U emisiji “Veterani mira” gostovao je ministar branitelja i potpredsjednik Vlade RH Tomo Medved.
Urednik emisije, nakon što je dugogodišnja renomirana urednica Marija Miličević otišla u zasluženu mirovinu emisiju, preuzeo je HRT-ov nagrađivani urednik Vladimir Brnardić, nekadašnji urednik emisije TV kalendar i Odjela dokumentarnih sadržaja HTV-a te autor brojnih dokumentarnih filmova između ostalih i na temu Domovinskog rata.
Voditelj “Veterana mira” od ove godine je mladi,no iznimno zapaženi povjesničar Borna Marinić, pokretač stranice “Dogodilo se na današnji dan u Domovinskom ratu”, autor dokumentarnih filmova, knjiga te pokretač i urednik portala Domovinski rat.hr i podcasta “Gdje si bio ’91?.
Ministar Medved je na početku kazao kako je 2016. godine, preuzimanjem dužnosti u Vladi Republike Hrvatske, dužnosti ministra hrvatskih branitelja, bilo važno najprije sagledati sve poteškoće s kojima se suočavaju hrvatski branitelji i stradalnici Domovinskog rata i pronaći odgovarajuće oblike rješenja za sva otvorena pitanja.
“Tu želim istaknuti iznimno snažnu i partnersku suradnju sa svim udrugama proisteklim iz Domovinskog rata, jer od prvog dana ta suradnja je bila pravi oblik i model naših daljnjih nastojanja i rješavanja problema”, naglasio je Medved.
“Nakon što smo uočili niz poteškoća s kojima se suočavaju hrvatski branitelji, započeli smo proces analize i donijeli odgovarajuće mjere kroz zakon”, rekao je.
Podsjetio je kako je tada bio zatvoren rok za reguliranje statusa hrvatskih branitelja, za reguliranje statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida po osnovi bolesti, na snazi je bilo i razdvajanje mirovina, “što je dodatno unosilo nesigurnost kod hrvatskih ratnih vojnih invalida i obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja”.
“Na prvo mjesto smo uvijek promatrali potrebu uspostaviti primjeren odnos države prema hrvatskim braniteljima i na to sam neizmjerno ponosan da smo u velikoj mjeri u tome uspjeli”, poručio je Medved.
Plenković u Berlinu: EU se mora snažnije globalno pozicionirati
Ispravljene mnoge nepravde
Nastavlja kako je 2017. godine po prvi puta donesen jedinstveni Zakon o hrvatskim braniteljima “u kojem su ispravljene mnoge nepravde, otvoreni su rokovi za reguliranje statusa hrvatskih branitelja, otvoreni su rokovi za reguliranje statusa hrvatskog ratnog vojnog invalida s osnove bolesti”.
“Učinili smo ministarstvo otvorenim. U svim županijama osnovali smo naše područne ispostave da budemo dostupni svakom hrvatskom branitelju, bez obzira u kojem dijelu Lijepe naše živi. Već smo tada išli i korak dalje pa smo omogućili hrvatskim braniteljima koji su u mirovini rad uz mirovinu. Prepoznali smo potrebu snižavanja dobne granice za odlazak u starosnu mirovinu na način da se posebno vrednuje borbeni sektor i vrijeme provedeno u borbenom sektoru”, nastavlja ministar.
“Prepoznali smo Hrvatsko vijeće obrane i najteže stradalnike iz reda Hrvatskog vijeća obrane. Promatrajući taj napor koji je tada već učinjen, ali i primjenu u praksi, išli smo s izmjenama i dopunama da bismo u potpunosti zaokružili taj cijeli proces”, kazao je.
– S posljednjim izmjenama zakona stvorili smo pretpostavku za uspostavu centara za trajnu skrb hrvatskih branitelja, braniteljskih domova, braniteljskih centara za koje ove godine započinje proces izgradnje, najavio je.
Dodaje kako je u posljednjim izmjenama zakona riješeno pitanje statusa svih stradalnika iz reda Hrvatskog vijeća obrane, svih ratnih vojnih invalida od 20% na više i svih obitelji poginulih, nestalih i umrlih pripadnika Hrvatskog vijeća obrane.
“Kroz ovaj zakonski okvir dali smo odgovor i popunili sve pravne praznine koje se tiču populacije branitelja i stradalnika Domovinskog rata”, istaknuo je.
O nestalima
Mnogo je učinjeno i po pitanju pronalaska nestalih iz Domovinskog rata. Ministar je naglasio kako je pronalazak nestalih osoba iz Domovinskog rata prioritet ministarstva i Vlade.
“Kako bismo bili što učinkovitiji, 2019. godine po prvi puta u Republici Hrvatskoj, jasno smo precizirali nadležnosti svih tijela, svih službi u Republici Hrvatskoj, definirali smjer djelovanja i odnose koji se tiču između svih tijela”, izjavio je Medved.
