Home Analiza Malić: Privatni mediji propadaju ili prodaju čisti senzacionalizam, a javni bježe od politike. Čak se i Stanković pretvorio u hrvatsku Oprah tj. Deprah

Malić: Privatni mediji propadaju ili prodaju čisti senzacionalizam, a javni bježe od politike. Čak se i Stanković pretvorio u hrvatsku Oprah tj. Deprah

by Kristina B

Kako je Hrvatski glasnik već objavljivao, N1 Hrvatska počela je proces reorganizacije poslovanja, a kao glavni razlog navedena je  potreba osiguranja dugoročne održivosti. Razloga je, naravno, više, a dosežu i do slobode u Hrvatskoj.

Podsjetimo, N1 Hrvatska djeluje u sklopu United Grupe, vodeće telekomunikacijske i medijske kompanije u jugoistočnoj Europi, koja u Hrvatskoj u vlasništvu ima i Novu TV i Telemach.

Nakladnik N1 Hrvatska je Adria News Sarl, tvrtka sa sjedištem u Luxembourgu, zbog čega N1 televizija u Republici Hrvatskoj ne podnosi račune za svoje poslovanje, nema obvezu plaćanja koncesijske naknade niti se suočava sa sankcijama ili odgovornostima u skladu s pravilima kojima su obuhvaćeni drugi mediji registrirani u Hrvatskoj, donosi portal Direktno.hr.

Bartolomejska noć na Kragujevačko-Luksemburškoj televiziji. Pod krinkom reorganizacije podijelili hrpu otkaza novinarima

Na ovo je u siječnju prošle godine reagirao i sam premijer Andrej Plenković, koji je nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a prozvao N1 da djeluje “polulegalno” te da “nema koncesiju za emitiranje”. N1 je reagirao i premijeru poručio kako je njegova izjava netočna i predstavlja pokušaj pritiska na “uređivačku neovisnost i slobodu medija, suprotno europskim zakonskim okvirima zaštite temeljnih vrijednosti demokratskog društva”.

Z1 ima veći politički utjecaj od N1

Istraživački novinar Gordan Malić smatra da će se N1 vjerojatno ugasiti ili pretvoriti u news portal s video prilozima i podcastima, “što i priliči projektu koji od starta nema nacionalnu koncesiju, ima upravu u Luxembourgu, i funkcionira polulegalno”.

“Tko bi kupio televiziju koja nema nacionalnu koncesiju, transparentno upravljanje i politički je “krivo” obojena? Onaj tko bi to mogao i ima političke aspiracije, već raspolaže lokalnim televizijama ili televizijskim mrežama, a s novinarima i urednicima N1, barem većinom njih i njihovim idejama, nema ničeg zajedničkog”, smatra Malić.

Osim toga, dodaje, pokazalo se da samo “jedna emisija na lokalnom Z1 s par zaposlenih i monopolom na pozdrav ‘Za dom spremni’, proizvede veći politički utjecaj nego N1 za svojih 90-ak zaposlenih, tračevima da iza njih stoji CIA i jugonostalgijom”.

“Nakon kupovine Nove TV, United grupa nema razloga da financira dvije regionalne televizije s ljevičarskom platformom, pogotovo otkad su politička i društvena, a to znači i ekonomska situacija, krenuli u drugom smjeru. Naročito to vrijedi otkad su ušli u energetski biznis, solare itd. N1 je dio aglomeracije čiji interes je novac, a ne širenje istine i zapošljavanje novinara”, upozorava naš sugovornik.

“Budući da je vlasnik državljanin Srbije i da je N1 u Srbiji trenutno utjecajan i na udaru vlasti, tamo neće doći do većih smjena u dogledno vrijeme. Hrvatski novinari proći će lošije, uostalom kao što i brazilski radnici u koncernu VW prolaze lošije od njemačkih”, zaključuje Malić.

Pri tome je, dodaje, manje važno što su većina novinara na N1 ljevičari.

