Ministar vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman želio je proširiti svoje poslovno carstvo, odnosno tvrtka u njegovom vlasništvu “Agroproteinka”, preko novootvorene tvrtke Bioorganika u vlasništvu Agroproteinke pokušala je mjestu Kakanj u susjednoj Bosni i Hercegovini, gdje je tvrtka ima sjedište u jednom restoranu, nema ni zaposlenih, izgraditi kafileriju, no dogodila mu se pobuna građana Kaknja.
Tvrtka “Bioorganika” registrirana je u BiH od 2013., kao firma za preradu nusproizvoda životinjskog porijekla, među ostalim, za proizvodnju koštanog brašna i hrane za životinje. Do danas nema nijednog zaposlenog, a u poslovnom registru kao sjedište joj je naveden restoran “Kameni dvorac”, u blizini Kaknja. Direktor Stjepan Ledić nije odgovarao na pozive Radija Slobodna Europa za razgovor o zastoju izgradnji i protivljenju mještana.
Još u listopadu prošle godine, “Bioorganika” uputila je Ministarstvu okoliša Federacije BiH zahtjev za obnavljanje lokacijske dozvole, tumačeći to kao ponovno “oživljavanje” priče o izgradnji, grupa aktivista i mještana Kaknja je odgovorila s peticijom protiv izgradnje, koju je potpisalo više od 2.140 građana.
“To ja zovem opasnošću, a ne projektom za mjesno stanovništvo. Nalazi se blizu rijeke Bosne. Kažu 200 metara udaljene kuće, a to je jako blizu, u samom dvorištu”, izjavio je za RSE mještanin Kaknja.
Maksuma Topalović, iz kakanjske organizacije “Alternative”, tvrdi da proteklih deset godina javnost u Kaknju nije imala dovoljno informacija ni o investitoru ni o planiranoj tvornici u BiH. – “Sad smo snažni u borbi da ne dođe do izgradnje. Već imamo tri industrije i prekoračenja zagađenja, tako da nam ne treba novo”, kaže ona.
Komentirajući tvrdnje investitora da nije planirana spalionica, nego tvornica za preradu životinjskog otpada, Topalović kaže da zahtjev za produženje okolinske dozvole govori suprotno.
“Piše da se otpad razvrstava u tri kategorije, ovisno o rizičnosti, i da se jedna kategorija spaljuje u cementarama. Mi u blizini imamo cementaru i ne mislim da je to slučajno”, ističe Topalović. Kako kaže, stanovnici Kaknja strahuju da će u zemlji bez adekvatnih zakona, standarda i kontrola, njihov grad postati pogodno tlo za dodatno zagađivanje zraka. Peticiju s potpisima građana, koji se protive izgradnji tvornice, proslijeđena je Općinskom vijeću Kaknja i Ministarstvu okoliša i turizma Federacije BiH.
“Jasno nam je da BiH treba takvu tvornica i da će to tražiti i EU. No, sporno nam je da se ona gradi u već prezagađenom gradu”, ističe Topalović.
Iz Tvrtke Agropoteinka, sa sjedištem u blizini Zagreba, srž problema vidi “krivoj interpretaciji”. Ističu da u “novoj tvornici u Kaknju neće biti spaljivanja animalnog otpada” ni novih opasnih dimnjaka. Rad će se zasnivati, kako ističu, na strogom poštivanju zakonskih propisa EU o zaštiti okoline. Izgradnja je, kako kažu, zaustavljena, jer nije ispunjen ključni uvjet, odnosno donošenje zakona o koncesiji za poslove prikupljanja i prerade nusproizvoda životinjskog porijekla na području BiH.
“Interes je ekološki, jer sve ono što završava po rijekama, potocima, šumama, sada bi završavalo u pogonu i termički se obrađivalo”, navode među ostalim.
“Agroproteinka” jedina je tvrtka u Hrvatskoj koja se bavi prikupljanjem uginulih životinja u toj zemlji, u kojoj je ministar vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman 20-postotni suvlasnik. Također, približan postotak vlasništva imaju njegovi brat i sestra, prenosi Fokus.ba
Podsjećamo da je tvrtka Agroprotenika ostvarila ogromni profit u Hrvatskoj na zbrinjavanju svinja uslijed pojave Svinjske kuge u istočnoj Hrvatskoj, a sam ministar zaboravio milijune eura dobiti upisati u imovinsku karticu.