Home Izdvojeno Glumatanje Putina i prijetnje raketama nisu urodile plodom, naprotiv, izazivaju veću homogenost Zapada

Glumatanje Putina i prijetnje raketama nisu urodile plodom, naprotiv, izazivaju veću homogenost Zapada

by Kristina B

Piše: Domagoj Franić, vojni analitičar

Neznam jeste li primjetili ali situacija oko podrške Ukrajini se mijenja iz sata u sat. U pozitivnom kontekstu, naravno.

Od objave Bidenove administracije, dozvole za korištenje njihovih projektila na teritoriju rusije, eho odjekuje Europskom unijom, Velikom Britanijom i drugim državama…

Amerikanci su odobrili protupješačke mine, jučer je Velika Britanija objavila da udvostručuje vojnu potporu Ukrajini. Francuski ministar vanjskih poslova danas je dao veliku izjavu o potrebi potpore Ukrajini i onome što će Francuska učiniti.
Čitav niz EU zemalja pojačava financiranje i isporuku vojne opreme.

Dvanaest europskih zemalja i Ukrajina danas su uspostavile novi format obrambene suradnje.

Glumatanje Putina i njegove prijetnje raketama nisu urodile plodom, naprotiv, izazivaju još više homogenosti Zapada i njihove spremnosti na odgovor.

Putinova “kupovina” radne snage iz Sjeverne Koreje, jer oni to jesu, plaćenička radna snaga s puškama, u cilju izbjegavanja mobilizacije u vlastitoj zemlji, obija mu se o glavu. Koristi od njih neće imati a šteta će biti nemjerljiva. Jer to sada više nije rat rusije i Ukrajine, sada je to i agresija Sjeverne Koreje.

Mislim da se konačno zapad počinje buditi, za sada na žalost još sa glagolom “buditi”, a ne glagolskom pridjevu “probuđen” ali doći će i ta vremena.

Cvrtila: Rusija ima saveznike koje Trump ne može smisliti, Orešnik nije zastrašujuć koliko se prikazivalo u medijima

Ako to ne učini, riskira novI slučaj diobe Ukrajine prema Korejskom primjeru. To EU sigurno neće i ne smije dozvoliti.

Meni osobno šutnja Trumpa po ovom poitanju puno govori. Ima on puno problema s kadroviranjem svoje administracije, ali izostanak komentara o ratu u Ukrajini govori slijedeće…

Odbacimo njegove priče i samoreklamirajuće izjave o zaustavljanju rata za 24 sata. Iako je uvjeren u svoje “moći” s Putinom, te su izjave bile “za široke biračke mase”.

Ovih dana vjerojatno shvaća u kakvu “kašetu brokava” se uvalio… Putin ga je poprilično “ohladio” uvođenjem Sjeverne Koreje u sukob. Dodamo li tome i nedavne Američke sankcije prema Kini zbog isporuke dronova rusiji, situacija nije po Ameriku i njenu diplomaciju jednostavna.

Aktivno su uključeni oni koje Donald Trump doslovno mrzi i koji su mu radili dosta problema u prethodnom mandatu, ma koliko to on prikazivao “prijateljstvom” i razumijevanjem, međusobnim posjetama i hvalospjevima.

Čekamo 20. siječnja 2025., kada preuzima dužnost. Mislim da će do tada njegovi osvrti na rat biti rijetki i da će sve postupke i rizike prepustiti Bidenu, a eventualne pozitivne pomake će ugrabiti i nastaviti provoditi kao Predsjednik.

Nemojmo tu zaboraviti ni, vrlo vjerojatni, odlazak Putinovog “lizača” s Njemačke političke scene, Olafa Scholza u isto vrijeme, u veljači 2025.

Zemlje EU i Velika Britanija su odlučile, Njemačka će vjerojatno odlučiti padom Scholza, a mislim da će odluka Trumpa biti itekako na toj liniji.

Kao što sam već ranije napisao, nastup će biti sinhroniziran, zajednički. Nitko ne želi novu x paralelu razdvajanja Ukrajine na principu Koreje 1953 godine.

You may also like

Verified by MonsterInsights