Home Izdvojeno Međunarodni kazneni sud osudio Trumpove sankcije, reagirali i visoki politički dužnosnici: “Mi ih zovemo Trump-tornado”

Međunarodni kazneni sud osudio Trumpove sankcije, reagirali i visoki politički dužnosnici: “Mi ih zovemo Trump-tornado”

by Ante R.

Međunarodni kazneni sud (ICC) priopćio je u petak da osuđuje odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvede sankcije njegovu osoblju.

Trump je u četvrtak odobrio financijske i vizne sankcije usmjerene na ljude koji rade na istragama Međunarodnog kaznenog suda protiv američkih građana ili američkih saveznika poput Izraela, ponavljajući poteze koje je poduzeo tijekom svojeg prvog mandata.

Taj potez bio je prosvjed protiv sudskog naloga za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i uslijedio je u trenutku kada je izraelski čelnik bio u posjetu Washingtonu.

ICC je rekao da bi ta naredba potkopala njegov pravosudni rad i pozvao je svojih 125 država članica “da se ujedine” za pravdu i ljudska prava. “Sud čvrsto stoji uz svoje osoblje i obećava da će nastaviti pružati pravdu i nadu milijunima nevinih žrtava zločina diljem svijeta, u svim situacijama koje su pred njim“, rekao je sud.

ICC je osnovan 2002. godine za procesuiranje ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti, genocida i zločina agresije kada države članice to same ne žele ili ne mogu učiniti. Može procesuirati zločine koje su počinili državljani država članica ili drugi akteri na teritoriju država članica.

U prosincu je predsjednica suda sutkinja Tomoko Akane upozorila da će sankcije “brzo potkopati rad suda u svim situacijama i slučajevima i ugroziti njegovo postojanje”. Tijekom prve Trumpove administracije 2020., Washington je uveo sankcije tadašnjoj tužiteljici Fatoui Bensoudi i jednom od njezinih glavnih suradnika zbog istrage ICC-a o navodnim ratnim zločinima američkih trupa u Afganistanu.
Osnovan 2002., sud sa sjedištem u nizozemskom Den Haagu sada ima 124 države članice.

Sjedinjene Države nisu država članica.

Njemačka i Velika Britanija nastavljaju podržavati ICC, Orban preispituje članstvo svoje zemlje

Njemačka i Velika Britanija objavile su u petak da nastavljaju podržavati Međunarodni kazneni sud (ICC) nakon što je postao meta sankcija administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, čiji je potez naveo mađarskog premijera Viktora Orbana da preispita članstvo njegove zemlje u ICC-u.

Njemačka će nastaviti podržavati Međunarodni kazneni sud (ICC) iako nije jasno što će sankcije američkog predsjednika Donalda Trumpa značiti za sud, rekao je u petak glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova u Berlinu. “Ne bih bio potpuno iznenađen da se neke države okupe u New Yorku tijekom današnjeg dana i još jednom javno objave to (svoju potporu)”, dodao je glasnogovornik.

Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je u petak da je Trump pogriješio što je uveo sankcije Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) jer je time ugrozio važnu instituciju. “Sankcije su pogrešan alat. One ugrožavaju instituciju koja bi trebala osigurati da diktatori ovoga svijeta ne mogu jednostavno progoniti ljude i započinjati ratove, a to je vrlo važno“, rekao je Scholz na predizbornom događanju.

Velika Britanija podržava neovisnost ICC-a i ne planira sankcionirati njegove dužnosnike, rekao je u petak glasnogovornik premijera Keira Starmera.

Glasnogovornik je upitan o ICC-u nakon što je Trump odobrio ekonomske i putne sankcije dužnosnicima ICC-a koji rade na istragama protiv američkih državljana ili saveznika poput Izraela. “To je stvar SAD-a“, rekao je glasnogovornik novinarima. “Što se tiče Ujedinjenog Kraljevstva, podržavamo neovisnost ICC-a i ne planiramo sankcionirati pojedinačne sudske dužnosnike“, dodao je.

Nizozemska, domaćin suda sa sjedištem u Haagu, također je poručila da žali zbog sankcija.

Visoki povjerenik UN-a za ljudska prava pozvao je u petak Sjedinjene Države da “povuku” sankcije protiv Međunarodnog kaznenog suda. “Duboko žalimo zbog pojedinačnih sankcija koje su jučer najavljene protiv osoblja Suda i tražimo” od Sjedinjenih Država “da ponište ovu mjeru”, rekla je glasnogovornica Ravina Shamdasani AFP-u. “U potpunosti podržavamo neovisan rad Suda”, rekla je.

Glasnogovornica Visokog povjerenika UN-a za ljudska prava rekla je da bi ICC “trebao u potpunosti moći obavljati svoj neovisan rad – ondje gdje država nije voljna ili uistinu nije u stanju istražiti ili kazneno goniti, kao što je navedeno u Rimskom statutu”. “Sud je bitan dio infrastrukture ljudskih prava”, dodala je.

Sam ICC osudio je sankcije i rekao da “čvrsto stoji uz svoje osoblje i obećava da će nastaviti pružati pravdu i nadu milijunima nevinih žrtava zločina diljem svijeta, u svim situacijama”.

Međutim, mađarski premijer Viktor Orban, odani Trumpov saveznik, rekao je da sankcije pokazuju da je možda došlo vrijeme da Mađarska napusti ICC.

“Vrijeme je da Mađarska preispita što radimo u međunarodnoj organizaciji koja je pod američkim sankcijama! U međunarodnoj politici pušu novi vjetrovi. Mi ih zovemo Trump-tornado”, objavio je Orban na X-u.

Trump je potpisao izvršnu uredbu kojom se čelnicima, zaposlenicima i agentima ICC-a zabranjuje ulazak u Sjedinjene Države.

Trump potpisao izvršnu uredbu o sankcioniranju Međunarodnog kaznenog suda

Prema priopćenju Bijele kuće u četvrtak, sud je “poduzeo nezakonite i neutemeljene radnje protiv Amerike i našeg bliskog saveznika Izraela”, pozivajući se na istrage ICC-a o navodnim ratnim zločinima američkih vojnika u Afganistanu i izraelske vojske u Pojasu Gaze.

Glasnogovornica Visokog povjerenika UN-a za ljudska prava podsjetila je “ICC, koji uživa potporu dvije trećine država svijeta, središnja institucija u međunarodnom kaznenom pravosudnom sustavu” koja je “bitna za jamčenje pravde” i osiguranje da počinitelji “najtežih zločina odgovaraju za svoja djela, bilo da su počinjena u Ukrajini, Sudanu, Mjanmaru, u okupiranim palestinskim teritorijima ili bilo gdje drugdje”. – Hina.

Zemlje obećale ‘nepokolebljivu podršku’ za ICC kojem je Trump uveo sankcije

You may also like

Verified by MonsterInsights