Kada bi Trump samo s Putinom razgovarao o rješenju u Ukrajini, moglo bi se naći rješenje, ali Rusiju podržavaju zemlje koje Trump ne može smisliti, istaknuo je u središnjem Dnevniku HTV-a Vlatko Cvrtila, rektor Sveučilišta Vern, govoreći o tome koliko je vjerojatno da će dva predsjednika naći zajednički jezik.
Stručnjak za geopolitiku Vlatko Cvrtila, kazao je da udari dalekometnim oružjem predstavljaju eskalaciju, ali i da neće značajnije utjecati na ishod rata.
“Možemo reći da je to nova eskalacija, ona nije značajna za završetak rata, ali je svakako značajna jer je promijenila narative Ukrajine, Zapada i Rusije”, rekao je.
Rusija je, kako kaže, “upotrijebila novo-staro oružje koje nije počinilo veliku štetu”, ali je “stvorilo medijsku eksploziju”
“Sve u funkciji zastrašivanja, ne toliko Ukrajine, koliko Zapada, jer se sljedećih nekoliko mjeseci do dolaska Donalda Trumpa, priprema teren. Svi zauzimaju pozicije”, dodao je.
Ustvrdio je kako raketa Orešnik nije toliko zastrašujuća koliko se to prikazivalo u medijima.
“U vojnom smislu zapravo i nije zastrašujući jer se taj projektil vidio. Došle su informacije da je Rusija obavijestila SAD da će ispaliti tu raketu”, naglasio je. Razlog za ovaj potez su bili odobrenje SAD-a i UK-a da se njihove rakete mogu koristiti protiv vojnih objekata u Rusiji.
Zelenski: Program izvoza žitarica iz Ukrajine spasio je 20 milijuna ljudi od gladi, žito ide i iz hrvatskih luka
“Odgovor Rusije je bio potpisivanje nove nuklearne doktrine koja zapravo nije nešto posebno novo. Ona nije preko noći potpisana, imala je proceduru, bila je najavljena u svibnju”, dodao je.
Cvrtila je komentirao i sastanak glavnog tajnika NATO-a Marka Ruttea i Donalda Trumpa.
“Nisam začuđen da je došlo do današnjeg sastanka zato što je novoizabrani predsjednik Trump u fazi tranzicije. On sada dobiva sve obavještajne briefinge kao da je predsjednik da bi došao što spremniji u Bijelu kuću. Mark Rutte, dok je bio premijer, bio je u dobrim odnosima s Trumpom za razliku od mnogih drugih europskih čelnika”, rekao je.
Ne čudi ga, istaknuo je, da je upravo Rutte “išao s njim razgovarati, brifirati ga o tome što se događa te pokazati kako NATO na to gleda”. “Nije ni čudo da je odmah sazvano vijeće Ukrajina-NATO jer tu će se sigurno razgovarati o nekim novim parametrima za politike koje slijede”, kazao je.
“Trump ne može smisliti države koje podržavaju Rusiju”
Odgovarajući na pitanje koliko ulazak Sjeverne Koreje u sukob može otežati potencijalne pregovore, istaknuo je kako se ne radi samo o Sj. Koreji, nego i o Iranu.
“To je definitivno šira eskalacija. Trump je imao određeni, još uvijek ne možemo definirati, dobar odnos prema Putinu. Kada bi samo s Putinom razgovarao o rješenju u Ukrajini, onda bi to moglo biti očekivanje da bi se neko rješenje moglo naći”, istaknuo je.
“Međutim, trenutni saveznici Rusije su države koje Trump ne može smisliti, Sjeverna Koreja i Iran. Ta nova struktura, koja podržava Rusiju, bit će otežavajući faktor kada se bude govorilo o mogućem rješenju”, zaključio je.