bude jedna od rijetkih zemalja kupaca ruske krame…
Iako je brinu hrvatske nabave modernijeg zapadnog naoružanja…