Orban, premijer Mađarske koja do kraja godine predsjeda EU-om, u Budimpešti je domaćin neformalnog samita Unije. Jedno od glavnih pitanja tog sastanka na vrhu bit će budućnost pomoći Ukrajini nakon Trumpove pobjede.

Republikanac je kritizirao razinu američke pomoći Kijevu, a tijekom predsjedničke kampanje je obećao da će zaustaviti rat čak i prije no što službeno stupi na dužnost 20. siječnja, no nije otkrio kako.

Europske države ne uspijevaju postići ujedinjenost po pitanju Ukrajine, a situaciju dodatno otežavaju unutarnja politička previranja u dvjema najsnažnijim članicama – slabljenje francuske vlade nakon prijevremenih izbora te raspad njemačke vladajuće koalicije.

„Amerikanci će napustiti ovaj rat, no prvo ga neće ohrabrivati”, rekao je Orban, saveznik novoizabranog američkog predsjednika, istaknuvši da je „vojni poraz” Ukrajine „očigledan”. „Europa ne može sama financirati ovaj rat. Neki i dalje žele slati ogromne iznose novca u taj izgubljeni rat, no raste broj onih koji pritom šute ili oprezno upozoravaju da se prvo moramo prilagoditi novoj situaciji”, dodao je Orban u razgovoru za mađarski radio, a prenosi Reuters.

EU i njezine članice su uz SAD najveći donator Ukrajini, a većina europskih čelnika izražava snažnu podršku Kijevu i nastavak pomoći.

Njemački kancelar Olaf Scholz u petak je u mađarskoj prijestolnici ponovio taj stav, no i naglasio da Europa treba ojačati svoju obranu. „Rusija je napala Ukrajinu i nastavlja taj rat jednako brutalno”, rekao je njemački čelnik. „Jedno pitanje je sasvim jasno: zajedno kao Europska unija, kao Europljani, moramo učiniti sve što je potrebno za našu sigurnost. To će posebno biti uspješno ako svatko da svoj doprinos”.

Poziv na primirje

U četvrtak su nakon završetka samita Europske političke zajednice mađarski premijer Viktor Orban i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij na odvojenim konferencijama za novinare iznijeli posve različita stajališta o mogućem završetku rata u Ukrajini.

Orban je pozvao na trenutno primirje u Ukrajini nakon kojeg bi slijedili mirovni pregovori između Kijeva i Moskve. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij, također u Budimpešti, odbacio je te tvrdnje.

Orban je rekao da je potreban prekid vatre kako bi se osigurali prostor i vrijeme za zaraćene strane da komuniciraju i započnu pregovore o miru. Rekao je da su građani EU-a sve manje i manje skloni financiranju rata i da je izbor Donalda Trumpa za američkog predsjednika otvorio novi put za rješavanje toga pitanja.

Zelenskij je na odvojenoj konferenciji na novinare nazvao Orbanove prijedloge “opasnim i neodgovornim”. Istaknuo je da do prekida vatre može doći samo kada žrtve rata dobiju sigurnosna jamstva. “U tom smislu, Orbanovo protivljenje ulasku Ukrajine u NATO-u i istodobno traženje prekida vatre je suludo”, rekao je Zelenskij.

To je veoma zastrašujući izazov za naše građane: prvo primirje, a onda ćemo vidjeti. Tko ste vi? Umiru li vaša djeca?”, pitao je na konferenciji za medije u četvrtak, samo nekoliko minuta nakon Orbanovog poziva na primirje. „Na primirje primjerice poziva čelnik koji je protiv Ukrajine u NATO-u. Zamislite… to su besmislice i nesklad”, dodao je Zelenskij.

Trump je u četvrtak izjavio da je spreman razgovarati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, koji mu je čestitao na izboru i rekao da je spreman razgovarati o prekidu vatre na temelju sadašnje situacije na terenu.

Na skupu europskih čelnika samo su Orban i slovački premijer Robert Fico pozvali na promjenu strategije prema Ukrajini, dok ostali smatraju da ona funkcionira, rekao je izvor Reutersu. No i oni su svjesni da su suočeni s vjerojatnošću smanjivanja američke pomoći Ukrajini te da trebaju početi razgovarati o odgovoru na tu činjenicu.

Fico, koji je zaustavio pomoć svoje zemlje Ukrajini nakon što je stupio na vlast prije godinu dana, rekao je da će se Slovačka usprotiviti ideji da EU preuzme „financijsku odgovornost” za Ukrajinu ako SAD pod Trumpom zaustavi svoju pomoć. U objavi na svom Facebook profilu Fico je rekao da ako EU može pronaći sredstva za Ukrajinu, onda to može učiniti i za borbu protiv ilegalne migracije koju smatra „egzistencijalnom prijetnjom” savezu.

Orban pak smatra da je „najveći problem Europe” to što ignorira one s kojima bi se trebala savjetovati, prenosi mađarska agencija MTI. „Ako ne idete u Moskvu, Kijev i Peking, ako kritizirate i prezirete Donalda Trumpa umjesto da ga tretirate kao nadolazećeg američkog predsjednika, kako mislite planirati budućnost?”, pitao je Orban u razgovoru za radio.

Incident u povijesnom središtu Beča: Židovski studenti spriječili desnog predsjednika parlamenta da obilježi Kristalnu noć: “Ne želimo da pljujete našim precima u lice”

Trumpova pobjeda s Marsa

Referirajući se na svoje posjete Kijevu i Moskvi te razgovorima s čelnicima Turske i Kine, pa i aktualnim američkim predsjednikom Joeom Bidenom i tadašnjim kandidatom Trumpom, Orban je rekao da je podnio izvješće europskim kolegama.

„Sada je situacija upravo onakva kakvu smo predviđali. Nijedan čelnik ne može reći da je iznenađen ili da je očekivao drugačije jer je rezultat mađarske mirovne misije bio taj da se sve to moglo predvidjeti”. To nije bilo jer Mađari „vide budućnost ili su vješti u predviđanju brojeva na lutriji” nego jer se „kroz komunikaciju shvaća što će se iduće dogoditi”, nastavio je Orban.

Za Trumpa, čija je pobjeda toliko uvjerljiva da se “vidi s Marsa“, Orban kaže da će težiti „miru umjesto ratu”, „protuimigrantskim politikama umjesto migraciji” te „zaštiti obitelji umjesto roda”. Politike novog američkog predsjednika „donijet će promjene u svijet i Europljani će morati reagirati”, zaključio je. – Hina.

Plenković: Mir u Ukrajini treba podrazumijevati teritorijalnu cjelovitost zemlje