Home Izdvojeno Hrvatska je država u kojoj zakone ne poštuju ni onaj koji ih donosi

Hrvatska je država u kojoj zakone ne poštuju ni onaj koji ih donosi

by Ante R.

U definiciji Zakona stoji: “Zakon je normativni akt države koji po točno određenom postupku donosi zakonodavni organ, najčešće skupština (parlament). Zakon je nakon Ustava najviši i najvažniji pravni akt i svi drugi pravni akti u državi moraju biti s njime u skladu”, no je li to baš tako?

Nekada u bivšoj državi postoji izreka koju je navodno izrekao Josip Broz Tito, ” Zakona se ne treba pridržavati kao pijan plota”, čini se da se danas hrvatski parlament, Sabor i njegova tijela ponašaju upravo tako, odnosno kod nekih njegovih tijela uvriježio le se pravilo da se primjenjuje praksa izuzetka. Tako je Mandatno imunitetno povjerenstvo nekoliko puta do sada prekršilo Zakon o izboru saborskih zastupnika, odnosno Članak.14 tog zakona. Može li i smije li MIP prekršiti odredbe nekog zakona i primijeniti “praksu” da se prekrši, naravno da ne može niti smije.

Naime, u Članku 14. Zakona stoji da saborski zastupnik može svoj mandat staviti u stanje mirovanja ili zamrznuti samo jednokratno, bilo da se rad o nespojivosti dužnosti ili iz osobnih razloga. Jednokratno nije višekratno kako je u novijoj povijesti napravljeno u slučaju Horvat, a sada u slučaju Beroš. Prema navedenom Zakonu i Članku. 14. tog zakona bivši ministar Vili Beroš može odmrznuti ili ponovno aktivirati svoj mandat u Saboru, no ne može ga istog trenutka ponovo zamrznuti, odnosno ne može ga više nikako zamrzavati dok traje trenutačni saziv Sabora.

Pitanje zašto radno tijelo Sabora, znači zakonodavca pokušava opet prekršiti zakon koji su sami donijeli, je li to iz neznanja ili pod nečijim pritiskom i na nečiji nalog i zašto nadležno tijelo, u ovom slučaju Mandatno imunitetno povjerenstvo, ako nije sigurno i ne zna kako postupiti nije zatražilo mišljenje Odbora za Ustav i poslovnik. Zanimljivo je da premijer, po struci mr.sc. Andrej Plenković govori i prejudicira da Beroš aktivira saborski mandat i ponovo ga zamrzava. Ta njegova izjava otvara opravdanu sumnju da Mandatno imunitetno povjerenstvo krši zakon po nečijem nalogu i nečijem interesu. Interes da se prekrši zakon u ovom trenutku ima saborska većina, kojoj pripada i predsjednik MIP-a, zastupnik Robert Jankovics jer bi postojala mogućnost da saborska većina neko vrijeme ne bi postojala bez ulaska u većinu stranke SDSS čemu se protivi član većine stranka Domovinski pokret, što be bez SDSS-a značilo ne mogućnost izglasavanja nekih odluka kvalificiranom većinom.

Taj problem, što Beroš ne može ponovno zamrznuti mandat unatoč činjenici da bi bio aktivni član saziva Sabora leži u činjenici da je trenutačno osumnjičenik i da se nalazi u pritvoru, te da neko vrijeme, možda i trajno ne bude nazočan sjednicama i onemogućen da glasuje. Tu dolazimo do činjenice da trenutačna većina ima 75 ruku i nema većinu, osim ako dio te većine formalno ne postane stranka SDSS.

 Beroš ne može aktivirati i zamrznuti mandat, to je već jednom napravio i protivno je zakonu

To nije jedini slučaj da Mandatno imunitetno povjerenstvo krši zakone, ali i Ustav Republike Hrvatske. Tako trenutačno Sabor broji 150 zastupnika, umjesto važećom zakonom 151 jer je MIP svojom odlukom suspendirao pravo građana da biraju i budu birani, što je ustavna kategorija. Tako imamo slučaj da jedna izborna jedinica umjesto 14 ima 13 izabranih saborskih zastupnika. I u ovom slučaju imamo opravdanu sumnju da je MIP postupio po nečijem nalogu ili na nečiji zahtjev da donese takvu odluku, ili su se ponašali kukavički i lopticu prebacili na Ustavni sud da da pravorijek.

Plenković: Vlada ima većinu, a Beroš ima ozbiljnijih pitanja kojima se treba baviti od povratka u Sabor

You may also like

Verified by MonsterInsights