Bivši predsjednik Republike Srpske i i dalje najmoćniji političar tog entiteta, Milorad Dodik, optužio je Hrvatsku da tolerira ustaštvo i potiče mržnju prema Srbima, te da u tome sudjeluju hrvatski dužnosnici.
Dodik je ovu tvrdnju iznio na društvenoj mreži X komentirajući subotnji incident na stadionu Maksimir. Tijekom utakmice Dinama i Lokomotive, navijači skupine Bad Blue Boys istaknuli su natpis s pozdravom “za dom spremni”, prenosi N1.
Provokacija je bila usmjerena na zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, koji je najavio da u prostorima pod upravom Grada neće dopustiti isticanje poruka i simbola povezanih s ustaškim režimom.
Incident je izazvao raspravu među hrvatskim političarima s desnice i ljevice, a Dodik ga je iskoristio kao dokaz da se u Hrvatskoj sustavno potiče mržnja prema Srbima.
“Izostanak osude ovog sramotnog čina pokazuje da Hrvatska nije izašla iz vrtloga mržnje prema Srbima. Veličanje ustaša kao proizvoda nacističke ideologije je za osudu, a šutnja hrvatskih dužnosnika znači sudioništvo”, ocijenio je Dodik.
Dodik je podsjetio da su pod spornim pozdravom ubijene stotine tisuća ljudi te poručio onima koji ga šire da su se “ispisali iz civilizacije i upisali u barbarstvo”.