Malić je izrazio žaljenje zbog svakog kolege koji gubi posao, no dodaje: “Tužno je ako misle da su oni jedini pronositelji istine. Neki od njih ne bi znali što je istina ni da im svije gnijezdo na vrhu glave, druge to ni ne zanima, a treći, koliko mogu, rade u zadanim okolnostima. Tako je gotovo svugdje, osim u medijima koje subvencionira država. Tamo radiš što hoćeš”.

‘Nije velika šteta’

Malić ipak priznaje kako je ovo gubitak za medijski prostor, ali dodaje, “nije velika šteta”.

“Ono što smo imali na N1, to u Hrvatskoj ima većina komercijalnih medija, naročito na webu. Web i nije ništa drugo nego direktan prijenos. Svi naši privatni mediji su oporbeno ili, preciznije antihadezeovski, orijentirani, slično kao i 90-ih, ali mora se priznati da je N1 u live emitiranju bolje organiziran od većine drugih televizija”.

Gdje će sada nastupati Dalija Orešković?

Jedna od žešćih reakcija na gašenje N1 je svakako ona saborske zastupnice Dalije Orešković, inače stalne gošće u političkim emisijama na N1, koja je na društvenim mrežama povodom vijesti o restrukturiranju zaključila: “Bez N1 televizije, i ovaj zadnji preostali bokun naše demokracije smanjit će se do nepodnošljivosti! Kako god se pravdao val otkaza novinarima i ukidanje njihovih emisija, činjenica je da je riječ o mediju koji Andreju Plenkoviću smeta”. Pritom je aludirala upravo na Plenkovićeve izjave i komentare na rad N1 televizije.

“Zastupnica Orešković je ekscentrična osoba, koja se u našem dosadnom političkom mravinjaku izdvaja naelektriziranom frizurom i tome sukladnim izjavama. Mjereno u decibelima, ona je među saborskim zastupnicama ono što je Krešimir Beljak među zastupnicima. Kako ćeš to komentirati drugačije, nego sa – daj smanji malo…”, komentirao je kratko Malić u svom stilu.

“Premijer Plenković ne vrši osobni utjecaj na privatne medije, iako je to ranije bilo pravilo. Ne postoji niti jedan medij koji živi od prodaje, a da podupire i hvali Vladu ili njega osobno, čak niti jedan novinar. Premijer se žali na medije i to je njegovo pravo, ali nije u pravu kada tvrdi da su mediji krivi za negativno raspoloženje građana. Njegova Vlada ipak upravlja s najmoćnijim medijima, nacionalnom televizijom s četiri kanala, tri nacionalna i devet lokalnih radija i najvećom news agencijom”, dodaje Malić.

“Ako se negativnost u društvu širi medijski, onda su valjda i oni za to zaslužni. Ja ipak mislim da većina javnih medija ili medija u državnom vlasništvu bježi od politike. To se vidi. U trenutku kad svijet doživljava povijesne transformacije koje će se, prije ili poslije, na sve načine odraziti i na naše društvo, hrvatski javni mediji bježe od politike u tzv. lifestyle ili život u navodnicima, zdravlje, hrana, obitelj, putovanja, yoga…”, ocijenjue Gordan Malić.

“Čak je i Aleksandar Stanković odlučio da mu je dosta politike i okrenuo se mentalnom zdravlju. Nekad je bio naš Anderson H. Cooper, a sad je naša Oprah ili prigodnije, Deprah. Ako odustaneš od politike u javnim medijima, to ne znači da su i drugi odustali, pa je besmisleno biti ljut na to”, kaže Malić.

“Ako je istina da je N1 u poslovnom smislu podbacio, da su vlasnici razočarani uređivačkom politikom, neobično je da su prvo stradali novinari i urednici emisija, a ne članovi uprave i ravnatelji programa. To u većini komercijalnih medija nije bio slučaj. Nisam čuo da itko spominje odgovornost Tihomira Ladišića, osim što se to može čuti ‘off the record’ od novinara N1. Čak i ako su u pitanju slobode, valjda se ide od vrha na niže. Nisam primjetio da ovi s vrha na N1 brane ili zastupaju interese ovih koji su niže ili najniže pozicionirani”, zaključio je Malić.

You may also like

Verified by MonsterInsights