‘Obitelji nestalih nas motiviraju’
Kazao je kako su cijelo vrijeme u stalnom kontaktu s obiteljima nestalih i kako su oni ti koji ih motiviraju cijelo vrijeme za intenzivni napor koji čine.
“Mi smo u ovom mandatu identificirali 280 posmrtnih ostataka nestalih osoba iz Domovinskog rata. Pronašli smo čak šest masovnih i više pojedinačnih grobnica iz kojih smo ekshumirali 197 posmrtnih ostataka. Unatoč svim postignućima, nažalost, u Republici Hrvatskoj i danas je još uvijek 1782 osobe nestalo ili smrtno stradalo u Domovinskom ratu, a da nije poznato mjesto ukopa”, istaknuo je Medved.
Petrovačka dola
“Ovdje bih posebno istaknuo najzahtjevniju i najsloženiju lokaciju u kojoj trenutno provodimo probna iskapanja, odnosno u protekle dvije i pol godine, a to je lokacija Petrovačka dola kod Vukovara. Radi se o aktivnom odlagalištu otpada. Nakon što smo dvije i pol godine provodili probna iskapanja, uklonili više od sto tisuća kubika otpada i na dubini od sedamnaest metara pronašli najmanje deset posmrtnih ostataka nestalih iz Domovinskog rata, nastavljamo s pregledom tog smetlišta. Donijeli smo odluku da ono više nije aktivno odlagalište otpada, pronađena je alternativna lokacija”, kazao je Medved.
Dodaje kako je najveći izazov u razdoblju koje je pred nama izmještanje jednog brda koje sačinjava opasni otpad.
“Iz toga i u pristupu prema uklanjanju tog brda pregledu terena koristimo i ovlaštene tvrtke kako bismo pokušali pronaći posmrtne ostatke”, otkriva Medved.
Kaže kako je to jasna poruka usredotočenosti i odlučnosti da ih ništa neće spriječiti.
‘Ništa nas neće zaustaviti’
“Uz to što je to najzahtjevnija lokacija, ona oslikava svu zločinačku narav neprijatelja, četnika, koji su ubili ljude i potom, da bi ih prikrili, bacili na otpad i na njih nastavili dovoziti otpad. I upućujemo jasnu poruku: Ništa nas neće zaustaviti. Učinit ćemo sve da pronađemo i posljednju nestalu osobu iz Domovinskog rata”, poručuje ministar.
Dodaje kako je, nakon ekshumacije, iznimno zahtjevan i složen proces utvrđivanja identiteta nestalih osoba.
“I sada je u tijeku identifikacija najmanje deset posmrtnih ostataka koje smo tijekom prošle godine ekshumirali na lokaciji Petrovačka dola”, izjavio je.
Veteranski centri
Što se tiče veteranskih centara, kaže kako su, prepoznajući potrebu za hrvatske branitelje i stradalnike Domovinskog rata i posljedice koje nose, izgradili i stavili u funkciju četiri veteranska centra.
“U Šibeniku, potom u Sinju, pa u Petrinji i u Daruvaru. I u razdoblju od kada smo ih otvorili, gotovo 17.000 hrvatskih branitelja prošlo je kroz veteranske centre. Najrelevantnija ocjena je upisana u knjige dojmova koje se nalaze u tim veteranskim centrima od strane korisnika”, rekao je.
“S obzirom na broj hrvatskih branitelja i potrebe, donijeli smo odluku o proširenju te mreže veteranskih centara na način da u sljedećoj financijskoj perspektivi, u sljedećem razdoblju, izgradimo još pet tih centara. Najveći od njih bit će u Osijeku. Sljedeći u Virovitici, Krapini, Senju i u Biogradu na Moru. Želimo naglasiti činjenicu da je ovo po prvi puta da smo u izgradnji veteranskih centara, kako u ovom procesu izgradnje ova prva četiri, tako i ovih pet, ćemo koristiti sredstva iz fondova Europske unije u iznosu od 80% čak sufinanciranja”, rekao je Medved.
Uspostava ustanova za trajni boravak hrvatskih branitelja
Istaknuo je i novu komponentu potpore koju ministarstvo započinje, a to je uspostava ustanova za trajni boravak hrvatskih branitelja koji su u potrebi.
“Za razliku od veteranskih centara gdje je ograničeno vrijeme boravka i gdje se provodi program rehabilitacije i poboljšanja kvalitete zdravlja, braniteljski centri ili braniteljski domovi bit će namijenjeni za trajni boravak onih hrvatskih branitelja koji su u potrebi”, najavio je Medved.
