Nakon pobjede nad Ganom i osiguranog plasmana u osminu finala Svjetskog prvenstva, izbornik Zlatko Dalić izišao je pred medije. Iako je bio zadovoljan prolaskom, strateg Vatrenih nije skrivao ogorčenje tretmanom u domaćoj javnosti, ali ni sudačkim kriterijem.
„Jako teška utakmica, ali mislim da je Hrvatska danas odigrala fantastično u taktičkom smislu. Vratili smo se na stare postavke. No to je samo prvi korak, moramo se okrenuti onome što nas čeka u Torontu. Znao sam prema treninzima da možemo i moramo bolje.“
Nevjerojatni Modrić i skriveni adut Vlašić
Kapetan Luka Modrić ponovno je oduševio nogometni svijet svojom požrtvovnošću u obrambenim zadacima, ostavljajući dojam znatno mlađeg igrača. Izbornik je sipao pohvale na račun svog kapetana:
„Mislim da su svi dali maksimum, a Luka je bio doista fantastičan. U zadnjim minutama uklizava, trči i bori se. Drago mi je da je tako ispalo, najviše zbog njega.“
Strane novinare posebno je fascinirala Modrićeva energija u kasnoj fazi utakmice, što je potaknulo i pitanje engleskih kolega.
„To je njegov karakter i njegova energija. Upisao je asistenciju i dva je puta spašavao gol uklizavanjem. Prije smo ga vadili pred kraj susreta, a sada je, kako je utakmica odmicala, sve više podizao ritam. Luka je svjestan da je ovo njegovo zadnje Svjetsko prvenstvo i želi se oprostiti na najbolji mogući način. Svi želimo ostati ovdje što dulje.“
Sjajan taktički potez bilo je i uvrštavanje Nikole Vlašića u prvu postavu, koji se prometnuo u jednog od ključnih aktera susreta.
„Nikola radi fantastičan posao na treninzima, iako vi to ne vidite. Imao je i sjajnu sezonu, a njemu odgovara primati loptu između linija. Pogodio je vratnicu, zabio gol i odigrao super utakmicu.“
Što se tiče idućeg protivnika i potencijalnog okršaja s Portugalom ili Kolumbijom, Dalić ne kalkulira:
„Nebitno je tko će nam biti protivnik. Imat ćemo veliku podršku u Torontu i nikome neće biti svejedno igrati protiv nas.“
Smjena generacija i obrambene rošade
Hrvatska na ovom turniru uvelike ovisi i o mladim snagama poput Petra Sučića i Martina Baturine, dok se istovremeno traže prava rješenja u defenzivi. Izbornik je objasnio odluku da Ivana Perišića gurne na poziciju lijevog beka umjesto Joška Gvardiola.
„Nije samo to. Malo smo drukčije stajali na terenu nego u prve dvije utakmice, u kojima je možda bilo grešaka u mojim postavkama. Perišić je igrao lijevog beka, a svi znamo da to nije njegova prirodna pozicija. No on trenutačno ima više samopouzdanja od Gvardiola i zato sam se odlučio za tu varijantu. Obrana je zapravo bila jako dobra.“
Dodao je i nekoliko riječi o ostatku kadra:
„Vrijeme je da odrade neke stvari, došlo je njihovo vrijeme. Nadam se da će se Joško Gvardiol vratiti u formu; nije dugo igrao i to je ostavilo traga. Žao mi je što Andrej Kramarić nije ušao, ali presudio je splet okolnosti.“
Unatoč uspjehu, Dalić spušta loptu na zemlju i smiruje nerealna očekivanja:
„Već smo napravili sjajne stvari, i to mimo svih očekivanja, pa su sada apetiti jako porasli. Puno je teže ponoviti uspjeh. U Katru smo uspjeli, želimo i ovdje. Znam da je ovo tek jedan mali koračić. Prolazak skupine je u redu, ali ne padamo u euforiju.“
Kritika suđenja i emotivan istup prema javnosti
Dalić se osvrnuo i na situaciju kod primljenog pogotka, otvoreno izrazivši sumnju u sudačke odluke na štetu Hrvatske.
„Ganski gol nije čist. Čim se situacija toliko dugo provjerava, to je sumnjivo. Takve stvari sude nama. Sigurno se protiv Engleske ne bi ponovio onaj Kaneov penal, niti bi nam danas svirali takvo zaleđe.“
Izbornik je pritom propustio naglasiti situaciju kada je dosuđen prekršaj protiv Pongračića. Naš je branič bio u naletu s loptom u nogama, dok se igrač Gane jednostavno postavio pred njega. Takav se potez u nogometu definira kao čista opstrukcija i morao je biti dosuđen prekršaj za Hrvatsku, a ne obrnuto.
Nakon posljednjeg zvižduka, izbornik je okupio svoj tim na centru igrališta i poručio im:
„Ništa posebno. Napravili smo dobar posao, idemo u kamp i spremamo se za Toronto.“
Na samom kraju press-konferencije, izbornik je otvorio dušu i oštro odgovorio na val kritika koji je pratio reprezentaciju nakon uvodnih utakmica.
„Bilo je puno sumnji u nas, a ova reprezentacija mora biti cijenjena i poštovana, pa čak i da sve izgubimo. Žalosno je da se pljuje po ovoj momčadi. Danas je na tribinama bilo 40 tisuća naših ljudi, vidjeli ste to zajedništvo i što je sve ova reprezentacija napravila za naš narod i državu. Izgubimo jednu utakmicu i odmah svi navale na nas. Ne razumijem te glave. Ali mi smo se ponovno digli, pobijedili i prošli dalje.“
Komentar Hrvatskog glasnika: Prepoznatljiv obrazac dežurnih kritičara
Izbornik je posve u pravu. Negativnu atmosferu u društvu i među navijačima sustavno kreiraju određeni mediji lijeve provenijencije. Defetizam i kritike šire se ciljano, s jasnim ideološkim i političkim motivima.
Ovaj destruktivni obrazac nije od jučer; on se ciklički ponavlja kad god reprezentacija bilježi povijesne uspjehe. Upravo iz poštovanja prema novinarskoj etici ne želimo poimence izdvajati medije i autore koji sudjeluju u ovoj kampanji, no čitatelji Hrvatskog glasnika vrlo dobro prepoznaju o kome je riječ. Vatreni su još jednom na terenu dali najbolji mogući odgovor.