Pakracu prva ustanova
Prvi takav centar započet će uređivati u Pakracu gdje će radove započeti prvog ožujka ove godine i to simbolično na datum početka Domovinskog rata u Pakracu.
“Sljedeći takav centar bit će na širem području grada Slunja, u jednom malom mjestu Lađevac, pored Slunja. Naravno da nismo zanemarili ni krajnji jug Hrvatske, odnosno Dalmatinsku zagoru, jedan od tih centara bit će na području Imotskog, jedan od centara bit će na području Slavonskog Broda, a neizostavno, jedan od centara bit će na širem području grada Vukovara”, najavio je ministar.
Izdvojio je aktivnost na koju su posebno ponosni, a to je djelovanje Memorijalnog centra Domovinskog rata u Vukovaru.
“Jedinstveno takvo mjesto koje je u sastavu Ministarstva hrvatskih branitelja i kroz koje godišnje prođe 40.000 učenika 8. razreda iz cijele Republike Hrvatske”, kazao je Medved.
Kazao je kako je to najbolji oblik prenošenja istine o Domovinskom ratu na mlade generacije.
“Jasno da smo nositelji svih važnih aktivnosti vezanih za obilježavanje obljetnica iz Domovinskog rata, da podupiremo sve napore koje provode udruge iz Domovinskog rata kroz različite programe. Ove godine imamo 30. obljetnicu Vojno-redarstvene operacije Bljesak, 30. obljetnicu Vojno-redarstvene operacije Oluja i 35. obljetnicu Dana državnosti samostalne suverene Republike Hrvatske”, najavio je.
Ističe kako je pred njima ove godine veliki izazov i vjeruje da će, kao i svih ovih godina do sada, na odgovarajući način uz suradnju svih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, na odgovarajući način i primjereno obilježiti sve obljetnice, upućujući poruku da sloboda koju danas imamo nije darovana, da je ona zaslugom hrabrošću i žrtvom hrvatskih branitelja i hrvatskog naroda.
Pozvao branitelje na preventivni pregled
Dodaje kako se od 2016. godine u kontinuitetu provodi program preventivnih medicinskih pregleda za hrvatske branitelje.
“Ovaj tjedan smo na sjednici Vlade donijeli odluku o nastavku tog programa za 2025. godinu. Slijedi nam potpisivanje ugovora sa zdravstvenim ustanovama, jasno definiranje prioriteta i sadržaja provedbe tih preventivnih pregleda”, kazao je.
Pozvao je sve hrvatske branitelje da se odazovu pozivu i da doprinesu očuvanju svoga zdravlja.
“Mi ćemo nastaviti pratiti i dopunjavati sadržaj tih programa kako bismo otkrili što je moguće više mogućih uzroka koji narušavaju zdravlje hrvatskih branitelja. Želim se zahvaliti svim zdravstvenim ustanovama, Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje, Ministarstvu zdravstva, jer sve što činimo u pogledu zdravlja hrvatskih branitelja, činimo u suradnji s Ministarstvom zdravstva”, kazao je.
Istaknuo je važnost partnerstva s udrugama i poziv da budu na istoj razini odnosa na kojoj su bili svih ovih godina.
“Toliko je kvalitetnih projekata koje provode udruge. Udruge proaktivno predlažu, osmišljavaju, kreiraju programe, osmišljavaju načine kako očuvati istinu o Domovinskom ratu, kako na odgovarajući način vrednovati bitke, akcije, operacije iz Domovinskog rata. Udruge su te koje u najvećoj mjeri predlažu ministarstvu i javljaju se na javni poziv za postavljanje spomen obilježja, za postavljanje spomen soba. Sve što činimo, činimo u snažnom partnerstvu, u zajedništvu, kroz svakodnevnu koordinaciju”, rekao je.
“Moj poziv je prema svima njima da nastavimo i u razdoblju koje je pred nama s istim entuzijazmom i energijom, doprinositi očuvanju istine o Domovinskom ratu”, poručio je Medved.
Za kraj je poručio kako je hrvatski narod podnio veliku žrtvu za slobodu koju imamo danas, a najzaslužniji su hrvatski branitelji.
‘Generacijama koje dolaze treba prenositi istinu’
“Uvijek kad obilježavamo važne datume trebamo zastati na trenutak, trebamo osvježiti sjećanje i trebamo pronaći način kako generacijama koje dolaze prenositi istinu. Ne možemo im prenijeti emocije s kojima mi pristupamo, emocije i osjećaje koje mi imamo kad govorimo o stradalnicima u Domovinskom ratu, kad govorimo o hrabrosti hrvatskih branitelja. Ali možemo im govoriti o svemu onome što smo učinili, svemu onome što je temelj u ostvarenju naših strateških ciljeva koje danas imamo. Ponosni smo na sve ono što smo zajedno učinili, ali čuvajmo to”, zaključio je ministar. (HRT)